Dziennik Ekonomiczny: Wymarzony mix silniejszego wzrostu i niższej inflacji

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczoraj rentowności obligacji w USA lekko wzrosły ze względu na ocenę, że rynkowe oczekiwania na obniżki stóp Fed są zbyt duże. Amerykańskie indeksy giełdowe nie zmieniły się istotnie. Ceny ropy nieznacznie spadły po decyzji państw OPEC+ o ograniczeniu podaży o 900 tys. bbl/dziennie, ponieważ inwestorzy pozostawali sceptyczni co do tego, czy ograniczenie rzeczywiście zostanie wdrożone. Dane o inflacji PCE w USA potwierdziły scenariusz dezinflacyjny i nie wpłynęły istotnie na rynek. Kurs EURUSD obniżył się, ze względu na głębszy od oczekiwań spadek inflacji HICP w strefie euro, co nasiliło oczekiwania inwestorów na wcześniejsze rozpoczęcie obniżek stóp przez EBC. Lokalnie obserwowaliśmy niewielkie zmiany na rynku obligacji, a złoty nieco stracił i kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,35.
  • Dzisiaj uwaga koncentrować się będzie na finalnych wskaźnikach koniunktury w przetwórstwie za listopad z największych światowych gospodarek. W strefie euro kondycja sektora przetwórczego jest wciąż słaba, ale spadki produkcji i zamówień już hamują. PMI w przetwórstwie wg wstępnych danych wzrósł w listopadzie do 43,8 pkt. wobec 43,1 pkt. w październiku i podobne tendencje prawdopodobnie odzwierciedli finalny odczyt. W USA koniunktura w przemyśle przetwórczym jest cały czas relatywnie lepsza niż w Europie, choć w listopadzie wstępny szacunek wskazał na spadek PMI (do poziomu 49,4 pkt.). Uzupełnieniem obrazu nastrojów będzie raport ISM dla amerykańskiego przetwórstwa.
  • PMI dla polskiego przemysłu prawdopodobniej wzrósł w listopadzie do ok. 45 pkt., w ślad za analogicznymi wskaźnikami dla strefy euro i Niemiec.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 6,5% r/r (kons. i PKO: 6,6%) z 6,6% r/r w październiku. Głównym czynnikiem ograniczającym tempo wzrostu cen ogółem było wyraźne hamowanie inflacji bazowej, przy wyższych od naszych oczekiwań wzrostach cen żywności oraz paliw. Oczekujemy, że w grudniu inflacja CPI pozostanie podobna jak w październiku-listopadzie. Dane są neutralne dla RPP, w której większość członków deklaruje, że co najmniej do marca nie będzie przestrzeni do rozważań nt. zmiany stóp procentowych. Więcej w Makro Flash: Prawdziwe promocje na Black week
  • POL: PKB w 3q23 wzrósł o 0,5% r/r, o 0,1pp silniej niż wskazywał szacunek flash. Pozytywnie na tle rynkowych oczekiwań spadku (kons.:-0,5%) i nawet naszej wyraźnie wyższej prognozy (PKO: +0,1%) zaskoczyła konsumpcja prywatna, rosnąc o 0,8% r/r. Nadal solidny był wzrost inwestycji (+7,2% r/r), chociaż jest to nieco gorszy wynik niż odnotowany w sektorze dużych przedsiębiorstw. Oceniamy, że kolejne kwartały powinny przynieść dalsze ożywienie, napędzane głównie przez odbudowującą się konsumpcję. Więcej wMakro Flash: Szybki koniec recesji konsumenckiej.
  • EUR: Według szybkiego szacunku, inflacja HICP w listopadzie obniżyła się do 2,4% r/r z 2,9% w październiku. Spadek był mocniejszy niż oczekiwano (kons.: 2,7%), a źródłem pozytywnego zaskoczenia była niższa dynamika cen w kategoriach bazowych (bez żywności alkoholu i tytoniu inflacja wyniosła 3,6%, o 0,3pp niżej niż oczekiwano). Systematycznie obniżają się roczne dynamiki cen żywności (6,9% w listopadzie) oraz usług (4,0% w listopadzie). Dezinflacji sprzyjają też pogłębiające się spadki cen energii (-11,5% r/r).
  • EUR: Stopa bezrobocia w październiku ustabilizowała się na poziomie 6,5% (sa) i była zgodna z oczekiwaniami. Niespodzianki nie było też w danych dla całej UE, gdzie od paru miesięcy bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6%. Cały czas pozytywnie wyróżnia się Polska (2,8%) - niższe bezrobocie było tylko na Malcie (2,5%), a nieco wyższe w Czechach (2,9%) i Niemczech (3,1%). Na drugim biegunie znajdują się państwa południa UE i strefy euro, szczególnie Hiszpania (12%).
  • USA: W październiku zarówno dochody, jak i wydatki amerykańskich konsumentów wzrosły o 0,2% m/m. W obu przypadkach wzrost był niższy niż przed miesiącem, ale zgodny z oczekiwaniami. Nie zaskoczyła również preferowana przez Fed miara inflacji – deflator PCE w październiku wyniósł 3,0% r/r, a bazowy PCE (po wyłączeniu cen żywności i energii) 3,5% r/r. Dane wpisują się w obraz prezentowany w tym tygodniu w Beżowej Księdze Fed, która wskazuje, że aktywność gospodarcza w USA obniżyła się na początku 4q23, co miało związek z ograniczeniem popytu konsumentów.
  • USA: Dane z rynku pracy potwierdzają, że odnotowana tydzień wcześniej poprawa była przejściowa. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 218 tys. – to wprawdzie minimalnie słabiej od oczekiwań, ale pozostałe statystyki sygnalizują, że coraz trudniej jest znaleźć pracę. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła do najwyższego poziomu od końca 2021 (1,93 mln w tygodniu zakończonym 18 listopada), przewyższając wszystkie szacunki w ankiecie Bloomberga.
  • POL: Litwiniuk (RPP) powiedział, że utrzymywanie się inflacji na obecnym poziomie nie daje przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem, przynajmniej do marca stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian. Członek RPP spodziewał się inflacji w listopadzie na poziomie zbliżonym do 6,6%-6,7% r/r.
  • USA: Williams (Fed, Nowy Jork) powtórzył, że polityka pieniężna Fed jest wystarczająco restrykcyjna, a stopy powinny zostać na obecnym (lub zbliżonym do obecnego) poziomie jeszcze przez pewien czas. W jego ocenie inflacja PCE obniży się w okolice 2% w przyszłym roku. M.Daly (Fed, San Francisco) również powiedziała, że obecny poziom stóp pozwala kontrolować inflację, na razie jest zbyt wcześnie, aby rozważać zarówno obniżki, jak i  przesądzać o końcu podwyżek.
  • GER: Stopa bezrobocia wg wstępnego szacunku wzrosła w listopadzie do 5,9% z 5,8% w październiku, o 0,1pp przewyższając oczekiwania.
  • CHN: Indeks PMI Caixin w przetwórstwie w listopadzie nieoczekiwanie wzrósł do 50,7 pkt. (kons. 49,7 pkt.) z 49,5 pkt. w październiku, w przeciwieństwie do oficjalnego wskaźnika PMI, który obniżył się drugi miesiąc z rzędu, do 49,4 pkt. Caixin PMI wskazał na pewne ożywienie po stronie nowych zamówień (ale tylko krajowych) i większy optymizm firm co do przyszłości. Na podstawie obu indeksów można wnioskować, że sytuacja w chińskim przetwórstwie pozostaje bez większych zmian, choć twarde dane o produkcji mogą sugerować pewną poprawę względem poprzednich miesięcy. Różnica między badaniami PMI przeprowadzanymi przez Caixin i państwowy urząd statystyczny polega na tym, że ten pierwszy w większej mierze obejmuje małe i średnie firmy nastawione na eksport, podczas gdy wskaźnik oficjalny w większym stopniu odzwierciedla kondycję dużych firm państwowych.