Makro Flash: Czy to początek dobrych czasów?

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w czerwcu zaskoczyła pozytywnie (kons.: -1,3% r/r, PKOe: -2,3% r/r), i wzrosła o 0,3% r/r po nieco mniejszym niż wcześniej oceniano spadku w maju o 1,6% r/r. Po uwzględnieniu efektu dni roboczych (0 m/m i -1 r/r) oraz odsezonowaniu (przez PKO BP), produkcja wzrosła o 2,5% r/r (według GUS 1,8% r/r) oraz o 2,7% m/m. Po miesiącach stagnacji w przemyśle, w danych widzimy pewne oznaki oczekiwanego ożywienia.
  • W czerwcu produkcja spadła w 11 z 34 działów przemysłu, w porównaniu do 19 w maju. Po skorygowaniu danych o jeden dzień roboczy mniej w czerwcu, spadek odnotowano tylko w 6 działach, co wyraźnie wskazuje na poprawę głównych fundamentów przemysłu. Największe pozytywne zaskoczenie odnotowano w produkcji pozostałego sprzętu transportowego, gdzie produkcja wzrosła aż o 37,5% r/r, sa, po wzroście o 4,9% r/r w maju. Dane w tej kategorii cechują się dużą zmiennością, więc może to być jednorazowy wzrost związany z rozpoczęciem dużego zamówienia. Wzrost w tym sektorze wywołał (przynajmniej w części) dodatkowy popyt na produkty innych sektorów, co mogło doprowadzić do wzrostu w produkcji metali (10,3% r/r), wyrobów niemetalicznych (8,2% r/r) czy tworzyw sztucznych (4,3% r/r) oraz wyrobów chemicznych (14,4% r/r). Branża spożywcza również odnotowała znaczną poprawę, rosnąc o 10,9% r/r, co może sygnalizować wzrost popytu zagranicznego na krajowe produkty żywnościowe. Wciąż relatywnie słabo radzą sobie sektory eksportowe. Produkcja w sektorach urządzeń elektrycznych (-24,6% r/r), maszyn i urządzeń (-5,5% r/r) oraz pojazdów samochodowych (‑1,5% r/r) jest niskim popytem z rynków zagranicznych, gdzie opóźnia się oczekiwana poprawa koniunktury. Spadki te mogą częściowo wynikać z napięć geopolitycznych.
  • Skala deflacji PPI w czerwcu była nieco mniejsza od oczekiwań (kons.: 6,3% r/r, PKO: 6,4% r/r) i wyniosła 6,1% r/r w porównaniu do 7,0% w maju. W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły o 0,1% m/m (sa), głównie za sprawą wzrostu cen w przetwórstwie (0,2% m/m), przy spadku cen w górnictwie i sektorze energetycznym. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć.
  • Oczekujemy, że dobry wynik z czerwca nie jest jednorazowym wzrostem, lecz początkiem korzystniejszego trendu w rozwoju krajowego przemysłu. Zagrożeniem pozostaje jednak słaby popyt zewnętrzny, który w połączeniu z silnym złotym obniża rentowność produkcji na rynki zagraniczne. Niemniej, ożywienie krajowego popytu powinno wspierać wzrost produkcji przemysłowej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl