Makro Flash: Oznaki hamowania presji płacowej

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 wyniosło 8144,83 PLN brutto, co przełożyło się na spowolnienie nominalnego wzrostu płac do 11,0% r/r z 11,4% r/r w maju. Wynik okazał się niższy od oczekiwań (PKOe: 11,4% r/r, kons: 11,3% r/r). W ujęciu realnym płace rosły w solidnym tempie, nieco powyżej 8% r/r. Z wyłączeniem wahliwego górnictwa (wzrost płac o 23,8% r/r), wynagrodzenia rosły najsilniej w branżach z relatywnie niskim poziomem przeciętnego wynagrodzenia, gdzie pracownicy częściej otrzymują jedynie płacę minimalną (kultura i rozrywka, administracja, pozostała działalność usługowa).
  • W danych dostrzegamy oznaki hamowania presji płacowej, spójne z wynikami badań koniunktury. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,8% relatywnie słabo na tle wyników za czerwiec w ostatnich latach. Impet wynagrodzeń (średnia 3m sa) w ostatnich miesiącach osłabiał się, jednak po zannualizowaniu wciąż wskazuje na ich nieznacznie dwucyfrową dynamikę. Według Szybkiego Monitoringu NBP, w 2q24 wzrósł odsetek przedsiębiorstw planujących podwyżki wynagrodzeń w 3q24, co według nas może odzwierciedlać drugą rundę wzrostu płacy minimalnej od lipca. Jednocześnie pozostałe wskaźniki wskazują na hamowanie presji płacowej – obniżył się zarówno odsetek firm, które zgłaszają presję płacową, jak i jej nasilenie. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w kwestii wzrostu płacy minimalnej w 2025 (propozycja rządu wynosi 4626 PLN brutto vs 4300 PLN obowiązujące od lipca br.), w związku z czym rząd do 15 września ma czas na samodzielne wyznaczenie wysokości płacy minimalnej, co zwiększa szansę na jej jednocyfrowy wzrost w 2025 i wspiera nasz scenariusz zakładający zbliżony do 7% wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw i gospodarce narodowej w 2025.
  • Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu spadło o 0,4% r/r, zgodnie z oczekiwaniami (PKO i kons.: -0,4% r/r). W porównaniu do maja liczba etatów skurczyła się o 3,2 tys. – w ostatnich latach czerwiec przyniósł miesięczny spadek zatrudnienia jedynie w 2023 oraz kryzysowym 2009. Szybki Monitoring NBP sugeruje, że popyt na pracę pozostaje przytłumiony w warunkach, gdy firmy słabiej oceniają zapotrzebowanie na swoje towary i usługi. W konsekwencji prognozy zatrudnienia obniżają się, co oddala horyzont odbudowy popytu na pracę, po napawających optymizmem relatywnie dobrych danych za 1q24.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl