Styczniowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro mocno rozczarowały, jednak duża w tym wina danych z Irlandii. Dzisiaj w centrum uwagi ponownie znajdą się dane z USA - inflacja PPI i sprzedaż detaliczna za luty oraz cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych.
WięcejInflacja w USA po raz kolejny zaskoczyła negatywnie i wyniosła 3,2% r/r – powyżej konsensusu i danych ze stycznia. Uporczywa okazała się inflacja w usługach. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność (0%) po 31 marca.
WięcejNBP opublikował projekcje inflacji i PKB. We wszystkich scenariuszach inflacja wraca do celu, a w scenariuszu bazowym w całym horyzoncie znajduje się w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu. Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się publikacja lutowej inflacji CPI z USA, wobec której oczekuje się stabilizacji miary ogółem na poziomie 3,1% r/r oraz spadku inflacji bazowej do 3,7% r/r z 3,9% r/r w styczniu.
WięcejRaport z rynku pracy z USA wzmocnił wiarę w realizację scenariusza miękkiego lądowania – pokazał, że gospodarka nadal tworzy miejsca pracy, a tempo wzrostu wynagrodzeń spowalnia. W tym tygodniu kluczowe będą publikacje inflacyjne za luty – dla rynków globalnych inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych, a dla krajowego rynku piątkowa inflacja z Polski.
WięcejPozytywny wpływ na nastroje rynkowe miało posiedzenie EBC, po którym Ch.Lagarde zasygnalizowała możliwość dostosowania stóp w czerwcu, oraz wypowiedź J.Powella, który ocenił, że Fed jest „niedaleko” osiągnięcia pewności niezbędnej do rozpoczęcia obniżek. W kraju A.Glapiński studził oczekiwania na obniżki, podkreślając wysoką niepewność. Dziś kluczowym wydarzeniem będzie raport z amerykańskiego rynku pracy.
Więcej