Dziennik Ekonomiczny: Nowe samochody raczej nie na kredyt

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Giełdy w USA odnotowały wczoraj spadki, w których prym wiodły spółki technologiczne. Środowe wyniki Nvidii będą najpewniej testem dla dotychczasowego pozytywnego sentymentu rynkowego względem spółek z sektora AI. Rentowności amerykańskich obligacji lekko spadły, a USD po przejściowym osłabieniu zakończył dzień w okolicy 1,046 za EUR. Złoty zauważalnie umocnił się względem głównych walut – kurs EURPLN testował poziom 4,14, a USDPLN obniżył się do 3,96. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się na krótkim końcu krzywej. Dziś na giełdach w Azji dominowały spadki, po tym jak D.Trump potwierdził kontynuację prac nad wprowadzeniem cel na Meksyk i Kanadę oraz ogłosił ograniczenie dostępu Chin do kluczowych sektorów amerykańskiej gospodarki.
  • Dziś GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, w którym warto zwrócić uwagę na styczniową stopę bezrobocia oraz nowe zamówienia przemysłowe. Oczekujemy, że zgodnie z szacunkami MRPiPS, stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%, nie odbiegając od sezonowego wzorca. Poziom bezrobocia w Polsce pozostaje niski. Grudniowe zamówienia w przemyśle zaskoczyły bardzo pozytywnie – choć nie oczekujemy powtórki, to uważamy że w skali r/r przez cały rok zamówienia będą „na plusie”.
  • Z Europy uwagę przyciągnie posiedzenie węgierskiego MNB, który najprawdopodobniej utrzyma obecny poziom stóp procentowych. W styczniu inflacja wzrosła mocniej niż przewidywano, a dodatkowo wysoka niepewność geopolityczna i obawy o stabilność rynku finansowego sprawiają, że MNB prawdopodobnie zdecyduje się na utrzymanie stóp bez zmian co najmniej do 2h25. Ponadto poznamy finalny odczyt PKB Niemiec za 4q24. Według wstępnych danych gospodarka skurczyła się o 0,2% r/r. Przedłużająca się stagnacja gospodarcza była jedną z przyczyn wyborczej porażki partii z koalicji świateł drogowych.
  • Z USA napłyną dane dotyczące dynamiki cen nieruchomości – oczekiwane jest dalsze przyspieszenie wzrostu w ujęciu r/r. Po zaskakująco silnym spadku indeksu Uniwersytetu Michigan wart uwagi będzie indeks Conference Board za luty – tu prognozy także wskazują na pogorszenie nastrojów konsumenckich w obliczu zmian w polityce gospodarczej USA, i ogólnej wysokiej niepewności.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8% r/r względem 1,9% r/r w grudniu, wyraźnie powyżej prognoz. Najsilniejsze wzrosty odnotowano w sprzedaży samochodów (21,9% r/r) oraz mebli, RTV i AGD (13,6% r/r). Sprzedaż żywności pozostała niemal bez zmian. Mimo wzrostu, odsezonowana sprzedaż nadal pozostaje poniżej trendu sprzed pandemii. Poprawiające się nastroje konsumentów sugerują dalszą poprawę konsumpcji. Łącznie dane ze sfery realnej za styczeń wskazują na stopniowe ożywienie gospodarki, wspierając prognozę wzrostu PKB powyżej 3% r/r w 1q25. Więcej w Makro Flash: Dobry początek roku w sprzedaży detalicznej.
  • POL: Podaż pieniądza M3 w styczniu wzrosła o 9,4% r/r po wzroście o 9,1% r/r w grudniu i silniej od prognoz. Głównym czynnikiem kreacji pieniądza pozostają aktywa zagraniczne netto, rośnie jednak znaczenie zadłużenia rządowego. Kredyty ogółem (skor. o FX) wzrosły o 5,3% r/r, a depozyty o 10,5% r/r, głównie dzięki silnemu wzrostowi depozytów instytucji rządowych. Relacja kredytów do depozytów spadła do 64,8%, najniższego poziomu w historii, co odzwierciedla wysoką płynność sektora niefinansowego, ograniczenia regulacyjne mające wpływ na podaż kredytu oraz słaby popyt na finansowanie. Więcej w Makro Flash: Rekordowo niska relacja kredytów do depozytów.
  • GER: Indeks klimatu biznesowego Ifo w Niemczech wyniósł w lutym 85,2 pkt. i nie zmienił się względem stycznia (dane zrewidowane z 85,1 pkt.), wobec oczekiwań na wzrost do 85,8 pkt. Ocena bieżącej sytuacji biznesowej pogorszyła się do 85,0 pkt. (−1,0 pkt. m/m) przy poprawie oczekiwań na najbliższych 6 miesięcy do 85,4 pkt. (+1,1 pkt. m/m). Wzrost optymizmu w lutym to m.in. wyraz nadziei pokładanej w zmianie władzy, natomiast nie odzwierciedla on jeszcze samego wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych. W przemyśle klimat biznesowy poprawił się. Podczas gdy obecna sytuacja została oceniona nieco gorzej, firmy były zauważalnie mniej pesymistyczne co do nadchodzących miesięcy. Ponadto ustabilizowały się zamówienia. W sektorze usług indeks obniżył się, szczególnie w transporcie i logistyce, a pogorszeniu uległa zarówno sytuacja bieżąca jak i oczekiwania. Odmienne nastroje panowały w handlu, gdzie zarówno w handlu detalicznym jak i hurtowym poprawiły się perspektywy co do przyszłości oraz ocena obecnej sytuacji. W budownictwie klimat biznesowy poprawił się za sprawą lepszych oczekiwań, wbrew pogorszeniu oceny bieżącej, na której ciąży brak zamówień. Na tle historycznym nastroje niemieckich przedsiębiorstw pozostają niekorzystne, znacznie poniżej średniej z lat 2010-2020 (98,6 pkt.) – por. wykres na marginesie. Najbliższe miesiące będą czasem oczekiwania na zmianę mającą nadejść wraz z utworzeniem rządu F.Merza (CDU/CSU).
  • EUR: Inflacja HICP w styczniu wzrosła do 2,5% r/r z 2,4% r/r w grudniu, a finalne dane były zgodne ze wstępnym odczytem. Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,7% r/r, pozostając w szerszym trendzie spadkowym obserwowanym od 2h23. Wzrost głównego wskaźnika wynika przede wszystkim z cen energii, które wzrosły o 1,9% r/r – to najwyższa dynamika od kwietnia 2023. Impet inflacji (m/m, śr. 6m) powrócił w okolice zera, średniookresowa sytuacja kształtuje się podobnie jak przed pandemią. W związku z tym, jeśli nie pojawią się dodatkowe zewnętrzne impulsy, takie jak nowe cła nałożone przez USA na Europę, EBC nie powinien mieć podstaw do wstrzymania cyklu obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie. W porównaniu geograficznym, Polska z inflacją HICP równą 4,3% r/r znalazła się poza podium, które zajmowały Węgry (5,7%), Rumunia (5,3%) i Chorwacja (5,0%). W całej UE inflacja wzrosła do 2,8% r/r.
  • EUR:Wunsch (EBC, bank Belgii) ostrzegł, że EBC może „lunatykować” w kierunku nadmiernych obniżek stóp procentowych, oczekiwanych przez rynek. Bankier zasugerował, że decydenci powinni być przygotowani na ewentualne wstrzymanie luzowania polityki pieniężnej. Choć nie wykluczył obniżki w kwietniu, podkreślał, że decyzja powinna opierać się na napływających danych. Ostatni wzrost inflacji w strefie euro do 2,5% r/r wskazuje w jego ocenie, że ryzyko ponownego wzrostu cen wciąż istnieje. Bankier zaznaczył jednak, że czynniki ryzyka dla inflacji, zarówno w górę, jak i w dół, pozostają ograniczone. Jego zdaniem EBC może być zmuszony do korekty kursu polityki monetarnej, a przyszła ścieżka stóp pozostaje otwarta i będzie zależna od sytuacji gospodarczej oraz presji cenowej.
  • POL: Minister A. Domański, w komentarzu dla Bloomberga, zaapelował o stworzenie wspólnej europejskiej instytucji finansowej, która umożliwiłaby finansowanie rosnących wydatków na obronność. Jego zdaniem UE oraz Wielka Brytania powinny powołać jednolity mechanizm wspierający bezpieczeństwo Europy – mógłby to być fundusz lub bank, np. Bank Zbrojeń. A.Domański ujawnił, że Warszawa od miesięcy prowadzi rozmowy z Londynem na temat wspólnego finansowania i planuje ich kontynuację podczas nadchodzącego szczytu G20. Polska, jako kraj obecnie przewodzący UE, intensywnie pracuje nad kompleksową koncepcją finansowania obrony, którą zamierza przedstawić w najbliższych tygodniach. Minister podkreślił, że wzrost wydatków wojskowych stał się priorytetem w kontekście żądań D.Trumpa, by sojusznicy NATO przeznaczali na obronność 5% PKB. Wśród rozważanych opcji znajduje się także klauzula wyłączająca wydatki na obronność spod unijnych reguł fiskalnych. U. von der Leyen zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach odbędą się konsultacje dotyczące jej wdrożenia. Dla Polski, której znaczna część deficytu wynika z rosnących wydatków na zbrojenia, takie rozwiązanie byłoby wyjątkowo korzystne – eliminowałoby konieczność wyboru między zdolnościami obronnymi a wymaganą przez KE redukcją deficytu. Szczegóły nowego mechanizmu mają zostać ujawnione do maja.
  • POL: Podpisano list intencyjny ws. współpracy zbrojeniowej między Polską i Słowacją. W.Kosiniak-Kamysz (szef MON) i R.Kaliniak (minister obrony Słowacji) uzgodnili cztery obszary wspólnych działań: zwiększenie produkcji amunicji, współpracę przy zestawach przeciwlotniczych Piorun, wspólne prace nad kołowym transporterem opancerzonym (bazującym na Rosomaku i wieży Turra 30) oraz udział Słowacji w polonizowanej wersji czołgów K2. W planach jest też rozwijanie współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej i wymiana doświadczeń w ochronie granic. Celem porozumienia jest wzmocnienie samowystarczalności obronnej obu krajów i budowa spójności w ramach NATO i UE.
  • EUR: UE przyjęła 16. pakiet sankcji wobec Rosji, mający na celu zwiększenie presji na Moskwę i doprowadzenie do zakończenia wojny w Ukrainie. Nowe restrykcje obejmują rosyjskie aktywa, które zostaną przekazane na wsparcie Ukrainy. W dokumencie podkreślono, że to Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za wywołanie wojny oraz popełnione okrucieństwa wobec ludności ukraińskiej.
  • UA: O.Stefaniszyna (wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej) poinformowała, że negocjacje między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi dotyczące umowy o surowcach mineralnych zbliżają się do finalizacji.
  • GER: F.Merz (lider CDU) rozważa wykorzystanie ustępującego parlamentu do zniesienia „hamulca zadłużenia” kraju, zanim w parlamencie zasiądą nowo wybrani posłowie skrajnych ugrupowań. Manewr ten pozwoliłby przyszłemu kanclerzowi na zwiększenie wydatków na obronność, czemu sprzeciwiają się AfD i Die Linke.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.