Marko Flash: Wynagrodzenia przebijają granicę 8 tysięcy

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 wyniosło 8032,96 PLN, tym samym przeciętna płaca po raz pierwszy przekroczyła próg 8 tys. Jednocześnie dynamika płac była słabsza niż oczekiwano i spowolniła do 9,6% r/r z 11,8% r/r, wbrew naszym oczekiwaniom na jej przyspieszenie. Towarzyszył temu spadek przeciętnego zatrudnienia o 0,1% r/r (kons. -0,2% r/r).
  • W grudniu ponadprzeciętne wzrosty wynagrodzeń nadal dotyczyły branż o relatywnie niskiej przeciętnej płacy, czyli sekcji HoReCa (14,1% r/r), administrowania (13,7% r/r), działalności związanej z kulturą i rekreacją (11,4% r/r) oraz pozostałej działalności usługowej (15,9% r/r). Wyraźnie spowolniła natomiast dynamika wynagrodzenia w transporcie, do 6,3% r/r. Dotychczas była to jedna z branż charakteryzujących się ponadprzeciętnymi wzrostami płac (średnio o 15,4% w 2023 vs 11,9% w sektorze przedsiębiorstw) w związku z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników i czynnikami regulacyjnymi (m.in. Pakiet mobilności). Wciąż relatywnie niska dynamika płac dotyczyła budownictwa (6,3% r/r).
  • Przeciętne zatrudnienie w grudniu obniżyło się o 0,1% r/r, a skala jego redukcji była nieco słabsza niż powszechnie oczekiwano (-0,2% r/r). Pod tym względem sytuacja pomiędzy branżami była zróżnicowana – silne, ponadprzeciętne spadki zatrudnienia odnotowano m.in. w rolnictwie (-3,0% r/r), administrowaniu (-2,4% r/r) i pozostałej działalności usługowej (-3,0% r/r). Kontynuowany był natomiast silny wzrost zatrudnienia w sekcji HoReCa (o 5% r/r). Jednocześnie zgodnie z szacunkiem MRPiPS stopa bezrobocia w grudniu nieznacznie wzrosła, do 5,1% z 5,0% notowanych od czerwca 2023, odzwierciedlając słabszy popyt na pracę, którego odbudowy spodziewamy się jednak w 2024.
  • Styczeń przyniósł podwyżkę płacy minimalnej o 21,5% r/r do 4242 PLN (kolejna nastąpi w lipcu), stąd w danych za ten miesiąc spodziewamy się nieznacznie dwucyfrowej dynamiki płac. W 2024 płacą minimalną ma być objęte blisko 3,6 mln pracowników, co wraz z podwyżkami płac w sferze budżetowej oraz dla nauczycieli będzie prowadzić to dalszego spłaszczania siatki wynagrodzeń.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl