Dziennik Ekonomiczny: Wielkie przyspieszenie PKB

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • W środę amerykańskie i europejskie indeksy akcyjne, w tym również polski WIG, odnotowały umiarkowane wzrosty. W czwartek dobre dane o sprzedaży detalicznej oraz wyniki Walmartu wsparły amerykańskie giełdy, które odrobiły już cały sierpniowy spadek. Napływające dane ograniczyły obawy o twarde lądowanie amerykańskiej gospodarki – w rezultacie wzrosły rentowności obligacji, zmniejszyły się rynkowe wyceny tegorocznych obniżek stóp procentowych, a USD umocnił się względem EUR. Pomimo wahań podczas dwóch ostatnich sesji EURPLN zakończył czwartek w okolicy środowego otwarcia (4,29). Rentowności krajowych obligacji w środę wzrosły na krótszym końcu i spadły na dłuższym.
  • Dziś globalna uwaga skupi się na publikacji danych z USA dotyczących rynku nieruchomości oraz nastrojów konsumenckich. Przewiduje się, że liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę w lipcu utrzyma się na poziomie zbliżonym do czerwcowego. Rynek nieruchomości w Ameryce wciąż znajduje się w fazie spowolnienia, a taki stan może się utrzymywać, dopóki Fed nie złagodzi restrykcyjnej polityki. Nastroje konsumenckie mierzone indeksem Uniwersytetu Michigan, odnotowały w lipcu najniższy poziom w bieżącym roku, a prognozy na sierpień wskazują na stabilizację w pobliżu poziomu z poprzedniego miesiąca.
  • W strefie euro poznamy dziś bilans handlowy, w którym oczekiwane jest niewielkie zmniejszenie nadwyżki handlowej. Jest to głównie efekt spadającego importu w kategorii maszyn i pojazdów.
  • W kraju zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji bazowej za lipiec. Szacujemy, że wskaźnik ten utrzyma się blisko poziomu z czerwca i wyniósł 3,6-3,7% r/r. Wzrost inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii może być efektem podwyżek taryf wodnych w wielu dużych miastach, wzrostu cen alkoholu i tytoniu, a także rosnących kosztów w sektorze rekreacji i kultury.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wzrost PKB przyspieszył w 2q24 do 3,2% r/r z 2,0% r/r w 1q24, co przewyższyło nasze i rynkowe oczekiwania (PKOe i kons: 2,8% r/r). Dane odsezonowane wskazują na silny wzrost o 1,5% q/q. Szczegółową strukturę PKB poznamy na koniec miesiąca, jednak na podstawie danych miesięcznych szacujemy, że głównym motorem wzrostu była konsumpcja, której dynamika wyniosła około 5,0% r/r, wspierana przez wysokie realne (ponad 12% r/r) wzrosty płac. Inwestycje, choć nadal słabe, wykazały pewne oznaki poprawy. Prognoza na cały 2024 zakłada wzrost PKB na poziomie 3,5%, z przewidywanym dalszym przyspieszeniem w 2h24, wspieranym przez konsumpcję i inwestycje. Więcej w Makro Flashu: PKB zadziwił pesymistów.
  • POL: Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 4,2% z 2,6% r/r w czerwcu, a finalne dane potwierdziły szybki szacunek GUS. Kluczowe znaczenie dla wyższej inflacji w lipcu miało częściowe odmrożenie cen nośników energii (+11,8% m/m), które odpowiada za 1,4pp z 1,6pp zmiany rocznej inflacji CPI. Ceny prądu wzrosły o 19,9% m/m, gazu o 16,8% m/m, a ciepła o 0,3% m/m. Jednocześnie ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,2% r/r wobec 1,6% r/r w czerwcu. Szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu wyniosła 3,6-3,7% r/r wobec 3,6% r/r miesiąc wcześniej. Lipcowe dane inflacyjne najpewniej nie wpłyną na decyzje RPP – wpisują się w projekcję NBP i jastrzębią narrację podkreślającą wzrost inflacji ponad cel. Więcej w Makro Flashu: Odmrożenie cen energii podbiło inflację.
  • USA: Inflacja CPI spadła w lipcu do 2,9% r/r z 3,0% r/r w czerwcu, nieznacznie poniżej naszej prognozy i rynkowego konsensusu, które zakładały stabilizację na poziomie 3,0% r/r. Największy wkład do inflacji mają koszty związane z mieszkaniem (2,0pp), które wzrosły w lipcu o 4,3% r/r i stanowią 45% całego koszyka CPI. Inflacja cen żywności i napojów ustabilizowała się na poziomie 2,2% r/r, zaś w kategoriach odzież i transport zaobserwowano spadek inflacji do odpowiednio 0,2% r/r oraz 1,1% r/r. W ujęciu miesięcznym wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 0,2% po spadku o 0,1% miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa zgodnie z konsensusem obniżyła się w lipcu do 3,2% r/r z 3,3% r/r w czerwcu. Spadek inflacji CPI będzie wspierał Fed w podjęciu decyzji o obniżeniu stóp procentowych we wrześniu.
  • EUR: PKB w strefie euro w 2q24 wzrósł o 0,6% r/r (sa), zgodnie ze wstępnym odczytem oraz po wzroście o 0,5% r/r w 1q24. W całej UE wzrost PKB wyniósł 0,8% r/r. Liderem wzrostu okazała się Polska, która odnotowała wzrost o 4,0% r/r. Z dużych gospodarek istotne wzrosty odnotowano również w Hiszpanii (2,9% r/r), Francji (1,1% r/r) oraz Włoszech (0,9% r/r). Największy spadek PKB odnotowała Estonia (−1,7% r/r). Skurczyła się również gospodarka niemiecka (−0,1% r/r). Poznaliśmy dziś również dane o zatrudnieniu w 2q24, gdzie w strefie euro odnotowano wzrost o 0,8 % r/r a w UE o 0,7% r/r. W Polsce zatrudnienie spadło o 0,4% r/r, po spadku o 1,0% r/r w 1q24.
  • EUR: Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu zmniejszyła się o 3,9% r/r, w porównaniu do spadku o 3,3% r/r w poprzednim miesiącu. Jest to trzeci z kolei miesiąc spadków. Chociaż oczekiwano pogorszenia, jego skala okazała się zaskakująco silna (kons.: −2,9% r/r). Największy spadek odnotowano w produkcji dóbr kapitałowych, która zmniejszyła się o 7,8% r/r. Spadła również produkcja dóbr pośrednich (−1,5% r/r) oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (−2,1% r/r). Z kolei wzrost odnotowano w produkcji energii (+2,6% r/r) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (+0,1% r/r).
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu obniżyła się do 227 tys. i była niższa od oczekiwań. Liczba wniosków obniżyła się drugi tydzień z rzędu, do poziomu najniższego od początku lipca. Z kolei liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,864 mln i również była nieco niższa niż oczekiwania jak i wartość sprzed tygodnia.
  • USA: Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 1% m/m (nominalnie) po spadku o 0,2% r/r w czerwcu, przebijając oczekiwania. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,4% m/m, po wzroście o 0,5% m/m miesiąc wcześniej. Wzrost sprzedaży miał dość szeroki charakter, a jego skala była największa od początku 2023. Amerykański konsument radzi sobie nieźle pomimo wyższego kosztu kredytów, na co wskazuje solidna sprzedaż samochodów, urządzeń elektronicznych i sprzętu AGD.
  • USA: Produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 0,6% m/m po zrewidowanym w górę wzroście o 0,3% m/m w czerwcu, a dane były gorsze od oczekiwań.
  • USA: R.Bostic (Atlanta Fed, głosujący członek FOMC) powiedział, że teraz, kiedy inflacja wraca do celu, Fed może skoncentrować się na drugiej stronie swojego mandatu, czyli stopie bezrobocia, która znacząco wzrosła względem swojego minimum. W kwestii właściwego czasu, na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych R.Bostic wyznał, że jest otwarty na ruch „przed rozpoczęciem czwartego kwartału”. Dodał, że zwłoka ma swoją cenę, a przy działaniach, których skutki nie są widoczne natychmiast, Fed nie może pozwolić sobie na bycie spóźnionym.
  • ROM: Według wstępnych danych wzrost PKB przyspieszył w 2q24 do 0,8% r/r (nsa) po wzroście o 0,1% r/r w 1q24 (dane zrewidowane w dół). Odczyt jest jednak rozczarowującą niespodzianką dla konsensusu rynkowego, który zakładał wzrost o 2,3% r/r. Dane odsezonowany wskazały na spowolnienie wzrostu do 0,8% r/r z 2,2% r/r kwartał wcześniej. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,1%.
  • ROM: Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,5% r/r (sca) po spadku o 7,0% r/r w maju. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 3,0% (sca). W przetwórstwie odnotowano wzrost o 1,3% r/r (sca), zaś w górnictwie i wydobywaniu produkcja spadła o 2,7% r/r (sca). Dane nieodsezonowane wskazały na wzrost w ujęciu miesięcznym o 2,3% oraz spadek w ujęciu rocznym o 3,9%.
  • NOR: Bank centralny Norwegii pozostawił bez zmian benchmarkową stopę depozytową na poziomie 4,50%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Norges Bank ocenia, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie przez pewien czas. Bank wskazuje, że choć wysokie nominalne stopy przyczyniają się do osłabiania presji inflacyjnej oraz tempa wzrostu gospodarki, to obserwowany wzrost kosztów prowadzenia biznesu może ograniczyć skalę dezinflacji. Jednocześnie podkreśla, że przedwczesne rozpoczęcie obniżek stóp może skutkować dłuższym okresem z inflacją poza celem. Wskazano przy tym, że w porównaniu z ostatnią prognozą makroekonomiczną (czerwiec 2024) inflacja zaskakiwała w dół, bezrobocie w górę, jednak korona była słabsza od założeń.
  • CHN: Dane z gospodarki realnej za lipiec były nieco słabsze od prognoz i potwierdziły przedłużający się okres gospodarczego marazmu w Chinach. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7% r/r, odrabiając straty po zaskakująco słabym czerwcu (2,0% r/r). Jednocześnie struktura wzrostu pozostaje niekorzystna – rosła przede wszystkim sprzedaż żywności i artykułów sportowych przy spadkach sprzedaży aut, biżuterii czy odzieży, co sygnalizuje ostrożność konsumentów. Wzrost produkcji przemysłowej spowolnił do 5,1% r/r z 5,3% r/r w czerwcu, m.in. za sprawą hamowania w sektorze motoryzacyjnym. Dynamika inwestycji w środki trwałe spowolniła do 3,6% r/r (skumulowane, od początku roku) wobec oczekiwań na poziomie 3,9% r/r, a głównym powodem był spadek nakładów na nieruchomości o 10,2% r/r. Sektor nieruchomości dalej zmaga się ze spadkami cen – ceny mieszkań w 70 wybranych miastach w lipcu spadały trzynasty miesiąc z rzędu (o 0,7% m/m). W ujęciu rocznym skala spadku cen pogłębiła się do 4,9% i była najsilniejsza od 2015, mimo systematycznych wsparcia sektora ze strony rządu. Zestaw danych za lipiec sygnalizuje, że w celu realizacji założonego przez Politbiuro 5% wzrostu PKB w 2024 niezbędne będą kolejne działania stymulacyjne, m.in. kolejne obniżki stóp procentowych, dostarczanie kredytów do gospodarki, stymulacja fiskalna.
  • POL: Ministra funduszy i polityki regionalnej K.Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że do 13 września Polska złoży dwa kolejne wnioski o wypłatę środków na Krajowy Plan Odbudowy (KPO), na łączną kwotę ponad 30 mld PLN.