Dziennik Ekonomiczny: Dobry początek 2q24

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wyraźna poprawa koniunktury w USA, a zwłaszcza wzrost PMI w usługach, w połączeniu z dobrymi danymi o zasiłkach dla bezrobotnych zwiększyły wczoraj oczekiwania na utrzymanie na czerwcowym posiedzeniu Fed stóp bez zmian. Wzrosty cen akcji na giełdach wyhamowały, a rentowności amerykańskich obligacji poszybowały w górę. Za nimi podążały rentowności krajowych SPW. Złoty pozostawał stabilny, w ciągu dnia kurs oscylował w okolicy 3,93 dla USDPLN oraz 4,26 dla EURPLN.
  • Dziś w kraju opublikowane zostaną dane o podaży pieniądza w kwietniu, które najpewniej pokażą, że wzrost M3 utrzymał się na poziomie zbliżonym do marca (6,6% r/r w marcu, PKOe na kwiecień: 6,7% r/r).
  • W USA w centrum zainteresowania znajdą się dane o zamówieniach na dobra trwałe - oczekiwany jest niewielki spadek m/m po wzroście o 2,6% m/m w marcu. Ciekawa może być również ewentualna rewizja majowego wskaźnika koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan, który wg wstępnych danych dość wyraźnie się obniżył. W Europie uwagę zwrócą kolejny szacunek PKB z Niemiec za 1q24 oraz dane o stopie bezrobocia na Węgrzech.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła realnie o 4,1% r/r, po wzrostach o 6,1% r/r w dwóch poprzednich miesiącach. Kwietniowe dane były lepsze od naszych oczekiwań i gorsze od konsensusu. W kwietniu efekt przesunięcia Wielkanocy, który był widoczny w spadku sprzedaży żywności o 6,8% r/r, został zneutralizowany przez silne wzrosty sprzedaży w innych kategoriach, m.in. samochodów (+33,8% r/r) oraz paliw (+11,9% r/r). Więcej w Makro Flashu: Na majówkę nowym samochodem.
  • POL: Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu zaskoczyła pozytywnie – obniżyła się „tylko” o 2% r/r (kons.: -5,0% r/r, PKOe: -5,9% r/r), wobec ‑13,3% r/r w marcu. Źródłem niespodzianki była zdecydowanie lepsza kondycja inżynierii lądowej. Produkcja budowlana pozostaje jednak pod presją. Na rynku nieruchomości utrzymuje się ożywienie, choć bieżące dane sygnalizują, że jego siła słabnie. Więcej w Makro Flashu: Pozytywna niespodzianka w budownictwie. Dane o aktywności gospodarczej z początku 2q24 wspierają naszą optymistyczną na tle rynku prognozę wzrostu PKB w tym kwartalne o 3,9% r/r.
  • EUR: Wzrost płac negocjowanych przyspieszył w 1q24 do 4,7% r/r z 4,5% r/r w 4q23. Normalizacja dynamiki wynagrodzeń to główny element gospodarczej układanki, na który wciąż czeka EBC, aby nabrać pewności co do tego, że inflacja zbiega do 2-procentowego celu. Jest jednak mało prawdopodobne, aby dane zmieniły konsensus w EBC dotyczący obniżki stóp w czerwcu. Po pierwsze, dane nie odbiegają mocno od prognoz EBC (marcowa projekcja wskazywała na wzrost przeciętnych płac o 4,5% w całym 2024). Po drugie, przyspieszenia dynamiki płac negocjowanych w 1q24 można było oczekiwać już po danych z Niemiec, gdzie wzrost wynagrodzeń wyniósł 6,2% r/r i, co w tym kontekście ważne, wspierany był przez czynniki jednorazowe (dodatki inflacyjne), a dane te nie zrobiły wrażenia nawet na jastrzębich przedstawicielach EBC.Nagel (EBC, Bundesbank) powiedział wręcz, że spodziewa się, że wzrost płac będzie umiarkowany w miarę dalszego spadku inflacji. Po trzecie. wskaźniki wyprzedzające również sygnalizują, że presja płacowa w najbliższych kwartałach nie powinna narastać, co podkreśla także EBC w komunikacie po danych. Dosyć wysoki wzrost wynagrodzeń może jednak wzmacniać argumenty za opóźnianiem kolejnych obniżek stóp.
  • EUR: Villeroy de Galhau (EBC, Bank Francji) zwrócił uwagę, że wzrost dynamiki płac negocjowanych w strefie euro wynika z podbijanej jednorazowymi czynnikami zwiększonej dynamiki w Niemczech, przy spadku presji płacowej w innych krajach. Przestrzegł przed nadinterpretacją danych o wynagrodzeniach i powiedział, że wierzy w proces dezinflacji.
  • EUR: Według ogólnego wskaźnika koniunktury PMI, ożywienie gospodarcze w strefie euro w maju nabrało tempa. Poprawił się PMI dla przetwórstwa, który wzrósł do 47,4 pkt. z 45,7pkt., mocniej niż oczekiwano. Subindeks produkcji wskazuje na jej dalszy spadek, jednak jego tempo było marginalne. W sektorze usług przyspieszył wzrost nowych zamówień, który był najsilniejszy od 13 miesięcy. Zatrudnienie wzrosło, głównie dzięki większym zamówień i produkcji, a tempo tworzenia miejsc pracy było najszybsze od czerwca 2023. Firmy były bardziej optymistyczne co do przyszłego poziomu aktywności. W danych negatywnie wyróżnia się Francja, gdzie poziom aktywności spadł. W pozostałych państwach strefy euro, aktywność rosła.
  • GER: W maju wskaźnik koniunktury PMI wzrósł drugi miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od roku. Głównym ogniskiem tego wzrostu był sektor usług, gdzie aktywność biznesowa zwiększała się trzeci miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od czerwca 2023. Indeks produkcji w przemyśle wyniósł 47,4 pkt. i na poziomie najwyższym do 13 miesięcy jest już blisko neutralnej granicy 50 pkt. Firmy były coraz bardziej optymistyczne co do przyszłego poziomu aktywności gospodarczej.
  • USA: Koniunktura mierzona wskaźnikiem PMI w maju wyraźnie się poprawiła, a syntetyczny indeks wzrósł do najwyższego poziomu od ponad 2 lat i wyniósł 54,4 pkt. z 51,3 pkt. w kwietniu. Była to wypadkowa zaskakującej poprawy w przemyśle i wyraźnego ożywienia w usługach. Przemysłowy indeks PMI wzrósł w maju do 50,9 pkt., przewyższając oczekiwania (kons.: 49,9 pkt.). Optymizm firm w branżach usługowych był wyraźnie większy (PMI wzrósł do 54,8 pkt. z 51,3 pkt.) – to najwyższy poziom od maja 2023. Raportowana przez firmy presja inflacyjna (zarówno w sektorze przemysłowym, jak i usługowym) była wciąż wyższa niż przed wybuchem pandemii, ale kształtowała się już poniżej średniej notowanej w ostatnim roku.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu zmniejszyła się do 215 tys. (kons.: 220 tys. wobec 223 tys. poprzednio). Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku nie zmieniła się znacząco (w tygodniu kończącym się 11 maja wyniosła 1,794 mln). Na razie obawy o wyraźne pogorszenie sytuacji na amerykańskim rynku pracy nie materializują się.
  • EUR: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w maju wzrósł nieznacznie – o 0,4pkt. do poziomu -14,3 pkt. i wciąż utrzymuje się poniżej długoterminowej średniej.
  • POL: Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w kwietniu wzrosły o 0,5% m/m, ale wciąż kształtowały się wyraźnie poniżej poziomu sprzed roku (-13,8% r/r). Skala „deflacji” rolnej systematycznie się kurczy, co ogranicza dezinflacyjny wpływ na ceny konsumpcyjne (CPI) żywności i napojów bezalkoholowych.
  • USA: Sprzedaż nowych domów w kwietniu spadła o 4,7% m/m (po marcowym wzroście o 5,4% m/m) i była niższa niż oczekiwano. W dół zrewidowano również dane za poprzedni miesiąc.
  • HUN: Średnia płaca brutto w marcu wzrosła o 13,9% r/r, podobnie jak przed miesiącem. Bez wpływu jednorazowych płatności i premii, marcowe wynagrodzenia brutto wzrosłyby o 14,9% r/r, różnica jest efektem zeszłorocznych "inflacyjnych" dodatków. Realne wynagrodzenia wzrosły o 9,9% r/r, przy inflacji równej 3,6% r/r. Szczególnym zagrożeniem dla powrotu inflacji do celu jest wzrost realnych wynagrodzeń, który zaczyna być znacznie wyższy niż wydajność pracy.
  • TUR: Bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a jednotygodniowa stopa repo już od trzech miesięcy wynosi 50%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Bank centralny podkreślił w komunikacie, że pozostaje ostrożny z uwagi na ryzyko inflacyjne, i że polityka pieniężna pozostanie restrykcyjna do momentu spadku inflacji. Inflacja CPI w kwietniu wyniosła 69,8% r/r.
  • POL: J.Tyrowicz (RPP) oceniła, że obecny poziom stóp procentowych nie gwarantuje powrotu inflacji do celu NBP. Obecnie nie ma wg niej przesłanek do obniżek, ani utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. I.Dąbrowski (RPP) ocenił, że w 2025 roku mogą się pojawić warunki do obniżenia stóp procentowych, ale skala tej obniżki jest niepewna. Główne zagrożenie dla inflacji to zbyt wysokie tempo wzrostu płac, które powinno wynosić 3-4% r/r, by nie generować presji kosztowej. RPP jest obecnie zgodna, że bieżąca dynamika płac jest niespójna z celem inflacyjnym. Członek RPP wskazał także na globalne niepewności, takie jak sytuacja na Ukrainie i w Zatoce Adeńskiej, które mogą wpływać na decyzje dotyczące polityki monetarnej. Podkreślił znaczenie niskiej inflacji bazowej jako warunku do obniżki stóp. Strategia utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca 2024 jest w jego ocenie najbardziej prawdopodobna.
  • USA: R.Bostic (Atlanta Fed z prawem głosu w FOMC) zasugerował, że Rezerwa Federalna może opóźnić obniżkę stóp procentowych, ponieważ presja na wzrost cen utrzymuje się mimo niewielkiego spadku inflacji w kwietniu. Dodatkowo, rynek pracy wykazuje niewielkie oznaki schłodzenia, co sugeruje, że gospodarka wciąż jest silna, więc stopy Fed powinny pozostać na bardziej restrykcyjnym poziomie. W związku z tym, R.Bostic uważa, że obniżka stóp procentowych może być opóźniona do ostatnich trzech miesięcy tego roku. Podkreślił również, że aktualny cel inflacyjny Fed (2%) zostanie utrzymany do czasu ustabilizowania inflacji, jednak w przyszłości może być potrzebna dyskusja na temat wprowadzenia nowego punktu odniesienia, biorąc pod uwagę zmiany strukturalne w gospodarce spowodowane pandemią.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl