Dziennik Ekonomiczny: Pogorszenie nastrojów

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Środa przyniosła spadki na amerykańskich giełdach, w których prym wiodły spółki technologiczne, oraz nieznaczne wzrosty na giełdach w Europie, w tym również wzrost polskiego WIGu o 0,2%. Dolar nieznacznie się umocnił - kurs EURUSD obniżył się do 1,078. Złoty osłabił się względem głównych walut – EURPLN zbliżył się do 4,35, a USDPLN 4,04. Rentowności Treasuries ponownie pięły się w górę, w ślad za mniejszą wiarą w silne obniżki stóp w USA. Za nimi podążyły też rentowności krajowych obligacji, z silniejszym wzrostem na długim końcu krzywej.
  • Dziś poznamy wstępne odczyty wskaźnika PMI za październik w Niemczech i strefie euro, które będą istotne w kontekście obaw o kondycję europejskiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakłada niewielką poprawę, zarówno w przetwórstwie jak i w usługach, jednak PMI w przetwórstwie pozostanie wyraźnie poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. – w Niemczech ma wzrosnąć do 40,7 pkt., a w strefie euro do 45,3 pkt.
  • W USA również zostaną opublikowane wstępne dane o indeksie PMI w październiku, a także dane o sprzedaży nowych domów i cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W przypadku wszystkich tych danych konsensus jest bardzo bliski poziomów z poprzedniego okresu.
  • Wśród bankierów centralnych warto zwrócić uwagę na wystąpienie P.Lane’a (główny ekonomista EBC) i B.Hammack (Fed).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Z danych o koniunkturze konsumenckiej wynika, że nastroje gospodarstw domowych w październiku pogorszyły się, zarówno w ocenach bieżącej sytuacji (−15,8 pkt. vs −13,9 pkt. we wrześniu), jak i w zakresie oczekiwań (−11,6 pkt. vs. −9,7 pkt. miesiąc wcześniej). Pogorszenie ocen bieżących miało szeroki charakter, choć najgłębszy spadek dotyczył oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju, co być może stanowi jeszcze pokłosie pogorszenia nastrojów w związku z powodzią. Spójne ze słabymi danymi o sprzedaży detalicznej jest pogorszenie ocen dotyczących możliwości dokonywania ważnych zakupów. Obniżyły się także deklaracje co do zakupów w przyszłości. Jednocześnie obraz ten nie jest jednoznaczny – wzrósł odsetek zarówno osób planujących wydać w perspektywie kolejnych 12 miesięcy dużo mniej, jak i dużo więcej oraz trochę więcej. Najnowsze dane przyniosły również pogorszenie oczekiwań inflacyjnych – wzrósł odsetek osób oczekujących przyspieszenia inflacji, przy spadku tych spodziewających się kontynuacji dezinflacji. Poprawa perspektyw w zakresie oszczędzania została zahamowana, co wiążemy z pogorszeniem ocen dotyczących przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych (być może również w związku z inflacją), w warunkach gdy plany zakupowe pozostają ograniczone.
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu pozostała na poziomie 5,0%, zgodnie ze wstępnym szacunkiem MRPiPS. Liczba bezrobotnych obniżyła się w ciągu miesiąca o 2,7 tys. i na poziomie 796,6 tys. wciąż była bliska historycznego minimum z czerwca. W danych dostrzegamy jednak pewne oznaki schłodzenia popytu na pracę – liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu pracy wzrosła o 2% r/r, najsilniej od sierpnia 2023. Wzrosła też liczba bezrobotnych absolwentów, o 1,1% r/r. Wyraźnie niższa niż przed rokiem była z kolei liczba ofert pracy zgłoszonych w urzędach.
  • POL: Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu spadły o 7,2% r/r po spadku o 2,1% r/r w sierpniu. Nowe zamówienia eksportowe obniżyły się nieco silniej, o 7,7% r/r, po wzroście o 0,6% r/r przed miesiącem. W ujęciu miesięcznym zamówienia ogółem wzrosły o 9,6% wobec spadku o 3,0% m/m miesiąc wcześniej.
  • EUR: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro według wstępnych danych w październiku wzrósł do −12,5 pkt. z −12,9 pkt. we wrześniu. Odczyt był nieco słabszy od oczekiwań, które zakładały wzrost do −12,1 pkt. Jednocześnie był to najwyższy odczyt od lutego 2022.
  • EUR: Prezes EBC Ch.Lagarde (Prezeska EBC) stwierdziła, że bank powinien być ostrożny podczas decydowania o dalszych obniżkach stóp i brać pod uwagę napływające dane. Wypowiedź miała prawdopodobnie schłodzić rynkowe oczekiwania wyceniające głębsze obniżki stóp EBC, w tym szansę na cięcie stóp o 50pb w grudniu, a łącznie do 2% do czerwca 2025. P.Lane (główny ekonomista EBC) wyraził przekonanie, że dezinflacja jest na dobrej drodze do celu. Odnośnie do kondycji gospodarki powiedział, że ostatnie dane budzą wątpliwości co do prognoz wzrostu PKB, ale solidne ożywienie gospodarcze pozostaje prawdopodobnym scenariuszem bazowym. F.Panetta (EBC, Bank Włoch) ocenił, że kombinacja niskiej inflacji i słabego wzrostu wyraźnie sprzyja dalszemu luzowaniu polityki pieniężnej i nie wykluczył spadku stóp EBC poniżej poziomu neutralnego. Wypowiadali się też przedstawiciele frakcji jastrzębi. R.Holzmann (EBC, Bank Austrii) powiedział, że obecne warunki gospodarcze nie uzasadniają obniżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu o 50pb, mimo że niektórzy decydenci prawdopodobnie rozważą taką opcję. K.Knot (EBC, Bank Holandii) wyraził pewność, że inflacja w 2025 spadnie do 2%, ale jednocześnie stwierdził, że nie widzi ryzyka jej trwałego spadku poniżej 2% celu.
  • USA: Według Beżowej Księgi Fedu od września do początku października aktywność gospodarcza w USA niewiele zmieniła się. Regionalne banki Rezerwy Federalnej wskazywały, że firmy odnotowały nieznaczny wzrost zatrudnienia, a dane o aktywności zakupowej konsumentów były mieszane. Banki wskazują na pierwsze pozytywne, niewielkie i ograniczone efekty obniżek stóp procentowych. Kontynuowana była dezinflacja, choć banki nadal obserwowały zwiększoną wrażliwość cenową konsumentów.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym we wrześniu obniżyła się do 3,84 mln (sa) z 3,88 mln w sierpniu (dane zrewidowane), wobec oczekiwań na wzrost do 3,90 mln. Pełniejszy obraz amerykańskiego rynku nieruchomości poznamy po dzisiejszym odczycie danych o sprzedaży domów na rynku pierwotnym.
  • ROM: Podaż pieniądza M2 we wrześniu wzrosła o 9,0% r/r po wzroście o 10,8% r/r w sierpniu. Jednocześnie podaż pieniądza M1 wzrosła o 7,5% r/r wobec wzrostu o 8,1% r/r miesiąc wcześniej.
  • POL: Członek sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej M.Wróbel poinformował, że przesłuchania świadków przez komisję w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Prezesa NBP A.Glapińskiego potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy, a w ostatniej kolejności zostaną przesłuchani przedstawiciele NBP, w tym Prezes.
  • POL: W wykazie prac rządu poinformowano, że Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o finansach publicznych, w której przedłuża do 2029 obowiązujące regulacje łagodzące rygory gospodarki finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego (JST). Resort finansów podkreśla, że w ostatnich latach JST odnotowały wyraźny spadek nadwyżki operacyjnej. Wynikało to z reform podatkowych i związanego z nimi zmniejszenia dochodów JST oraz zwiększenia ich wydatków bieżących spowodowanego m.in. inflacją.
  • ŚWIAT: Na trwającym szczycie BRICS w Rosji (22-24.10) ponowiono apele o stworzenie metod płatności alternatywnych wobec zachodnich instytucji finansowych. Liderzy państw członkowskich wezwali też do rozszerzenia formatu, który obecnie liczy 9 członków.
  • USA/UKR: Zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA D.Singh powiedział, że USA przekażą Ukrainie 20 mld USD w ramach wartej 50 mld USD pożyczki grupy G7, pokrytej dochodami z zamrożonych rosyjskich aktywów. Połowa tej kwoty ma być pomocą wojskową (jeśli zgodę wyrazi Kongres), a połowa gospodarczą (przekazana jeszcze w grudniu, za pośrednictwem Banku Światowego). Pozostałe 30 mld USD ma pochodzić od pozostałych państw G7, w tym ok. 20 mld USD z Unii Europejskiej. Ukraina nie będzie musiała spłacać pożyczki, ponieważ ma być ona spłacana z przyszłych zysków z rosyjskich aktywów. Ostateczne szczegóły rozliczeń nie są znane.