Dziennik Ekonomiczny: Powiew optymizmu

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie indeksy akcyjne obniżyły się wczoraj, pomimo wzrostów spółek produkujących chipy. Spadki obserwowaliśmy także w Europie, tymczasem WIG umocnił się o niemal 1,5%, wspierany pozytywnymi odczytami krajowych danych. Euro osłabiło się wobec dolara, pod koniec dnia poniżej 1,09, po decyzji EBC o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie i komentarzach podtrzymujących rynkowe oczekiwania na obniżkę stóp we wrześniu. Złoty w drugiej części dnia odrobił część wcześniejszych strat – EURPLN zakończył dzień poniżej 4,29, ale dziś rano ponownie jesteśmy powyżej tego poziomu. Rentowności krajowych SPW wzrosły wzdłuż całej długości krzywej.
  • Po wczorajszym dniu pełnym danych, dzisiejszy kalendarz wieje pustką. W Niemczech poznamy dane o inflacji PPI. Konsensus zakłada, że dynamika cen producentów wzrosła do −1,7 % r/r z −2,2% r/r w maju.
  • W USA skupimy uwagę na wypowiedziach członków FOMC, J.Williamsa i R.Bostica.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 wyniosło 8144,83 PLN brutto, co przełożyło się na spowolnienie nominalnego wzrostu płac do 11,0% r/r z 11,4% r/r w maju. Wynik był niższy od oczekiwań (PKOe: 11,4% r/r, kons.: 11,3% r/r). W ujęciu realnym płace wciąż rosły w solidnym tempie, nieco powyżej 8% r/r. W danych dostrzegamy oznaki hamowania presji płacowej, spójne z wynikami badań koniunktury. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,8%, relatywnie słabo na tle wyników za czerwiec w ostatnich latach. Impet wynagrodzeń (średnia 3m, sa) w ostatnich miesiącach osłabiał się, jednak po zannualizowaniu wciąż wskazuje nieznacznie dwucyfrową dynamikę. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu spadło o 0,4% r/r, zgodnie z oczekiwaniami (PKO i kons.: −0,4% r/r). W porównaniu do maja liczba etatów obniżyła się o 3,2 tys. – w ostatnich latach czerwiec przyniósł miesięczny spadek zatrudnienia jedynie w 2023 oraz w kryzysowym 2009. Więcej w Makro Flash: Oznaki hamowania presji płacowej.
  • POL: Produkcja przemysłowa w czerwcu zaskoczyła pozytywnie (kons.: −1,3% r/r, PKOe: −2,3% r/r), i wzrosła o 0,3% r/r., po nieco mniejszym niż wcześniej oceniano spadku w maju o 1,6% r/r.Po uwzględnieniu efektu dni roboczych (0 m/m i −1 r/r) oraz odsezonowaniu (przez PKO BP), produkcja wzrosła o 2,5% r/r (wg GUS 1,8% r/r) oraz o 2,7% m/m. Po miesiącach stagnacji, w danych widzimy pewne oznaki oczekiwanego ożywienia. Oczekujemy, że dobry wynik z czerwca nie jest jednorazowym wzrostem, lecz początkiem korzystniejszego trendu. Zagrożeniem pozostaje słaby popyt zewnętrzny, który w połączeniu z silnym złotym obniża rentowność produkcji na rynki zagraniczne. Niemniej, ożywienie krajowego popytu powinno wspierać wzrost produkcji. Więcej w Makro Flash: Czy to początek dobrych czasów?
  • POL: Skala deflacji PPI w czerwcu była nieco mniejsza od oczekiwań (kons.: 6,3% r/r, PKO: 6,4% r/r) i wyniosła 6,1% r/rw porównaniu do 7,0% w maju. W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły o 0,1% m/m (sa), głównie za sprawą wzrostu cen w przetwórstwie (0,2% m/m), przy spadku cen w górnictwie i sektorze energetycznym. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć.
  • EUR: EBC, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił stóp procentowych – st. refinansowa wynosi 4,25%, a depozytowa 3,75%. Zdaniem Banku polityka pieniężna pozostaje restrykcyjna. EBC nie zobowiązuje się do żadnej przyszłej ścieżki stóp, a decyzje uzależnia od napływających danych. W ocenie EBC dane, które napłynęły od ostatniego posiedzenia, wspierają ocenę średnioterminowych perspektyw inflacyjnych dokonaną w czerwcu, kiedy stopy obniżono o 25pb. Podtrzymujemy naszą dotychczasową prognozę i w 2024 oczekujemy jeszcze 2 obniżek stóp (we wrześniu i grudniu) w skali po 25pb. Więcej w Makro Flash: „Zobaczymy” (czy będzie obniżka we wrześniu). Po posiedzeniu agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, napisała, że wśród decydentów EBC spadło przekonanie co do tego, że jest przestrzeń na dokonanie w tym roku jeszcze dwóch obniżek stóp. Źródłem obaw jest utrzymująca się presja inflacyjna w usługach i m.in. ze względu na nią obniżka stóp we wrześniu wciąż jest niepewna.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 243 tys. z 223 tys. tydzień wcześniej, zauważalnie powyżej oczekiwań (kons.: 230 tys.). Wzrosła także liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku – było ich 1,867 mln, wobec 1,847 mln tydzień wcześniej, najwięcej od listopada 2021.
  • USA: L.Logan (Fed Dallas, bez prawa głosu w FOMC) i M.Bowman (FOMC) opowiedzieli się za dokonaniem przeglądu skuteczności i zasad funkcjonowania awaryjnego systemu zapewnienia płynności sektorowi bankowemu w postaci tzw. okna dyskontowego (krótkoterminowe pożyczki pod zastaw instrumentów dłużnych). Wskazali, że mechanizm ten ostatnio był poddany pełnemu przeglądowi 20 lat temu, a przykład Sillicon Valley Bank i Signature Bank pokazał, że w obecnych realiach nie jest on do końca efektywny i skuteczny. L.Logan stwierdziła także, że obecny limit gwarantowanych depozytów, ostatnio podwyższony w 2008, jest zbyt niski, a zestawiając go z dynamiką nominalnego PKB powinien zostać podwojony.
  • POL: Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego związki zawodowe proponują wzrost płacy minimalnej w 2025 o co najmniej 8,14%, organizacje pracodawców rekomendują pozostawienie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku na poziomie 4300 PLN, który obowiązuje od lipca 2024. Rząd proponuje podniesienie płacy minimalnej od stycznia do 4626 PLN, tj. o 7,6%.
  • UE: Parlament Europejski wybrał U.von der Leyen na kolejną kadencję na stanowisku Przewodniczącej Komisji Europejskiej.
  • UE/POL: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyjął nową strategię inwestycyjną na Polskę na lata 2024-29, a wśród priorytetów znalazły się przyspieszenie zielonej transformacji i wsparcie konkurencyjności polskich firm. Polska jest jednym z najważniejszych rynków EBOR-u pod względem wielkości inwestycji. W ubiegłym roku osiągnęły one rekordowy poziom 1,3 mld EUR, zaś w tym roku jest to już około 715 mln EUR.