Makro Flash: Odmrożenie cen energii podbiło inflację

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 4,2% z 2,6% r/r w czerwcu, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS. Za 1,4pp z 1,6pp zmiany inflacji odpowiadało częściowe odmrożenie cen energii, a za resztę wzrost cen żywności i napojów. Inflacja bazowa wyniosła wg naszego szacunku 3,6-3,7% r/r wobec 3,6% r/r w czerwcu.
  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,2% r/r wobec 1,6% r/r w czerwcu. Przyspieszenie inflacji to efekt słabszych niż zwykle o tej porze roku obniżek cen m/m (-0,5%). W lipcu nieznacznie drożało mięso (0,2% m/m) oraz oleje i tłuszcze (1,1% m/m) przy spadkach w pozostałych kategoriach. Zakładamy, że wzrost inflacji żywnościowej to głównie efekt presji kosztowej. Oczekujemy, że inflacja żywnościowa w sierpniu wzrośnie do ok. 4% r/r i utrzyma się na tym poziomie do końca roku.
  • Kluczowe znaczenie dla wyższej inflacji w lipcu miało częściowe odmrożenie cen nośników energii (+11,8% m/m). Dzisiejsze dane pokazały skalę wzrostu w poszczególnych segmentach. Ceny prądu dla wzrosły o 19,9% m/m, gazu o 16,8% m/m. Zmiana cen dostaw ciepła była ograniczona (0,3% m/m), mimo wzrostu od lipca maksymalnej ceny, co z wynika ustalania taryf dla każdego podmiotu oddzielnie. Uważamy, że dostawy ciepła będą drożeć w kolejnych miesiącach, przy braku istotnych zmian cen prądu i gazu. Następnej podwyżki cen prądu można spodziewać się w styczniu 2025, co mogłoby podbić inflację ogółem o ok. 1pp r/r. Ze strony rządowej regularnie napływają informacje o możliwości przedłużenia obecnych limitów cen – wg ministra finansów A.Domańskiego szczegóły mamy poznać w projekcie budżetu na 2025 (27.08).
  • Ceny paliw w lipcu pozostały bez zmian (0,0% m/m, zgodnie z szybkim szacunkiem). Czynnikiem niepewności są ceny ropy, wrażliwe na sytuację na Bliskim Wschodzie.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu wyniosła 3,6-3,7% r/r wobec 3,6% r/r w czerwcu. W ujęciu miesięcznym tempo wzrostu cen przyspieszyło (po odsezonowaniu) do ok. 0,4% m/m. Dane implikują zannualizowaną inflację bazową wynoszącą ok. 4%, czyli powyżej celu NBP. W lipcu naszą uwagę zwrócił relatywnie mocny wzrost cen alkoholu i tytoniu (0,5% m/m). Kolejną kategorią, w której ceny istotnie wzrosły było zaopatrywanie w wodę (3,1% m/m, 12,4% r/r) oraz usługi kanalizacyjne (1,7% m/m i 11,3% r/r), co ma związek z wejściem w życie nowych taryf wodnych w szeregu dużych miast. Wzrosły również ceny w kategorii rekreacja i kultura (o 2,1% m/m; m.in. gazety oraz turystyka zorganizowana). Uważamy, że inflacja bazowa wraz ze stopniowym hamowaniem dynamiki płac powinna słabnąć. Jednocześnie w perspektywie do końca roku może przejściowo nieznacznie wzrosnąć (do ok. 4% r/r).
  • Lipcowe dane inflacyjne najpewniej nie wpłyną na decyzje RPP – wpisują się w projekcję NBP i jastrzębią narrację podkreślającą fakt wzrostu inflacji ponad cel. Nasza prognoza zakłada, że w tym roku inflacja nie przekroczy 5% r/r, a w szczyt osiągnie w 1q25 na poziomie ok. 6% r/r (w scenariuszu dalszego odmrażania cen energii). Począwszy od 2q25 inflacja CPI powinna stopniowo wracać do celu inflacyjnego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl