Makro Flash: Poniżej oczekiwań, jednak nadal dobrze

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w lipcu nie zaspokoiła oczekiwań ekonomistów i zaskoczyła negatywnie (kons. 7,3% r/r, PKOe: 10,7% r/r), rosnąc o 4,9% r/r, po stagnacji w czerwcu. Wysokie prognozy wynikały z dodatkowej liczby dni roboczych (+3 m/m i +2 r/r), których wpływ był najpewniej mniejszy niż szacowano. Po odsezonowaniu i skorygowaniu o dni robocze, wzrost wg szacunków GUS wyniósł 2,2% r/r, natomiast według naszych 0,7% r/r. Lipiec był drugim kolejnym miesiącem ze wzrostem (sa) produkcji, co wpisuje się w oczekiwane ożywienie w przemyśle w 2h24.
  • W lipcu produkcja wzrosła w 26 spośród 34 działów przemysłu, co stanowi istotny postęp w porównaniu do 21 działów odnotowanych w czerwcu. Liderem wzrostu okazała się produkcja wyrobów z drewna, która wzrosła o 15,2% r/r (sa PKO BP), kontynuując pozytywny trend obecny od początku roku. Wysokie wyniki utrzymuje również produkcja w sekcji pozostałego sprzętu transportowego ze wzrostem o 12,2% r/r, po wzroście o 37,5% r/r w czerwcu. Sektor produkcji mebli, po trudnym okresie w latach 2022-2023, odnotowuje odbudowę ze wzrostem o 9,6% r/r, najsilniejszym od 1q22. Pomimo spadku popytu z Niemiec, sektor meblarski skutecznie radzi sobie z wyzwaniem pozyskiwania nowych odbiorców. Dobrą kondycję wykazują również sektory z początku łańcucha produkcji, takie jak produkcja metali (5,0% r/r), wyrobów niemetalicznych (5,9% r/r), tworzyw sztucznych (4,1% r/r) czy wyrobów chemicznych (7,3% r/r). Branża spożywcza, odnotowała w lipcu wzrost o 4,7% r/r i można się spodziewać, że ta tendencja się utrzyma, wobec ożywienia popytu zewnętrznego. Sektory eksportowe nadal napotykają trudności. Produkcja w sektorach urządzeń elektrycznych (-22,8% r/r), maszyn i urządzeń (-3,7% r/r) oraz pojazdów samochodowych (-10,8% r/r) pozostaje pod presją słabego popytu zewnętrznego, choć widać delikatną poprawę z miesiąca na miesiąc.
  • Skala deflacji PPI w lipcu była nieco mniejsza od oczekiwań (kons.:5,0% r/r, PKOe: 5,0% r/r) i wyniosła 4,8% r/r w porównaniu do 6,1% w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny producentów pozostały na poziomie z czerwca. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć.
  • Spodziewamy się, że pozytywne wyniki z czerwca i lipca będą kontynuowane w pozostałej części roku, choć przyspieszenie wzrostu może nie być liniowe. Sektor powinien być wspierany przez rosnący popyt wewnętrzny. Stagnacja w Niemczech pozostaje wyzwaniem, ale poprawiająca się koniunktura w całej strefie euro daje nadzieję na ożywienie eksportu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl