Dziennik Ekonomiczny: Wyboistą drogą, ale do celu

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Przed posiedzeniem FOMC na rynkach finansowych w USA panowała flauta. Kurs EURUSD nieznacznie się obniżył, zapewne antycypując, że z tzw. „dotsów” może zniknąć jedna obniżka stóp. Tak się jednak nie stało, co wieczorem zaowocowało silną korektą tego ruchu – kurs EURUSD skokowo wzrósł, do 1,0920, powracając w okolice, które obserwowaliśmy tydzień temu. Sporo działo się na rynku złotego. W pierwszej połowie dnia złoty tracił, śladem umocnienia USD, by następnie, po konferencji prasowej CNB odebranej przez rynek jako jastrzębia, odrobić znaczną część strat. Gołębia retoryka Fed wieczorem umocniła złotego, kurs EURPLN obniżył się w kierunku 4,31, a USDPLN ponowie znalazł się poniżej 3,95. W ciągu dnia rentowności krajowych obligacji nie zmieniły się istotnie, nieznacznie wzrosły stawki FRA.
  • To będzie dzień banków centralnych – decyzje podejmą m.in. SNB, Norges Bank, BoE i bank Turcji. Oczekujemy, że we wszystkich czterech przypadkach stopy pozostaną bez zmian (SNB: 1,75%, Norges Bank: 4,50%,  BoE: 5,25%, bank Turcji: 45%). W Szwajcarii inflacja w ostatnich dwóch miesiącach spadała silniej od prognoz banku, ale decydenci sygnalizowali, że utrzymuje się ryzyko jej ponownego wzrostu, co sugeruje ostrożne podejście do ewentualnych obniżek stóp. W Norwegii, przez silny wzrost płac i deprecjację NOK, inflacja spada z kolei wolniej od prognoz. W Wielkiej Brytanii inflacja od kilku miesięcy znajduje się w okolicy 4% r/r, co owocowało relatywnie jastrzębią retoryką BoE. Wczorajsze dane za luty zaskoczyły pozytywnie –utrzymanie tego trendu może przybliżyć moment rozpoczęcia obniżek stóp. W Turcji inflacja ostatnio zaskakiwała w górę, ale bank centralny zakończył niedawno cykl podwyżek, i raczej nie wydaje się na razie skłonny do jego wznowienia.
  • Poza decyzjami banków centralnych poznamy też wstępne marcowe wskaźniki koniunktury PMI z głównych gospodarek. W strefie euro, jak i w samych Niemczech, oczekiwana jest poprawa indeksów, które utrzymają się jednak w obszarze recesyjnym. Z kolei w USA prognozowany jest nieznaczny spadek koniunktury w przetwórstwie. Wśród innych publikacji poznamy również szereg danych dla USA - cotygodniowy raport o bezrobociu, sprzedaż domów na rynku wtórnym (lut.) i saldo rachunku obrotów bieżących (4q23).
  • W kraju poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej za luty. Wczorajsze dane o rekordowo wysokim realnym wzroście wynagrodzeń zapowiadają solidny wzrost sprzedaży, być może nawet powyżej naszej, i tak wyższej od konsensusu, prognozy (PKOe: 5,1% r/r vs kons.: 4,6% r/r i 3,0% r/r w styczniu). Z kolei produkcja budowlana najpewniej pozostanie pod negatywnym wpływem końca perspektywy finansowej UE i wg nas obniży się o 2,7% r/r po spadku o 6,1% r/r w styczniu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian, na poziomie 5,25-5,50%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i została podjęta jednogłośnie. Nowe projekcje makroekonomiczne zakładają wyższy wzrost PKB (szczególnie duża rewizja dotyczy 2024, kiedy PKB ma wzrosnąć o 2,1% r/r vs 1,4% r/r zakładane w prognozie grudniowej) i przejściowo wyższą inflację bazową PCE w 2024 (bez zmian w długim terminie). Mediana prognoz FOMC wskazuje na 3 obniżki stóp w tym roku, do 4,6% na koniec 2024, tak samo jak w grudniowej projekcji. Jednocześnie oczekiwania dot. poziomu stóp na kolejne lata przesunęły się nieznacznie w górę, do 3,9% na koniec 2025, 3,1% na koniec 2026 i 2,56% w długim terminie. Prezes J.Powell ocenił, że stopy osiągnęły najwyższy poziom w tym cyklu i, jeśli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie w którymś momencie w tym roku właściwe będzie rozpoczęcie obniżek. J.Powell podkreślił, że Fed analizując bieżące dane zwraca szczególną uwagę bezpośrednio na inflację i potrzebuje kolejnych dowodów na to, że zbiega ona do 2% w średnim terminie. Prezes Fed zwrócił uwagę, że inflacja w styczniu i lutym była wyższa od oczekiwań, a droga do celu inflacyjnego może być wyboista. J.Powell zapowiedział, że wkrótce Fed może spowolnić tempo redukowania swojego bilansu. Podtrzymujemy prognozę, że obniżki stóp Fed rozpoczną się w czerwcu, a w całym 2024 Rezerwa Federalna obniży stopy czterokrotnie, docelowo do poziomu 4,25-4,50%.
  • POL: Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 3,3% r/r po wzroście o 2,9% r/r w styczniu (przed rewizją 1,6% r/r), silniej od oczekiwań (kons.: 2,4% r/r, PKOe: 1,6% r/r). Wsparciem dla dobrego wyniku była korzystna różnica liczby dni roboczych (+1 r/r). W ujęciu odsezonowanym w styczniu i lutym w produkcji ogółem trwała stagnacja, ale w samym przetwórstwie przemysłowym nastąpiło ożywienie aktywności. Więcej w Makro Flashu: „Przemysłowe rewizje, ostatecznie na plus”.
  • POL: Deflacja PPI w lutym była jednocześnie głębsza i płytsza – głębsza, gdyż w dół zrewidowano dane za styczeń (z -9,0% r/r do -10,6% r/r), a płytsza, ponieważ deflacja w lutym zmalała i wyniosła „tylko” 10,1% r/r. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach skala deflacji będzie się zmniejszała, m.in. ze względu na stopniowe wzrosty poziomu cen w ujęciu miesięcznym, czego przedsmak widzieliśmy w lutym – ceny wzrosły w ujęciu m/m po raz pierwszy od września (o 0,1%).
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 wyniosło 7978,99 PLN, a jego wzrost minimalnie przyspieszył, do 12,9% r/r z 12,8% r/r w styczniu, zamiast oczekiwanego spowolnienia (kons. i PKOe: 11,3% r/r). W ujęciu realnym płace wzrosły najsilniej w historii, o 9,9% r/r (rok po najgłębszym spadku realnych płac od transformacyjnej recesji i hiperinflacji z początku lat 90-tych). Przeciętne zatrudnienie w lutym spadło o 0,2% r/r (podobnie jak w styczniu), a skala jego redukcji była nieco większa niż zakładaliśmy (kons.: -0,2% r/r, PKOe: -0,1% r/r). Więcej w Makro Flashu: „Realny wzrost płac idzie na rekord”.
  • POL: Wskaźniki koniunktury konsumenckiej (BWUK i WWUK) w marcu nieznacznie poprawiły się względem poprzedniego miesiąca, co oznacza powrót do trendu poprawy nastrojów konsumentów. Lepsze były oceny bieżącej sytuacji finansowej, a pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju. Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego nadal są jednymi z najlepszych od 2021, co wynika głównie ze spadku inflacji. Jednocześnie marzec przyniósł trzeci z rzędu wzrost oczekiwań inflacyjnych (nie jest to jednak efekt zapowiedzianej podwyżki stawki VAT na żywność od kwietnia). Miara pokazująca oceny co do możliwości oszczędzania pieniędzy w horyzoncie 12 miesięcy jest bliska historycznym szczytom.
  • CZE: Narodowy Bank Czech obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 5,75%, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Decyzję uzasadniono zwycięstwem w walce z inflacją, która w lutym osiągnęła cel (2% r/r) oraz koniecznością wsparcia koniunktury gospodarczej, która pozostaje słaba na tle regionu. W komunikacie towarzyszącym decyzji napisano, że Zarząd Banku będzie kontynuować obniżki stóp procentowych w zależności od danych dotyczących inflacji, kształtowania się kursu walutowego, polityki fiskalnej i sytuacji na rynku pracy. Bank podkreślił, że proces obniżania stóp procentowych może być wstrzymany, jeśli inflacja nie będzie się kształtować zgodnie z oczekiwaniami. Gospodarka znajduje się obecnie poniżej swojego potencjału, ale CNB widzi pewne oznaki poprawy. Ryzyka związane z perspektywami inflacji są umiarkowane, w szczególności obejmują tempo wzrostu płac, ceny usług i zmiany kursu waluty. CNB podkreślił swoją determinację w utrzymaniu relatywnie restrykcyjnej polityki pieniężnej, aby osiągnąć stabilną inflację na poziomie 2% w długim okresie.
  • EUR: Prezes EBC Ch.Lagarde zasygnalizowała możliwość obniżki stóp EBC w czerwcu. Wskazała, że jeśli chodzi o dane istotne dla decyzji o stopach procentowych, to Rada Prezesów będzie wiedziała więcej w kwietniu, a jeszcze więcej w czerwcu. Prezes EBC stwierdziła, że do uzyskania wystarczającej pewności do rozpoczęcia ograniczania skali restrykcyjności polityki pieniężnej EBC będzie potrzebował dalszej dezinflacji, warunkowanej trzema czynnikami: (1) dalszym hamowaniem dynamiki płac, zgodnym z prognozą; (2) dalszą kompresją marż (zysków jednostkowych) oraz (3) odbiciem wydajności pracy. W prezentacji głównego ekonomisty EBC P.Lane’a znalazły się wykresy sugerujące obawy przed uporczywością inflacji usługowej i dynamiką płac. I.Schnabel rozważała czy prawdopodobny w ostatnich latach wzrost realnej naturalnej stopy procentowej (r*) utrzyma się w przyszłości, czy też wróci do niższych poziomów przedpandemicznych. Podkreślała, że w przeszłości epizody długotrwałego odwrócenia trendów odnośnie do r* występowały w reakcji na znaczne szoki polityczne czy ekonomiczne. Obecnie też możemy być w obliczu takiego punktu zwrotnego. Przyczynić się do tego mogą wyjątkowo wysokie potrzeby inwestycyjne (m.in. konieczność transformacji energetycznej i cyfrowej), które trwale podniosą r*. Jednocześnie dyskusyjną kwestią pozostaje to, czy wzrost r* nie jest po prostu efektem zmiany oczekiwań uczestników rynku w reakcji na zdeterminowaną reakcję banków centralnych na popandemiczny szok inflacyjny. J.Nagel (EBC i Bundesbank) przyznał z kolei, że bardziej niepokoi go kondycja europejskiej gospodarki, niż stan gospodarki niemieckiej, która jest przez wielu obserwatorów określana mianem „chorego człowieka Europy”.
  • UK: Inflacja CPI obniżyła się w lutym do 3,4% r/r (z 4,0% r/r w styczniu) osiągając najniższy poziom od października 2021 oraz rozbudzając oczekiwania dotyczące obniżek stóp przez Bank Anglii. Do niższej inflacji częściowo przyczynił się spadek dynamiki cen żywności do 5,0% r/r (vs 7,0% r/r w styczniu). Odczyt był niższy od oczekiwań rynkowych (3,5% r/r) oraz prognoz BoE (3,6% r/r w 1q24), zgodnie z którymi inflacja miała wrócić do celu na poziomie 2% w 2q24. Inflacja bazowa obniżyła się do 4,5% r/r z 5,1% r/r w poprzednim miesiącu.
  • EUR: Koniunktura konsumencka w strefie euro poprawiła się – wskaźnik wzrósł do -14,9 pkt. z -15,5 pkt., nieco słabiej od oczekiwań (-14,6 pkt.).
  • GER: Deflacja PPI systematycznie się zmniejsza – w lutym wyniosła 4,1% r/r (kons. 3,8% r/r) vs 4,4% w styczniu. Ograniczenie deflacji wynika głównie z efektów bazy na cenach energii. Skala deflacji PPI po wyłączeniu cen energii pogłębiła się z kolei do 0,8% r/r z 0,5% r/r w styczniu.
  • POL: Przedstawiciele organizacji rolniczych oraz Ministerstwo Rolnictwa osiągnęli porozumienie zakładające m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy i wystąpienie do premiera o wprowadzenie zakazu tranzytu przez Polskę produktów już objętych embargiem, aż do momentu wypracowania porozumienia handlowego z Ukrainą.
  • POL: Członkowie RPP J.Tyrowicz, L.Kotecki i P.Litwiniuk poinformowali o złożeniu wniosku o zwołanie dodatkowego posiedzenia RPP, najpóźniej do 28 marca, w związku z pojawieniem się w ich ocenie istotnych problemów w procesie sporządzenia sprawozdania finansowego NBP za 2023. J.Tyrowicz stwierdziła, że wielu pracowników NBP (w tym członków zarządu) wskazywało na szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu banku centralnego w 2023.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl