Makro Flash: Słaba jesień w produkcji - czekamy na wiosnę

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa spadła o 0,3% r/r (kons. i PKOe: +0,3% r/r) wobec spadku o 1,2% r/r w sierpniu (rewizja z -1,5% r/r). Produkcja budowlana też była niższa niż rok wcześniej, o 9,0% r/r wobec -9,6% r/r w sierpniu. W obu przypadkach dane były słabsze od naszych oczekiwań, co wskazuje na przedłużającą się dekoniunkturę w tych obszarach gospodarki. We wrześniu dane nie były zaburzone przez efekty kalendarzowe, wbrew silnym efektom kalendarzowym z poprzednich miesięcy.
  • Produkcja przemysłowa kontynuuje słabszy okres. W ujęciu odsezonowanym jej poziom pozostaje w dużej mierze niezmienny od połowy 2022. Wśród głównych ugrupowań przemysłowych obserwujemy spadek produkcji dóbr zaopatrzeniowych (-2,6% r/r) i inwestycyjnych (-1,2% r/r) przy wzroście dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (+2,7% r/r) i trwałych (+2,3% r/r). Czwarty miesiąc z rzędu obserwujemy ujemne roczne dynamiki w branży motoryzacyjnej (-2,0% r/r), co jest m.in. odzwierciedleniem słabości motoryzacji w Europie. Problemy sektora elektromobilnego przekładają się z kolei na spadek produkcji urządzeń elektrycznych (klasyfikowane są w niej m.in. baterie do samochodów EV), wynoszący 15,7% r/r. Jednocześnie spadek produkcji tej branży był we wrześniu najpłytszy od listopada 2023. Relatywnie odporna na dekoniunkturę jest branża wyrobów metalowych (por. wykres 4.), obejmująca m.in. producentów broni i amunicji. Obserwujemy też stopniowe odbicie z dołka produkcji mineralnej – możliwe, że jest to zwiększona produkcja na poczet oczekiwanego ożywienia w budownictwie. W tym niekorzystnym otoczeniu stabilizująco oddziałuje produkcja spożywcza (+5,0% r/r), relatywnie niezależna od cyklu koniunkturalnego. Deflacja PPI we wrześniu wyniosła 6,3% r/r wobec 5,5% r/r w sierpniu. Za spadki cen w przetwórstwie (-5,5% r/r i -0,4% m/m) odpowiadają m.in. niższe ceny w branży naftowej. Deflacja nadal występuje jednak w większości branż.
  • Produkcja budowlana we wrześniu spadła o 9,0% r/r (kons.: −9,6% r/r, PKOe: −8,7% r/r) wobec spadku o 9,6% w sierpniu. To efekt negatywnego wpływu okresu przejściowego między perspektywami unijnymi, spadku inwestycji prywatnych i w budownictwie mieszkaniowym (efekt wysokich stóp proc.). W 2025, wraz z rozruchem projektów z KPO, odbiciem inwestycji prywatnych i obniżkami stóp NBP, oczekujemy poprawy.
  • W dalszym ciągu oczekujemy ożywienia w krajowym przemyśle, choć nasze przekonanie o jego skali słabnie, zarówno z powodów krótkoterminowych (słaby popyt zagraniczny, w tym obawy o kondycję strefy euro i Niemiec, mocny złoty pogarszający opłacalność), ale też strukturalnych (kurczący się napływ FDI). Oczekujemy jednak pozytywnych dla koniunktury w przemyśle i budownictwie skutków obniżek stóp (większa opłacalność inwestycji) przy realizacji strategicznych programów inwestycyjnych (gł. w energetyce, na drogach i kolei).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl