Dziennik Ekonomiczny: Coraz bliżej obniżki stóp w USA

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od niewielkich wzrostów wspartych dobrymi wynikami firm z sektora detalicznego. Obserwowany w ostatnich dniach trend deprecjacyjny dolara wyhamował, a rentowności obligacji na rynkach bazowych pozostawały stabilne. Umocnienie dolara nie sprzyjało złotemu, EURPLN pod koniec dnia osłabił się do 4,29 a USDPLN – do 3,85. Rentowności krajowych obligacji kontynuowały spadki.
  • Dziś w Europie i USA uwaga skupi się na sierpniowych indeksach koniunktury PMI oraz informacjach, które mogą być istotne z punktu widzenia wrześniowej decyzji EBC – publikacji płac negocjowanych ze strefy euro za 2q24 oraz minutes z ostatniego posiedzenia EBC. W ich tle znajdą się dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz sierpniowa koniunktura konsumencka ze strefy euro. W kraju kluczowe publikacje to sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa za lipiec oraz koniunktura konsumencka za sierpień.
  • W strefie euro spodziewana jest stabilizacja wskaźników PMI dla przemysłu poniżej poziomów neutralnych, głównie z powodu utrzymujących się problemów gospodarki niemieckiej oraz zawirowań rynkowych wywołanych obawami o możliwą recesję w USA. Podobny wzorzec jest oczekiwany w USA. Powyżej 50 pkt., zarówno w strefie euro jak i USA, powinny utrzymać się PMI w sektorze usług.
  • Opublikowane dotychczas krajowe dane o płacach negocjowanych ze strefy euro (spowolnienie dynamiki wynagrodzeń w Niemczech, Francji i Austrii) sugerują, że w 2q24 dynamika płac mogła minimalnie obniżyć się. Brak negatywnego zaskoczenia powinien przypieczętować konsensus EBC w sprawie obniżki stóp procentowych na posiedzeniu 12 września.
  • Kolejna porcja krajowych danych powinna wpisać się w scenariusz przyspieszenia wzrostu PKB w 3q24. Produkcja w sektorze budowlanym najpewniej wykaże w lipcu oznaki stabilizacji (kons.: 2,5% r/r, PKOe: ‑0,8%r/r), wynikające zarówno z dodatkowych dni roboczych, jak i stopniowego rozpoczynania nowych inwestycji. Sprzedaż detaliczna dalej rosła w lipcu (kons.: 5,2% r/r, PKOe: 5,6% r/r), napędzana przez wciąż dynamiczny wzrost wynagrodzeń. W sierpniu oczekujemy niewielkiej poprawy nastrojów konsumenckich.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Produkcja przemysłowa w lipcu zaskoczyła negatywnie (kons.: 7,3% r/r, PKOe: 10,7% r/r), rosnąc o 4,9% r/r, po stagnacji w czerwcu. Wysokie prognozy wynikały z dodatkowej liczby dni roboczych (+3 m/m i +2 r/r), której wpływ był najpewniej mniejszy niż szacowano. Po odsezonowaniu i skorygowaniu o dni robocze, wzrost wg szacunków GUS wyniósł 2,2% r/r, natomiast według naszych 0,7% r/r. Lipiec był drugim kolejnym miesiącem ze wzrostem (sa) produkcji, co wpisuje się w oczekiwane ożywienie w przemyśle w 2h24. Więcej w Makro Flashu: Poniżej oczekiwań, jednak nadal dobrze.
  • POL: Skala deflacji PPI w lipcu była nieco mniejsza od oczekiwań (kons.:5,0% r/r, PKOe: 5,0% r/r) i wyniosła 4,8% r/r w porównaniu do 6,1% w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny producentów pozostały na poziomie z czerwca. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć.
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 8278,63 PLN brutto, co oznacza nominalny wzrost o 10,6% r/r, blisko naszych oczekiwań (PKOe: 10,7% r/r, kons: 11,0% r/r) i nieznaczne spowolnienie względem czerwca (11,0% r/r). W ujęciu realnym tempo wzrostu płac spadło do nieco poniżej 6% r/r z ponad 8% obserwowanych w 1h24. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosło po raz pierwszy od stycznia (+4 tys. etatów m/m) i utrzymało się na poziomie o 0,4% niższym niż przed rokiem, zgodnie z oczekiwaniami (PKO i kons.: ‑0,4% r/r). Więcej w Makro Flashu: Płace rosną wolniej, ale nadal dwucyfrowo.
  • USA: Z minutes po lipcowym posiedzeniu Fed wynika, że „znacząca większość” członków Fed uważała, że w przypadku braku zaskoczeń po stronie publikowanych danych wskazana byłaby obniżka stóp na najbliższym posiedzeniu we wrześniu. Jednocześnie „kilku” członków było skłonnych do obniżenia stóp już na lipcowym posiedzeniu. Prawie wszyscy uczestnicy Komitetu stwierdzili, że dotychczasowe czynniki, które przyczyniły się do dezinflacji, będą nadal wywierały wpływ na obniżanie się inflacji w przyszłości. Dokument sugeruje, że decyzja o wrześniowej obniżce stóp jest już prawie przesądzona (zakładając brak wystąpienia „czarnych łabędzi”) przy jednoczesnym braku sugestii odnośnie do skali obniżki (rynki finansowe wyceniają obniżki stóp do końca roku o 100pb na 3 pozostałych posiedzeniach) oraz kolejnych działań FOMC. Nasza prognoza zakłada obniżki stóp w USA o 75pb w 2024, a więc po 25pb na każdym posiedzeniu.
  • USA: Biuro Statystyki Pracy (BLS) wstępnie szacuje, że rewizja liczby etatów w sektorze pozarolniczym za marzec 2024 wyniesie 818 tys. (−0,5%), co byłoby gorszym wynikiem od konsensusu Bloomberga (‑500 tys.). Ostateczna rewizja obejmuje okres od marca 2023 do marca 2024. Za około połowę spadku o 818 tys. odpowiada obniżenie poziomu zatrudnienia w usługach profesjonalnych i biznesowych. Rewizja danych nie zostanie jednak uwzględniona w oficjalnych statystykach aż do lutego 2025, kiedy BLS przedstawi pełną rewizję danych (z podziałem na miesiące) oraz zaktualizuje historyczne szeregi czasowe. W zeszłym roku wstępna rewizja (sierpień 2023) zakładała korektę w dół o 306 tys., natomiast w lutym 2024 poinformowano o korekcie w dół o 187 tys. Ostateczna skala rewizji może być więc mniejsza niż wynika z wstępnego szacunku. Oba komunikaty (wstępny i ostateczny) nie są też w pełni porównywalne – wstępna rewizja dotyczy jedynie poziomu zatrudnienia w marcu (obliczanego na podstawie danych rejestrowych powstałych na podstawie składanych przez firmy zeznań dotyczących ubezpieczenia od bezrobocia). Natomiast pełna rewizja uwzględnia także zmiany liczby firm w czasie (na podstawie modelu powstawania i zamknięć firm) i nowe współczynniki korekty sezonowej. Proces rewizji ma charakter cykliczny, a jego celem jest lepsze dopasowanie danych szacunkowych, opartych na badaniach ankietowych, do danych rejestrowych, obejmujących całą populację firm. Warto zauważyć, że choć skala rewizji może wydawać się znaczna, wynika to głównie z faktu, iż odbiorcy statystyk często skupiają się na pierwszych przyrostach zatrudnienia (w lipcu +114 tys.), a nie na jego ogólnym poziomie (w lipcu 158,7 mln), który jest głównym celem badania. Skala corocznych rewizji pozostaje ograniczona – od 1979 roku wynosi średnio 260 tys. (w ujęciu absolutnym), co odpowiada 0,2% ogółu etatów w gospodarce. Świadczy to o wysokiej jakości przeprowadzanych badań, ale również o regularności i powszechności rewizji. Jednocześnie gdyby rewizja w lutym 2025 miała miejsce w skali analogicznej do tej z wstępnego szacunku, byłaby to najgłębsza rewizja od 2009. Z perspektywy polityki pieniężnej Fedu rewizja nie powinna mieć istotnego znaczenia, ponieważ dotyczy zjawisk, które miały miejsce w przeszłości, tzn. przed marcem 2024.
  • EUR: F.Panetta (EBC, Bank Włoch) powiedział, że realistyczne jest oczekiwanie dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl