Makro Flash: W końcu wzrost relacji kredytów do PKB

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza M3 w czerwcu wzrosła o 8,4% r/r wobec 8,0% r/r w maju, zgodnie z oczekiwaniami (PKOe: 8,5% r/r, kons. 8,3% r/r). Systematycznie rośnie dynamika realnych miar podaży pieniądza, głównie w efekcie niskiej inflacji. Dane wskazują na dalszy wzrost dynamiki gotówki w obiegu, która w czerwcu rosła o 7,6% r/r, najszybciej od sierpnia 2022.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) wzrosły w czerwcu o 0,9% m/m, najsilniej od sierpnia 2022. Dynamika roczna wzrosła do 3,1% r/r i była najwyższa od listopada 2022. Główną przyczyną tak silnego wzrostu w czerwcu był wzrost kredytów dla niemonetarnych instytucji finansowych (NIF) o 6,0% m/m. Wolumeny kredytowe w tej kategorii znacząco rosną od lutego 2024. W czerwcu obserwowaliśmy wyhamowanie wzrostu kredytów konsumpcyjnych (do 0,4% m/m) i wzrost kredytów mieszkaniowych złotowych o 0,6% m/m (wobec 0,5% m/m w maju). W ujęciu r/r kredyty konsumenckie wzrosły o 4,6%, a mieszkaniowe (PLN) o 8,3%. Marazm (ale z nutką nadziei) trwa w segmencie niefinansowych podmiotów gospodarczych – kredyty dla przedsiębiorstw wzrosły o 0,2% m/m (po dwóch miesiącach spadków; w ujęciu rocznym +0,1% r/r), a dla przedsiębiorców kontynuowały marginalne spadki (o 0,1% m/m; w ujęciu rocznym -20,0% r/r).
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w czerwcu wzrosły o 0,1% m/m, zdecydowanie wolniej niż w poprzednich miesiącach (poza marcem 2024). Depozyty osób prywatnych wzrosły o 0,6% m/m, a w maju pozostały bez zmian, w obydwu przypadkach wynik był istotnie słabszy niż dotychczas. W konsekwencji dynamika roczna stopniowo hamuje, w ostatnich miesiącach utrzymywała się na poziomie nieco powyżej 11% r/r. Kontynuowany jest trend coraz szybszego wzrostu depozytów bieżących i hamowania tempa wzrostu depozytów terminowych. Depozyty przedsiębiorstw spadły (% m/m) trzeci raz w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co wskazuje na presję po stronie przychodów. Jednocześnie depozyty firm nadal pozostają na plusie w ujęciu rocznym (2,1% r/r).
  • W 2q24 relacja kredytów do PKB wzrosła do 42,5% PKB wobec minimum z przełomu 2023/24. Nominalny poziom kredytów wyniósł 1,472 bln PLN i był najwyższy od sierpnia 2022, głównie za sprawą ożywienia kredytów gospodarstw domowych przy słabości segmentu niefinansowych podmiotów gospodarczych. Jednocześnie relacja kredytów do depozytów przestała spadać (na koniec 2q24 wyniosła 68,5), co może być zwiastunem długo wyczekiwanego przez nas ożywienia po stronie kredytów przy hamowaniu depozytów. Jednocześnie, biorąc pod uwagę prognozy utrzymywania silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej i jej konsekwencje (por. Makro Focus) oraz stale spadającą skłonność firm do finansowania inwestycji kredytami (por. Szybki Monitoring NBP), skala wzrostu kredytów w segmencie firm może pozostać relatywnie słabsza niż w segmencie gospodarstw domowych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl