Makro Flash: Płace rosną wolniej, ale nadal dwucyfrowo

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 8278,63 PLN brutto, co oznacza nominalny wzrost o 10,6% r/r, blisko naszych oczekiwań (PKOe: 10,7% r/r, kons: 11,0% r/r) i nieznaczne spowolnienie względem czerwca (11,0% r/r). W ujęciu realnym tempo wzrostu płac spadło do nieco poniżej 6% r/r z ponad 8% obserwowanych w 1h24.
  • W danych dostrzegamy kolejne oznaki hamowania presji płacowej, spójne z wynikami badań koniunktury. W lipcu, jak co roku w związku z wypłatami premii, płace wzrosły m/m, ale nieco wolniej niż w 2023. Przyczyniła się do tego również mniejsza niż w 2023 podwyżka płacy minimalnej (w 2024 ustawowe minimalne wynagrodzenie wzrosło do 4300 PLN tj. o 1,4%, w porównaniu ze wzrostem o 3,2% w lipcu 2023). Z drugiej strony ruchome elementy wynagrodzeń mógł dodatkowo podbijać wyjątkowo korzystny w tym roku układ kalendarza (3 dni robocze więcej m/m i 2 dni więcej r/r).
  • W kolejnych miesiącach 2024 oczekujemy utrzymania dwucyfrowego wzrostu nominalnych wynagrodzeń, który w jednak spowolni w przyszłym roku. Nasz scenariusz zakłada zbliżony do 7% wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw i gospodarce narodowej w 2025. W wyraźnie mniejszym stopniu niż w ostatnich dwóch latach będzie go podnosiła podwyżka płacy minimalnej. Według deklaracji rządu płaca minimalna w 2025 wzrośnie o 7,6% do poziomu 4626 PLN z 4300 PLN na koniec 2024.
  • Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosło po raz pierwszy od stycznia (+4 tys. etatów m/m) i utrzymało się na poziomie o 0,4% niższym niż przed rokiem, zgodnie z oczekiwaniami (PKO i kons.: -0,4% r/r). Lipcowy wzrost miał charakter sezonowy, a dynamika zatrudnienia jest wciąż stłumiona i oczekujemy, że taka pozostanie do końca br. Wzrost liczby etatów w sektorze przedsiębiorstw ograniczają zmiany w formach zatrudnienia oraz problemy z zastąpieniem odchodzących pracowników Niewielkiej odbudowy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw spodziewamy się w natomiast w 2025.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl