Dziennik Ekonomiczny: Czerwiec poniżej oczekiwań

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Tydzień rozpoczął się od wzrostu notowań akcji w Europie i USA, m.in. w oczekiwaniu na dzisiejsze wyniki kilku amerykańskich spółek technologicznych. Reakcja rynku na decyzję J.Bidena o wycofaniu się z wyścigu prezydenckiego i poparciu K.Harris była stonowana. Rentowności 10-letnich Treasuries podwyższyły się. Pomimo słabych danych o produkcji budowlanej i sprzedaży detalicznej złoty umocnił się względem EUR, osiągając poziom 4,28 i pozostał stabilny wobec USD. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się na krótszym końcu krzywej.
  • Dziś skupiamy się na posiedzeniu MNB, podczas którego oczekujemy obniżki stóp procentowych o 25pb. Na kontynuację cyklu obniżek wpływają m.in. niedawna pozytywna niespodzianka inflacyjna, poprawa krótkookresowych perspektyw inflacyjnych według MNB oraz umocnienie forinta. Pomimo pewnego zaostrzenia forward guidance w ostatnim komunikacie MNB, niedawna wypowiedź wiceprezesa B.Viraga wskazuje na kontynuację obniżek w 2h24.
  • W krajowych publikacjach poznamy jedynie stopę bezrobocia rejestrowanego, która według konsensusu i szacunków MRPiPS wyniosła w czerwcu 4,9%. Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to najniższy poziom bezrobocia w historii. Nie jest to jednak jednoznacznie dobra wiadomość, ponieważ niższe bezrobocie prawdopodobnie wynika ze spadku liczby osób aktywnych zawodowo, co nie jest zjawiskiem pozytywnym.
  • Dziś poznamy też wstępne dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w strefie euro za lipiec, które powinny pokazać kontynuację stopniowej poprawy nastrojów. Z USA napłyną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym za czerwiec, które według prognoz pokażą spadek, odzwierciedlający dalsze problemy na rynku nieruchomości.
  • Decyzja o stopach procentowych w Turcji najpewniej nie przyniesie żadnych zmian, a stopa benchmarkowa pozostanie na poziomie 50%.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 4,4% r/r, po wzroście o 5,0% r/r w maju. To wynik poniżej oczekiwań (PKOe: 5,4% r/r, kons.: 5,3% r/r), a dynamika sprzedaży rozczarowuje w kontekście solidnego wzrostu realnych wynagrodzeń. Sprzedaż żywności spadła o 4,0% r/r, co jest związane m.in. ze zmianą preferencji klientów w kierunku dyskontów. W lipcu znacząco wzrosła sprzedaż samochodów (24,3% r/r) oraz na stacjach benzynowych (11,0% r/r). "Deflator" sprzedaży detalicznej spadł do 0,3% r/r, co potwierdza brak presji inflacyjnej. W 2q24 sprzedaż detaliczna wzrosła średnio o 4,5% r/r, wolniej niż w 1q24 (5,1% r/r). Wzrost gospodarczy w 2q24 nabiera siły, ale w mniejszej skali niż się spodziewaliśmy. Więcej w Makro Flash: Letnie przesilenie wydatków konsumentów.
  • POL: W czerwcu produkcja budowlano-montażowa spadła o 8,9% r/r, silniej od oczekiwań (PKOe: −5,1% r/r, kons.:−4,6% r/r). Wynik odzwierciedla niską aktywność w budowie budynków oraz robotach specjalistycznych. Produkcja w kategorii budowa budynków spadła o 17,9% r/r, co było 6. miesiącem z rzędu spadków. Roboty specjalistyczne obniżyły się o 11,8% r/r. Spadek produkcji w inżynierii lądowej wyniósł 0,9% r/r i był mniejszy niż miesiąc wcześniej. Więcej w Makro Flash: Budownictwo wciąż na minusie.
  • POL: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (GG) po 1q24 zmniejszył się do 4,9% PKB z 5,1% PKB w 2023. Z kolei dług sektora GG wzrósł do 51,4% PKB z 49,6% PKB na koniec 2023. Po stronie wydatkowej zauważamy pewne spowolnienie dynamiki inwestycji publicznych, głównie wynikające z nietypowo wysokich wydatków w 4q24, które w ujęciu rocznym wzrosły o 16,4%. Zwiększyła się dynamika wynagrodzeń (efekt podwyżek płac) oraz wydatków na świadczenia społeczne, w tym waloryzację 500+. Znacząco wzrosła dynamika dochodów, szczególnie składek na ubezpieczenia społeczne (efekt silnego nominalnego wzrostu płac) oraz podatków dochodowych (efekt mocnego rynku pracy oraz niskiej bazy ze względu na zeszłoroczne zwroty PIT w ramach Polskiego Ładu). Dochody z podatku VAT wzrosły o 17,9% r/r, co częściowo wynika z efektów księgowych (przeniesienia zwrotów). W dalszym ciągu Polska cechuje się podwyższonym deficytem w porównaniu z innymi państwami UE, głównie ze względu na wysoki poziom wydatków na cele wojskowe. Jednakże relatywnie niskie w porównaniu do innych państw UE jest zadłużenie Polski. Polska jest jednym z ośmiu państw, które od 2025 będą objęte unijną procedurą nadmiernego deficytu.
  • POL: W czerwcu podaż pieniądza M3 wzrosła o 8,4% r/r wobec 8,0% r/r w maju, zgodnie z oczekiwaniami. Gotówka w obiegu rosła najszybciej od sierpnia 2022. Należności sektora bankowego wzrosły o 0,9% m/m, głównie dzięki kredytom dla niemonetarnych instytucji finansowych. Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe również wzrosły. W 2q24 relacja kredytów do PKB wzrosła do 42,5%, a nominalny poziom kredytów osiągnął najwyższy poziom od sierpnia 2022, głównie dzięki ożywieniu kredytów gospodarstw domowych. Relacja kredytów do depozytów przestała spadać. Więcej w Makro Flash: W końcu wzrost relacji kredytów do PKB.
  • POL: W lipcu koniunktura w przedsiębiorstwach nieznacznie się poprawiła po znacznym pogorszeniu w czerwcu. Najsilniejszą poprawę odnotowały sektory, które najlepiej radzą sobie na rynku - IT oraz finanse. Nastroje poprawiły się także w przemyśle, choć nadal jest on sektorem o najniższym poziomie wskaźnika koniunktury, głównie z powodu słabego popytu zagranicznego. Pogorszenie nastrojów wystąpiło jedynie w transporcie i hotelarstwie. W średnioterminowej perspektywie koniunktura pozostaje stabilna, choć na poziomie znacząco niższym niż w latach 2014‑2019.
  • EUR: Kazimir (EBC, Bank Słowacji) wyraził opinię, że choć nie można całkowicie wykluczyć dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych w tym roku, to nie można ich również uznać za pewnik. Podkreślił, że inflacja nadal nie osiągnęła poziomu docelowego, a istnieje ryzyko wzrostu presji inflacyjnej spowodowanej różnymi czynnikami, zarówno krajowymi, jak i globalnymi. Zaznaczył, że nie ma potrzeby pochopnego podejmowania decyzji i warto poczekać na wrześniowe prognozy.
  • POL: Według rządowego projektu rozporządzenia wskaźnik waloryzacji na 2025 kształtuje się na poziomie 6,78%. Do przygotowania wskaźnika założono wzrost CPI dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2024 na poziomie 5,5% oraz dynamikę realną przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2024 na poziomie 6,4%.
  • POL: Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w czerwcu spadły o 6,6% r/r ale w porównaniu do maja wzrosły o 1,6%, najsilniej od listopada 2022. Skala spadku cen produktów rolnych w ujęciu r/r sukcesywnie maleje, wraz z wygasaniem skutków wojennego szoku. Kształtowanie się cen podstawowych produktów rolnych wpisuje się w oczekiwany przez nas wzrost inflacji żywnościowej w CPI.
  • POL: Minister Finansów A.Domański poinformował, że realizacja budżetu państwa przebiega zgodnie z planem i nie ma powodów do rewizji oczekiwanego poziomu deficytu budżetowego w 2024.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl