Dziennik Ekonomiczny: Fed studzi apetyt na obniżki stóp

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wyczekiwane przez inwestorów i ogłoszone po zakończeniu wczorajszej sesji wyniki Nvidii zdecydowanie przebiły oczekiwania, pokazując wzrost przychodów o 262% r/r, do 26 mld USD, któremu towarzyszyły oceny zarządu, że wyniki za 2q24 mogą być jeszcze wyższe. Spółka ogłosiła split akcji oraz o 150% podniosła kwartalną dywidendę. Wyniki giganta IT ponownie ożywiły nadzieje na boom związany z rozwojem AI, co przełożyło się na wzrost kontraktów na indeksy S&P i Nasdaq. Rentowności Treasuries były w miarę stabilne, a dolar nieznacznie umocnił się względem euro. Ceny miedzi i złota spadały, w korekcyjnym ruchu po niedawnym osiągnięciu historycznych maksimów oraz w reakcji na jastrzębią wymowę minutes Fed. W pierwszej części dnia złoty osłabił się względem głównych walut, ale pod koniec sesji nastąpił spadek kursów w okolice 3,93 dla USDPLN oraz 4,26 dla EURPLN. Rentowności krajowych obligacji nieznacznie wzrosły.
  • W kalendarium najwięcej uwagi przyciągnie dziś publikacja wstępnych indeksów PMI za maj. Konsensus zakłada, że koniunktura w europejskich usługach ustabilizowała się na poziomie wskazującym umiarkowane ożywienie, czemu towarzyszył wzrost wskaźnika w przetwórstwie, chociaż jest on nadal poniżej poziomu neutralnego. Dane najpewniej potwierdzą, że koniunktura w amerykańskim przetwórstwie, pomimo lekkiego pogorszenia, pozostaje lepsza niż w strefie euro.
  • EBC opublikuje dane o płacach negocjowanych w 1q24, które mogą mieć istotne znaczenie dla perspektyw polityki pieniężnej. Naszym zdaniem nawet przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń (z 4,5% r/r w 4q23), które jest prawdopodobne biorąc pod uwagę niespodziankę w danych z Niemiec, nie wpłynie na decyzję EBC na najbliższym posiedzeniu – obniżka w czerwcu wydaje się przesądzona. Mniej korzystny obraz rynku pracy może jednak skłonić bankierów centralnych do większej ostrożności na kolejnych posiedzeniach. Na taki scenariusz wskazywała niedawno I.Schnabel.
  • Dziś w kraju mamy ciąg dalszy publikacji danych za kwiecień. Po wczorajszej pozytywnej niespodziance w produkcji przemysłowej, dziś oczekujemy negatywnej niespodzianki w sprzedaży detalicznej – w obu przypadkach „winowajcą” jest kalendarz. Nasza prognoza wyhamowania sprzedaży do 1,0% r/r z 6,1% r/r w marcu znacząco odbiega od konsensusu (5,2% r/r), a spowolnienie wynika z odwrócenia przedświątecznego wzrostu sprzedaży żywności w marcu. W przypadku produkcji budowlanej oczekujemy dalszego spadku (-5,9% r/r), jednak w o połowę mniejszej skali niż w marcu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Minutes z posiedzenia Fed zakończonego 1 maja pokazały, że wśród decydentów dominowało przekonanie o konieczności dłuższego utrzymywania stóp procentowych na wysokim poziomie, a wielu z nich rozważało wręcz, czy polityka pieniężna jest wystraczająco restrykcyjna. FOMC ocenił, że potrzebuje więcej czasu niż dotychczas sądzono, by zyskać pewność co do trwałego powrotu inflacji do celu 2%. W trakcie dyskusji wskazywano na mniejszą niż to miało miejsce historycznie efektywność zacieśniania polityki pieniężnej oraz zwracano uwagę, że poziom neutralnej stopy procentowej może być wyższy niż dotychczas sądzono. Rozważano dwa scenariusze – dłuższego utrzymania stóp procentowych bez zmian, jeśli inflacja nie będzie wykazywać sygnałów wskazujących na jej stabilny powrót do celu, oraz złagodzenia polityki pieniężnej w przypadku nieoczekiwanego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Z jednej strony wymowa minutes jest bardziej jastrzębia niż można było oceniać po konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC, co zwiększa prawdopodobieństwo przesunięcia się pierwszej obniżki stóp procentowych na jesień/zimę. Z drugiej strony warto pamiętać, że od czasu ostatniego posiedzenia FOMC inflacja CPI obniżyła się, a dane ze sfery realnej, w tym z rynku pracy, zaskakiwały negatywnie.
  • POL: Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9% r/r wobec spadku o 5,6% r/r w marcu. Nasza prognoza (6,5% r/r), choć wyższa niż konsensus (5,6% r/r), okazała się i tak zbyt niska. Tak duża zmienność rocznej dynamiki jest skutkiem wahań w liczbie dni roboczych (-2 r/r w marcu i +2 r/r w kwietniu). Odsezonowane (przez nas) dane wg głównych ugrupowań przemysłowych wskazują na stagnację poziomu produkcji w przetwórstwie przy trendzie wzrostowym w dostawie wody. Więcej w Makro Flash: Kalendarzowa kolejka górska w produkcji.
  • POL: Wzrost nominalny przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu spowolnił drugi miesiąc z rzędu, do 11,3% r/r z 12,0% r/r w marcu i był najsłabszy od grudnia 2023. W ujęciu realnym płace wciąż silnie rosły, o 8,7% r/r wobec 9,8% r/r miesiąc wcześniej. Trend wzrostowy płac wyhamowuje, a patrząc na ich strukturę wynika to m.in. z braku lub mniejszej skali „dodatkowych” wypłat/premii, które w wielu branżach występowały w zeszłym roku jako „rekompensata” za inflację. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu obniżyło się o 0,4% r/r, nieznacznie silniej niż zakładaliśmy oraz silniej niż w marcu (-0,2% r/r). Redukcje etatów obejmują przetwórstwo, energetykę, budownictwo, handel i administrowanie oraz działalność wspierającą. Silnie rośnie zatrudnienie w HoReCa, kulturze i rozrywce czy działalności profesjonalnej. Więcej na ten temat w Makro Flash: Na rynku pracy im mniej, tym więcej.
  • POL: Deflacja PPI w kwietniu wyniosła 8,6% r/r wobec 9,9% r/r w marcu. W ujęciu miesięcznym poziom cen wzrósł o 0,2%, głównie za sprawą drugiego z rzędu wzrostu cen w górnictwie (w kwietniu o 4,2% m/m, skutek drożejącej miedzi). W porównaniu z marcem ceny w przetwórstwie nie zmieniły się. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć
  • POL: Nastroje konsumentów nieoczekiwanie pogorszyły się w maju, zarówno wskaźnik bieżący jak i wyprzedzający. W przypadku wskaźnika bieżącego pogorszyły się wszystkie jego składowe – najsilniej oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. Wśród składowych wskaźnika wyprzedzającego poprawiła się jedynie ocena dotycząca przyszłego oszczędzania pieniędzy. Jednocześnie odsetek konsumentów, którzy są w stanie oszczędzać znajduje się blisko historycznych rekordów. Negatywny wpływ na nastroje w ostatnim czasie mogły mieć powrót do wyższej stawki VAT na żywność oraz dyskusje medialne na temat częściowego odmrożenia cen energii. W maju wzrósł wskaźnik percepcji inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, a najsilniejsze spadki koniunktury odnotowano w przypadku składowych odnoszących się do możliwości dokonywania zakupów. Nastroje konsumenckie wskazują naszym zdaniem na ostrożną postawę konsumentów i utrzymującą się wysoką skłonność do oszczędzania. Wpisują się w prognozy wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach oraz odbudowy oszczędności.
  • POL: W maju obserwowaliśmy stabilizację koniunktury gospodarczej – w większości sektorów oceny były zbliżone do tych sprzed miesiąca, lub nieznacznie wyższe. Jedynym wyjątkiem jest hotelarstwo, gdzie dane odsezonowane wskazują na pewne pogorszenie warunków. Najbardziej korzystnie koniunkturę oceniają jednostki prowadzące działalność finansową i ubezpieczeniową, jednak wskaźnik na poziomie +22,4 pkt. jest poniżej długookresowej średniej. Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (-8,7 pkt. wobec długookresowej średniej na poziomie 1,1 pkt.). Zagregowany (przez PKO) wskaźnik koniunktury wzrósł do -1,4 pkt. z -1,9 pkt. w kwietniu, a jego zmienność w bieżącym roku jest bardzo niewielka.
  • POL: I.Duda z RPP oceniła, że jeżeli RPP zacznie rozważać obniżki stóp w 2025, to będą one bardzo stopniowe i obecnie jest za wcześnie, żeby określić skalę luzowania w tej perspektywie. Dodała, że głównymi czynnikami ryzyka dla inflacji w 2024 są dynamika płac i niepewność kształtowania się cen energii.
  • GER: W miesięcznym biuletynie Bundesbanku napisano, ze w 2q24 aktywność gospodarcza prawdopodobnie ponownie nieznacznie wzrośnie. Oczekiwane są pozytywne impulsy ze strony konsumpcji prywatnej i dalsze ożywienie w sektorze usługowym. Sektory energochłonne najpewniej odnotują wzrost aktywności, ale zamówienia są zbyt słabe, żeby gwarantować szeroko pojęte ożywienie w przetwórstwie. Ze słabym popytem mierzy się także budownictwo. Bundesbank ocenia, że ożywienie niemieckiej gospodarki stopniowo nabiera tempa. W pierwszym kwartale płace negocjowane w Niemczech wzrosły o 6,2% r/r. Do tak znacznego wzrostu płac przyczyniły się zarówno stałe podwyżki płac, jak i wysokie dodatki rekompensujące inflację. Najnowsze układy zbiorowe pracy wskazują na utrzymujący się wysoki wzrost wynagrodzeń. Żądania płacowe związków zawodowych kształtują się obecnie na poziomie od 7 do 15% na okres 12 miesięcy, a zatem nadal są podwyższone. Choć inflacja w Niemczech znacznie spadła, związki zawodowe są świadome spadków płac realnych skumulowanych w ciągu ostatnich trzech lat.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w kwietniu spadła do 4,14 mln w ujęciu rocznym wobec zrewidowanych w górę 4,22 mln przed miesiącem. W ujęciu m/m wskaźnik spadł o 1,9%, po spadku o 3,7% w marcu i wobec oczekiwanego wzrostu o 0,8%. Rodzące się ożywienie popytu jest utrudniane przez ograniczone zapasy, które utrzymują wysokie ceny wywoławcze. Cena medianowego domy wzrosła o 5,7% m/m, do 407,6 tys. USD.
  • EUR: O.Rehn (EBC i bank centralny Finlandii) ocenił, że argumenty za obniżką stóp w czerwcu są bardzo silne, zaznaczył jednak, że EBC nie zobowiązuje się do żadnej ścieżki stóp procentowych. W jego ocenie wzrost płac w strefie euro spowalnia. Bankier centralny podkreślił, ze EBC nie jest „13 dystryktem Fed”, a działania amerykańskiego banku centralnego nie determinują decyzji w sprawie stóp w strefie euro.
  • POL: MRPiPS potwierdziło, że skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna dla minimalnego wynagrodzenia o pracę określona była jako 60% przeciętnego wynagrodzenia. Biuro prasowe resortu zaznaczyło jednak, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe. Do osiągnięcia wartości referencyjnej należy perspektywicznie dążyć i to do niej ma być porównywane minimalne wynagrodzenie. Resort pracy poinformował, że minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa na 2025 będą ustalane wg dotychczasowych zasad.
  • POL: Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przyjęła opinię, że wstępny wniosek o Trybunał Stanu dla Prezesa NBP spełnia wymagania formalne z ustawy o TS. Opinia jest niewiążąca dla Marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.
  • UK: Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu w spadła do 2,3% r/r z 3,2% r/r w marcu, była jednak wyższa od oczekiwań oraz od prognozy BoE. Również spadek inflacji bazowej, do 3,9% r/r z 4,2% r/r, był słabszy od prognoz. Dane wskazują na uporczywość wzrostu cen usług. Po publikacji obniżyła się rynkowa wycena prawdopodobieństwa szybkich obniżek stóp BoE.