Makro Flash: Szybki koniec recesji konsumenckiej

Pobierz raport

  • PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 3q23 wzrósł o 0,5% r/r, o 0,1pp silniej niż wskazywał szacunek flash. W 2q23 PKB obniżył się o 0,3% r/r, a w 1q23 o 1,4% r/r. Krajowa gospodarka odbiła się od dna aktywności, a kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie, zasilane przez odbudowującą się konsumpcję.
  • Konsumpcja indywidualna zwiększyła się o 0,8% r/r, po spadku o 2,8% r/r w 2q23 oraz o 2,0% r/r w 1q23. Oczekiwaliśmy lekkiego wzrostu konsumpcji (chociaż większość ekonomistów obstawiała jeszcze spadki), jednak ostateczne dane zaskoczyły nas pozytywnie. Półroczna recesja w sektorze konsumenckim właśnie się zakończyła, a 3q23 jest naszym zdaniem tylko preludium do silnego ożywienia, którego spodziewamy się w kolejnych kwartałach. Będzie ono napędzane przez powrót realnych dochodów do wzrostu, który jest możliwy dzięki znaczącemu spadkowi inflacji, utrzymaniu solidnej nominalnej dynamiki płac oraz niskiego bezrobocia.
  • W 3q23 nadal solidnie rosły inwestycje, chociaż ich dynamika obniżyła się, do 7,2% r/r z 10,5% r/r w 2q23. Był to nieco gorszy wynik niż odnotowany w sektorze dużych przedsiębiorstw, co wskazuje na słabszą aktywność sektora publicznego oraz prawdopodobny potencjał do rewizji w górę w kolejnych publikacjach. W bieżącym roku inwestycje rosły pomimo spowolnienia gospodarczego, wspierane przez zakończenie perspektywy finansowej UE, przyspieszoną transformację energetyczną oraz ponowną dostępność środków transportu. W 2024 oczekujemy hamowania nakładów w okresie przejściowym przed pełnym rozkręceniem tradycyjnego budżetu UE. Rosnące szanse na uruchomienie środków z KPO w 2024, sprawiają, że nasza prognoza wzrostu inwestycji o 2,7% jest zbyt konserwatywna i najpewniej zostanie zrewidowana w górę.
  • W strukturze PKB uwagę zwraca rekordowy ujemny wkład spadku zapasów (‑7,7pp), który jednak został częściowo zneutralizowany przez rekordowo wysoki wkład eksportu netto (+5,9pp). Zapasy, które cechuje wysoka importochłonność, obniżyły się po raz pierwszy od września 2020, sygnalizując oczekiwane odwrócenie rekordowo silnej akumulacji zapasów obserwowanej w 2022. Sam import spadł w ujęciu realnym o 20,3% r/r, najsilniej w historii szeregu PKB (od 1996).
  • Oczekujemy, że w 4q23 tempo wzrostu PKB przyspieszy powyżej 2% r/r, a cały rok zamknie się z dynamiką na poziomie 0,5%. Przyszły rok będzie okresem solidnego ożywienia, a nasza prognoza zakładająca wzrost w 2024 o 3,0% r/r najpewniej zostanie wkrótce zrewidowana w górę, za sprawą szybszego ożywienia konsumpcji i potencjalnie silniejszych inwestycji pod koniec 2024.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl