Makro Flash: Kalendarzowa kolejka górska w produkcji

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9% r/r wobec spadku o 5,6% r/r w marcu. Nasza prognoza (6,5% r/r), choć wyższa niż konsensus (5,6% r/r), okazała się i tak zbyt niska. Dynamiki roczne przypominające kolejkę górską to wynik zmian w liczbie dni roboczych (-2 r/r w marcu i +2 r/r w kwietniu), co było widoczne m.in. w odmiennych niż wzorzec sezonowy dynamikach miesięcznych. W krajowym przemyśle pojawiają się pozytywne tendencje, choć nie są one tak silne jak sugerowałyby surowe dane za kwiecień.
  • W kwietniu wzrost (% r/r) produkcji odnotowano w 31 z 34 działów przemysłu wobec 8 w marcu – co wynika przede wszystkim ze wspomnianego silnego wpływu kalendarza. Należy mieć to też na uwadze analizując dane w poszczególnych działach. W kwietniu znaczącą poprawę dynamiki rocznej odnotowała branża spożywcza, odpowiadająca za ok. 16% ogółu produkcji. Wzrost wyniósł 11,7% r/r vs -0,8% r/r w marcu, choć był to głównie efekt niskiej zeszłorocznej bazy - w ujęciu m/m nastąpił spadek związany ze świętami wielkanocnymi w marcu. Silna poprawa dotyczyła też produkcji odzieży (19,6% r/r) i chemicznej (20,9% r/r). Zgodnie z wzorcem sezonowym i wpływem kalendarza wzrosła produkcja w motoryzacji (11,1% r/r), meblarstwie (11,3% r/r), branży tworzyw sztucznych (12,5% r/r) i wyrobów mineralnych (12,4% r/r). Niezmiennie słabo wygląda produkcja urządzeń elektrycznych, która spadała o 20,2% r/r (w tej kategorii uwzględniane są m.in. baterie do samochodów elektrycznych). W kwietniu produkcja w górnictwie wzrosła (6,2% r/r vs -13,1% r/r w marcu) przy braku istotnej zmiany dynamiki w zwyczajowo wahliwej energetyce (0,1% r/r vs 0,0% r/r w marcu).
  • Odsezonowane (przez nas) dane wg głównych ugrupowań przemysłowych wskazują na stagnację poziomu produkcji w przetwórstwie przy trendzie wzrostowym w dostawie wody. Oczekujemy stopniowego odbicia w przetwórstwie m.in. ze względu na poprawiającą się koniunkturę u naszych europejskich partnerów handlowych (co przełoży się na wzrost zamówień eksportowych) oraz ożywienie krajowej gospodarki. Wpływ dni roboczych był dostrzegalny (choć nie powinien) w danych odsezonowanych przez GUS, co sugeruje ostrożność przy interpretacji danych za marzec i kwiecień.
  • Deflacja PPI w kwietniu wyniosła 8,6% r/r (kons. 8,2% r/r PKOe: 8,3% r/r) wobec 9,9% r/r w marcu. W ujęciu miesięcznym poziom cen wzrósł o 0,2%, głównie za sprawą drugiego z rzędu wzrostu cen w górnictwie (w kwietniu o 4,2% m/m, skutek drożejącej miedzi). Ceny w przetwórstwie (% m/m) nie zmieniły się. W kolejnych miesiącach skala deflacji PPI powinna systematycznie maleć.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl