Makro Flash: PKB zadziwił pesymistów

Pobierz raport

  • Wzrost gospodarczy w 2q24 zaskoczył pozytywnie i wyniósł 3,2% r/r (PKO i kons: 2,8% r/r) wobec 2,0% r/r w 1q24. Dobrą kondycję gospodarki potwierdzają dane odsezonowane, które pokazały wzrost o 1,5% q/q vs 0,8% q/q w 1q24. W ujęciu r/r pokazały one imponujący wzrost o 4,0%. Warto jednak pamiętać, że wyrównany sezonowo PKB jest często znacznie rewidowany, co każe interpretować dane w tym ujęciu z ostrożnością.
  • Szczegóły dotyczące składowych PKB poznamy dopiero pod koniec sierpnia, jednak na podstawie danych miesięcznych szacujemy, że głównym motorem wzrostu był konsumpcja. Dynamika sprzedaży detalicznej w 2q24 była tylko nieznacznie niższa niż w pierwszych trzech miesiącach roku, a wydatki kartowe klientów PKO wskazują na relatywnie silniejsze wzrosty wydatków na usługi, dlatego najpewniej dynamika konsumpcji ogółem utrzymała się w okolicy 5,0% r/r. Silny wzrost konsumpcji w 2q24 nie dziwi, biorąc pod uwagę dynamikę płac w gospodarce narodowej, która zarówno w ujęciu nominalnym (14,7% r/r), jak i realnym (ponad 12% r/r) była jeszcze wyższa niż w 1q24. Połączenie mocnego wzrostu dochodów i dodatnich realnych stóp procentowych umożliwia jednoczesną odbudowę oszczędności.
  • Gorzej wygląda obraz aktywności inwestycyjnej – po spadku o 1,8% r/r w 1q24 dynamika inwestycji zapewne pozostała „pod kreską”, jednak lekkie odbicie dynamiki produkcji budowlanej sugeruje spłycenie spadku inwestycji w 2q24. Nakłady na środki trwałe znajdują się pod negatywnym wpływem okresu przejściowego pomiędzy wieloletnimi perspektywami finansowymi UE, jednak również w ich przypadku obraz jest niejednorodny – w 1q24 zdecydowanie na minus wyróżniały się spadki inwestycji przedsiębiorstw państwowych, przy relatywnie lepszej sytuacji samorządów i firm prywatnych.
  • Po dzisiejszych danych czujemy się komfortowo z naszą prognozą wzrostu PKB w całym 2024 na poziomie 3,5% wobec 0,2% w 2023. Oczekujemy, ze druga połowa roku będzie lepsza od pierwszej, a wzrost będzie nadal systematycznie przyspieszał. Obok konsumpcji, będą się do niego przyczyniały inwestycje. Ich obecna słabość jest znacznie mniejsza, niż obserwowaliśmy w poprzednich okresach przejściowych dla unijnych budżetów, a wsparciem dla lekkiego wzrostu inwestycji powinno być stopniowe uruchamianie środków z KPO (przy przesunięciu ich największego pozytywnego wpływu na 2025).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl