Dziennik Ekonomiczny: W gospodarce zimny początek wiosny

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Pomimo początkowych wzrostów na amerykańskich giełdach, wywołanych dobrymi danymi z rynku nieruchomości, narastająca niepewność i obawy przed recesją doprowadziły do spadków indeksów akcyjnych. Rentowności 10-letnich Treasuries wzrosły. Złoty osłabił się do 4,19 względem EUR oraz do 3,87 względem USD. Rentowności krajowych obligacji obniżył się na całej długości krzywej.
  • Pierwszy dzień wiosny zdaje się sprzyjać wagarom – na rynkach zapowiada się spokojny dzień. Wśród dzisiejszych publikacji potencjał do przyciągnięcia uwagi ma jedynie wstępny odczyt nastrojów konsumenckich w strefie euro za marzec. Oczekuje się, że pozytywne doniesienia o reformach gospodarczych przełożą się na poprawę nastrojów konsumentów. W kraju poznamy dane o koniunkturze gospodarczej w lutym.
  • Po zamknięciu krajowego rynku Moody’s może zaktualizować rating Polski. Nie oczekujemy jednak żadnych zmian, ani oceny (A2/P1), ani jej stabilnej perspektywy.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 2,0% r/r, co było wynikiem gorszym od oczekiwań, a na słaby rezultat wpłynął m.in. niekorzystny układ kalendarza (mniejsza r/r liczba dni roboczych). Spadki objęły wszystkie główne ugrupowania i kluczowe branże, w tym przemysł motoryzacyjny
    (-4,8% r/r) czy maszynowy (-3,6% r/r). Ceny w przemyśle nadal malały – deflacja PPI wyniosła 1,3% r/r. W budownictwie odnotowano stagnację (0,0% r/r), mimo wzrostów w segmentach inżynierii lądowej i robót specjalistycznych. W dalszej części roku prognozujemy ostrożne ożywienie w przemyśle, choć czynnikami ryzyka pozostają wojna handlowa oraz silny złoty, osłabiający konkurencyjność eksportu. Więcej w Makro Flash: Aktywność w lutym poniżej oczekiwań.
  • POL: W lutym przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,9% r/r do 8613,14 PLN, a w ujęciu realnym o 2,9% r/r, co wskazuje na osłabienie dynamiki płac. Zatrudnienie spadło o 0,9% r/r do 6451,5 tys. etatów, a największe redukcje objęły przemysł, budownictwo i handel, podczas gdy wzrosty odnotowano w gastronomii i nieruchomościach. Spowolnienie płac i zatrudnienia wg nas sprzyja obniżkom stóp procentowych. Więcej w Makro Flash: Hamowanie presji płacowej.
  • UK: Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,5%, przy jednym głosie za jej obniżeniem o 25 pb. Decyzja okazała się mniej gołębia, niż oczekiwał rynek – dwóch dotychczasowych zwolenników luzowania polityki monetarnej tym razem opowiedziało się za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie. BoE podkreślił, że rosnąca globalna niepewność, wynikająca z napięć geopolitycznych i wojny handlowej USA, skłania do zachowania ostrożności w prowadzeniu polityki monetarnej. Inflacja CPI w styczniu wzrosła do 3,0% r/r z 2,5% r/r w grudniu, a według prognoz banku w 3q25 może sięgnąć około 3,75% r/r. Choć inflacja wciąż przekracza cel BoE, bank ocenia, że ta sytuacja jest przejściowa. Jednocześnie obawia się, że utrzymujące się na wysokim poziomie oczekiwania inflacyjne konsumentów i firm mogą prowadzić do utrwalenia presji płacowej. Wzrost wynagrodzeń jest na najwyższym poziomie od dziewięciu miesięcy. W komunikacie BoE podkreślono, że ewentualne obniżki stóp będą wdrażane stopniowo i ostrożnie, bez z góry ustalonego harmonogramu. Uważamy, że w 2025 BoE może zdecydować się na łączne cięcia o 75 pb, choć coraz bardziej jastrzębia postawa banku zwiększa niepewność co do tego scenariusza.
  • SWI: SNB obniżył stopę procentową o 25 pb do 0,25%, najniższego poziomu od września 2022. Ta zgodna z oczekiwaniami rynku decyzja była podyktowana koniecznością zapobiegania dalszemu spadkowi inflacji. Bank zaznaczył, że pozostaje gotowy do interwencji na rynku walutowym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inflacja w Szwajcarii w lutym spadła do 0,3% r/r, głównie przez obniżkę cen energii. Pomimo to SNB minimalnie podwyższył prognozę inflacji na ten rok (do 0,4%) oraz pozostawił prognozy na 2026-27 bez zmian (po 0,8%). W ocenie SNB dominują ryzyka spadkowe dla inflacji, związane z dużą niepewnością gospodarczą i geopolityczną na świecie, w tym rosnącymi napięciami handlowymi i wojną w Ukrainie. Szwajcarska gospodarka nadal rozwija się stabilnie (prognozę wzrostu PKB na 2025 utrzymano na poziomie 1–1,5%), jednak SNB podkreślił rosnącą niepewność w otoczeniu gospodarczym. Uważamy, że w tym roku nie zobaczymy więcej obniżek stóp w Szwajcarii.
  • SE: Riksbank zdecydował o utrzymaniu stopy procentowej na poziomie 2,25%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami, a bank centralny nie przewiduje zmian stóp aż do początku 2028. Podkreślono, że dalsze kroki będą zależne od kształtowania się inflacji i aktywności gospodarczej. Główne ryzyko dla inflacji wynika z nieoczekiwanego wzrostu cen żywności, co utrudnia dalsze cięcia stóp po ich dotychczasowym łącznym obniżeniu o 175 pb od maja ubiegłego roku. Prognoza inflacji CPIF na ten rok została podniesiona do 2,5% z wcześniejszych 2,0%, przy stabilnym poziomie 1,9% w przyszłym roku. Bank centralny uznaje wzrost inflacji na początku tego roku za przejściowy, ale monitoruje ryzyko efektów wtórnych. Sytuacja gospodarcza Szwecji stopniowo się poprawia, ale ożywienie na rynku pracy pozostaje powolne. Wysoka niepewność globalna, zwłaszcza związana z polityką handlową i wzrostem wydatków na obronność w Europie, pozostaje kluczowym czynnikiem wpływającym na prognozy Riksbanku.
  • TUR: Bank centralny zdecydował się na nadzwyczajną podwyżkę stopy overnight o 200 pb do 46%, chcąc wesprzeć lirę i ograniczyć skutki jej gwałtownej deprecjacji dla inflacji. Decyzja zapadła dzień po dramatycznym spadku kursu liry o 11%, wywołanym zatrzymaniem burmistrza Stambułu, E.Imamoglu – kluczowego polityka opozycji. Choć główna stopa procentowa pozostała na poziomie 42,5%, wzrost stopy overnight podnosi koszt finansowania banków i zaostrza warunki monetarne. W środę bank centralny interweniował na rynku walutowym. Skutkiem podjętych działań są także rosnące oczekiwania na wstrzymanie cyklu obniżek stóp w najbliższych miesiącach.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu nieznacznie wzrosła, do 223 tys. z 221 tys. tydzień wcześniej, praktycznie zgodnie z oczekiwaniami. Nieznacznie zwiększyła się również liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku. Liczba wniosków złożonych w ramach programów dla pracowników rządu federalnego zmniejszyła się o 514, osiągając poziom 1066. Można jednak spodziewać się jej dalszego wzrostu, ponieważ wiele zwolnień nastąpiło z odprawami, co uniemożliwia natychmiastowe ubieganie się o świadczenia. Dodatkowo, część zwolnień okazała się niezgodna z prawem, co skutkowało przywróceniem, najpewniej tymczasowym, niektórych osób do pracy. Ogólny obraz rynku pracy w USA pozostaje solidny, jednak w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie zaobserwujemy wzrost liczby wniosków o zasiłek.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w lutym wzrosła o 4,2% m/m do 4,26 mln (dane zannualizowane), powyżej prognoz. Poprawa wynikała z większej podaży nieruchomości (17% r/r) oraz lepszej pogody po styczniowych anomaliach. Ceny nadal rosły – mediana wyniosła 398,4 tys. USD (+3,8% r/r). Popyt zwiększył się mimo utrzymujących się wysokich kosztów finansowania, a efekt „lock-in” (niechęć właścicieli do sprzedaży domów z niskimi hipotekami, by nie zaciągać nowego kredytu na wyższy procent), zaczął słabnąć, co skłoniło więcej osób do sprzedaży. Rynek wszedł w 2025 z pewnym impetem, ale nieruchomości wciąż pozostają trudno dostępne dla kupujących.
  • POL: I.Dąbrowski (RPP) uznał, że dane o wynagrodzeniach wskazują na dalsze wygasanie presji inflacyjnej. Zwrócił uwagę, że tempo wzrostu płac oraz ryzyko spirali płacowo-cenowej mają kluczowe znaczenie dla oceny trwałości dezinflacji. Jego zdaniem opublikowane dane były lepsze od oczekiwań, co wspiera scenariusz dalszego spadku inflacji i pozytywnie rokuje na kolejne miesiące.
  • EUR: Ch.Lagarde (prezeska EBC) podkreśliła, że nie może zobowiązać się do konkretnej ścieżki stóp procentowych ze względu na rosnącą niepewność w międzynarodowym handlu. Mimo że proces dezinflacji przebiega zgodnie z założeniami, to zmiany ceł oraz osłabienie zaufania do prognoz EBC zwiększają niepewność. Według analizy EBC, wprowadzenie 25% ceł przez USA mogłoby obniżyć PKB strefy euro o 0,3 pp w pierwszym roku, a ewentualna odpowiedź UE spotęgowałaby ten efekt do 0,5 pp. Jednocześnie takie działania mogłyby podnieść inflację o 0,5 pp. K.Knot (EBC, bank Holandii) stwierdził, że EBC musi ocenić, czy znaczące wydatki Niemiec na obronność mogą wpłynąć na inflację, zanim podejmie decyzję o ewentualnym poparciu obniżki stóp procentowych w kwietniu. Podkreślił również, że polityka monetarna w strefie euro jest obecnie dostosowana do warunków, w których inflacja jest niemal opanowana.
  • GER: Inflacja PPI w lutym przyspieszyła do 0,7% r/r z 0,5% r/r w styczniu. W ujęciu m/m ceny spadły o 0,2% (sa). Głównym czynnikiem wzrostu cen r/r były dobra inwestycyjne, które podrożały o 2,0% r/r. Ceny dóbr konsumpcyjnych nietrwałych wzrosły o 3,0% r/r, a trwałych o 1,2% r/r. Natomiast ceny energii spadły o 0,8% r/r. Niewielki wzrost PPI wskazuje na umiarkowaną presję inflacyjną w sektorze produkcyjnym Niemiec.
  • USA: Deficyt na rachunku bieżącym w 4q24 zmniejszył się do 303,9 mld USD, co stanowiło 4,1% PKB. Eksport towarów wzrósł o 1,0% r/r do 519 mld USD. Import towarów wzrósł o 8,6% r/r do 845 mld USD, z największym wzrostem w złocie niemonetarnym. Wzrost deficytu wynikał głównie z rozszerzenia deficytu w handlu towarami oraz przejścia z nadwyżki do deficytu w dochodach pierwotnych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.