Makro Flash: „Zobaczymy” (czy będzie obniżka we wrześniu)

Pobierz raport

  • EBC, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił stóp procentowych - stopa refinansowa wynosi 4,25%, a depozytowa 3,75%. Zdaniem Banku polityka pieniężna pozostaje restrykcyjna. EBC nie zobowiązuje się do żadnej przyszłej ścieżki stóp, a decyzje uzależnia od napływających danych. Naszym zdaniem kolejna obniżka stóp we wrześniu jest bardzo prawdopodobna.
  • W ocenie EBC dane, które napłynęły od ostatniego posiedzenia, zasadniczo wspierają ocenę średnioterminowych perspektyw inflacyjnych dokonaną w czerwcu, kiedy Bank obniżył stopy o 25pb. Chociaż niektóre miary presji inflacyjnej wzrosły przez czynniki jednorazowe, to większość miar inflacji ustabilizowała się, a wpływ silnego wzrostu wynagrodzeń na inflację był tłumiony przez niższe zyski firm. Jednocześnie wewnętrzna presja inflacyjna pozostaje wysoka.
  • Ch.Lagrade przyznała, że decyzja w sprawie stóp procentowych oraz o utrzymaniu zależności od napływających danych została podjęta jednomyślnie. Zapytana o posiedzenie we wrześniu szefowa EBC powiedziała, że jego wynik jest kwestią otwartą i będzie zależał od oceny napływających przez letnie miesiące danych dotyczących inflacji i sytuacji w gospodarce oraz od siły mechanizmu transmisji monetarnej. Istotne będą też oczywiście wskazania czerwcowej projekcji oraz to, jak będą ją dopełniały nowe prognozy z września. Prezes podkreśliła, że nie jest to zależność od pojedynczych „punktów danych”, ale od ich całego zestawu.
  • Kilka elementów konferencji prasowej wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo obniżki stóp we wrześniu. W komunikacie EBC znalazło się stwierdzenie, że bilans czynników ryzyka dla wzrostu jest przechylony w dół, nie zawierał on jednak wprost oceny bilansu dla inflacji. Szefowa EBC przyznała ponadto, że obserwowane ostatnio podwyższone dynamiki wynagrodzeń zostały już uwzględnione w prognozach z czerwca, nie stanowiły więc zaskoczenia. Szybki wzrost płac wynika z nadganiania przeszłego wzrostu cen i najpewniej spowolni w kolejnych latach. Ch.Lagarde zasugerowała też, że decyzje EBC będą uwzględniały to, co się dzieje w otoczeniu gospodarki, w szczególności w USA.
  • Podtrzymujemy naszą dotychczasową prognozę i w 2024 oczekujemy jeszcze 2 obniżek stóp (we wrześniu i grudniu) w skali po 25pb.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl