Makro Flash: Prawdziwe promocje na Black week?

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w listopadzie spadła do 6,5% r/r (kons. i PKOe: 6,6% r/r) z 6,6% r/r w październiku. Głównym czynnikiem stojącym za spadkiem był kolejny silny spadek inflacji bazowej, przy wyższych od naszych oczekiwań wzrostach cen żywności oraz paliw.
  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,8% m/m, silniej od naszych oczekiwań, nieco silniej od wzorca sezonowego, ale zdecydowanie słabiej niż w dwóch poprzednich latach. W ujęciu r/r dynamika cen żywności obniża się. W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania tej tendencji, o ile na 2024 przedłużona zostanie obniżona stawka VAT (0% zamiast 5%). Jej wzrost przejściowo ponownie podbiłby dynamikę cen żywności do ok. 10% r/r.
  • Ceny nośników energii spadły o 0,1% m/m. Podejrzewamy, że przyczynił się do tego dalszy spadek cen opału, który ma miejsce wbrew sezonowemu wzorcowi i odzwierciedla zwiększoną podaż w zestawieniu z mniejszym popytem. W prognozach na kolejne miesiące niezmiennie głównym źródłem niepewności są rozwiązania regulacyjne. Wiele wskazuje na przedłużenie mrożenia cen energii przynajmniej w 1h24 (zgodnie ze złożonym przez grupę posłów KO i Polska 2050-TD projektem ustawy). W takim scenariuszu ceny nośników energii wymiernie obniżyłyby inflację na początku 2024, w kierunku 4-5% r/r.
  • W listopadzie ceny paliw wg GUS wzrosły o 8,8% m/m, silniej niż wynikałoby z monitoringu cen na stacjach (ok. 7% m/m). Wzrost nastąpił po dwóch miesiącach spadków. Oczekujemy, że zmiany cen na paliw na rynku krajowym powrócą do tradycyjnej, uwzględniającej efekty kursowe, korelacji z ruchami na rynku światowym.
  • Inflacja bazowa w listopadzie obniżyła się wg naszych szacunków do 7,2%-7,3% r/r, istotnie poniżej oczekiwań (7,7% r/r), z 8,0% r/r w październiku. Drugi raz w tym roku ceny bazowe obniżyły się w ujęciu miesięcznym (-0,2% m/m). W konsekwencji kontynuowany był szybki spadek impetu – zannualizowana inflacja bazowa szybko zbiega w kierunku celu inflacyjnego NBP. Przyczyny tak głębokiego spadku inflacji bazowej poznamy wraz z pełnymi danymi (15.12) – być może są to głębsze niż w poprzednich latach przeceny na Black week.
  • Oczekujemy, że w grudniu inflacja pozostanie zbliżona do tej z października i listopada. Dane są neutralne z punktu widzenia RPP, w której większość członków deklaruje, że co najmniej do marca nie będzie przestrzeni do rozważań o zmianie stóp procentowych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl