Dziennik Ekonomiczny: Aktywność w światowym przemyśle rośnie

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wczoraj obniżyły się po słabszych danych z przemysłu, które zwiększyły spekulacje na temat obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Wzrosty na amerykańskim rynku akcji ograniczały się do spółek technologicznych, natomiast indeks S&P tracił. Cena ropy Brent spadła poniżej 80 USD/bbl. Po słabych danych o krajowym PMI złoty osłabił się względem EUR do 4,28, a względem USD pozostał na poziomie 3,94. Rentowności obligacji krajowych obniżyły się na całej długości krzywej.
  • Dziś poznamy pierwszą część danych o rynku pracy z USA. Raport JOLTS, obejmujący m.in. liczbę wakatów i przepływy na rynku pracy, stanowi zapowiedź jutrzejszego raportu ADP, dotyczącego zatrudnienia w sektorze prywatnym, oraz piątkowego raportu BLS o zatrudnieniu poza rolnictwem. Konsensus przewiduje, że liczba wakatów będzie kontynuować trend spadkowy, zmniejszając się z 8,5 mln w marcu do 8,3 mln w kwietniu. Z USA napłyną również dane o zamówieniach na dobra trwałe, wobec których oczekuje się kontynuacji wzrostu, w kwietniu o 0,6% m/m.
  • Z europejskiej gospodarki poznamy ostateczny PKB za 1q24 z Węgier, który według wstępnego odczytu wzrósł o 1,1% r/r. Poza tym opublikowana zostanie stopa bezrobocia w Niemczech, która powinna pozostać na poziomie z kwietnia, tj. 5,9%.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wzrost PKB przyspieszył w 1q24 do 2,0% w porównaniu do 1,0% w 4q24, o 0,1pp mocniej niż wskazywał wstępny szacunek GUS i zgodnie z naszą pierwotną prognozą. W ujęciu q/q (sa) PKB wzrósł o 0,5%, po stagnacji w poprzednim kwartale. Struktura PKB była zgodna z naszymi oczekiwaniami – konsumpcja prywatna znacznie przyspieszyła (do 4,6% r/r z 0,0% r/r), a dynamika inwestycji wyraźnie spadła (do -1,8% r/r z 15,8% r/r w 4q23). W kolejnych kwartałach oczekujemy powrotu wzrostu inwestycji, ale ich silniejsze ożywienie będzie widoczne dopiero pod koniec roku. Zmiany zapasów miały mniej ujemny wkład do wzrostu PKB niż w poprzednich kwartałach (-5,3pp r/r vs -7,7pp r/r w 4q23). Wkład eksportu netto pozostaje pozytywny (3,3pp r/r vs 5,9pp r/r w 4q23). Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2024 o 3,7%. Więcej w Makro Flashu: Wzrost PKB przyspiesza do 2%.
  • POL: Wskaźnik PMI dla przemysłu przetwórczego spadł w maju do 45,0 pkt. z 45,9 pkt. w kwietniu, co było niższym wynikiem niż przewidywano (kons.: 47,0 pkt., PKOe: 46,5 pkt). Odczyt rozczarował, zwłaszcza w kontekście poprawy wskaźników PMI w strefie euro, mimo że były one na relatywnie niskich poziomach. Za spadek PMI odpowiadały 4 z 5 subindeksów, z czego 3 obniżyły się szybciej niż w poprzednim miesiącu. Ankietowane firmy nadal redukowały zatrudnienie, przy czym tempo tego spadku było najszybsze od siedmiu miesięcy. Więcej w Makro Flashu: PMI płynie pod prąd.
  • GER: Finalny szacunek PMI z przemysłu potwierdził normalizację warunków biznesowych z wolniejszymi spadkami produkcji i nowych zamówień niż w kwietniu. Wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora przetwórczego wzrósł do 45,4 pkt. w maju z 42,5 pkt. w kwietniu (to drugi najwyższy odczyt w ciągu ostatnich 15 miesięcy). Perspektywy wzrostu w nadchodzącym roku poprawiły się. Spadek aktywności zakupowej wyhamował, ale pozostał znaczący ze względu na trwające wysiłki w pozbywaniu się zapasów, które zmniejszyły się najszybciej od 2009. Silna konkurencja doprowadziła do dalszego spadku cen produkcji. Nowe zamówienia obniżały się, ale wolniej, a sprzedaż eksportowa prawie się ustabilizowała. Co ważne, nadal poprawiają się oczekiwania firm w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy.
  • EUR: Produkcja w przetwórstwie według PMI spadła w maju, ale tylko nieznacznie i najwolniej od ponad roku – wskaźnik PMI wzrósł do 47,3 pkt. z 45,7pkt. Niemcy i Francja odnotowały spowolnienie spadków produkcji, podczas gdy indeksy dla Hiszpanii i Holandii wyraźnie się poprawiły i, podobnie jak w Grecji, przekraczają próg 50 pkt.
  • USA: Wskaźnik PMI w przemyśle w maju został zrewidowany w górę do 51,3 pkt. ze wstępnego poziomu 50,9 pkt. i w porównaniu do 50,0 pkt. w kwietniu, co wspierałoby scenariusz szybszej ekspansji produkcji w 2q24. Pozytywne oczekiwania sektora co do przyszłości przyczyniły się do zatrudniania nowych pracowników, wzrostu aktywności zakupowej i gromadzenia zapasów gotowych wyrobów. Nowe zamówienia powróciły do wzrostu, zwłaszcza eksportowe. Tempo wzrostu kosztów produkcji przyspieszyło do najwyższego poziomu od ponad roku. Indeks ISM dla przemysłu jest jednak mniej optymistyczny - w maju spadł do 48,7 pkt. z 49,2 pkt. w kwietniu. Wskaźnik nowych zamówień oraz wskaźnik produkcji spadły, a indeks czasu dostaw pozostał stabilny, podobnie jak wskaźnik zapasów. W sektorze produkcyjnym poprawiło się jedynie zatrudnienie. Wskaźnik cen również się obniżył, ale nadal znajduje się na poziomie wskazującym na wzrost. Wśród siedmiu branż produkcyjnych, które odnotowały wzrost, znajdują się m.in. przemysł naftowy oraz przemysł chemiczny. Siedem branż odnotowało spadek, w tym przemysł maszynowy.
  • ROM: Wskaźnik PMI w sektorze produkcyjnym odnotował znaczącą poprawę wyników w maju. Główny wskaźnik osiągnął wartość 52 pkt., najwyższą od czasu rozpoczęcia pomiarów w 2023. Produkcja i nowe zamówienia wzrosły wraz z poprawą popytu, jednocześnie nadal występowały opóźnienia dostaw. Firmy zwiększyły zakupy i utrzymały trend wzrostu zatrudnienia, choć było to utrudnione przez braki kadrowe. Oczekiwania dotyczące produkcji poprawiły się wraz z nadziejami na pozyskanie nowych klientów i inwestycje w nowe technologie.
  • CZE: Sektor produkcyjny w maju nadal doświadczał spadków produkcji i zamówień. Niemniej jednak, tempo spadku było wolniejsze niż w kwietniu, a redukcja zatrudnienia i aktywności zakupowej miały mniejszą skalę niż przed miesiącem. Indeks PMI dla przetwórstwa wzrósł do 46,1 pkt. w maju, z 44,7 pkt. w kwietniu. Mimo trudnych warunków popytowych, czescy producenci wyrażali większy optymizm co do przyszłości, spodziewając się dostępu do nowych rynków eksportowych i wprowadzenia nowych produktów.
  • HUN: Wskaźnik PMI publikowany przez węgierski instytut HALPIM pozostał w maju na poziomie z kwietnia - 51,8 pkt.
  • TUR: Inflacja konsumencka wzrosła w maju do 75,45% r/r z 69,80% r/r w poprzednim miesiącu, przekraczając prognozy rynkowe na poziomie 74,8%. Wysoki odczyt wynikał głównie z gwałtownego wzrostu cen związanych z mieszkaniem i usług komunalnych. Wzrosła również inflacja żywności i napojów bezalkoholowych, o 70,14% r/r wobec 69,80% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa spowolniła do 74,98% r/r w porównaniu do 75,81% r/r. W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI wzrósł o 3,37%. Według rządowych prognoz inflacja zacznie spadać w czerwcu i na koniec roku ma wynieść 38% r/r. Wzrost inflacji wskazuje na potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych. Wydaje się jednak, że bank centralny będzie próbował oddziaływać na inflację za pomocą alternatywnych narzędzi, a nie poprzez podnoszenie stóp procentowych.
  • USA: N.Kashkari (Fed z Minneapolis, bez prawa głosu w FOMC), wezwał do utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, aby uniknąć zagrożenia dla fundamentów dobrobytu w USA. W jego ocenie gospodarka USA jest silna, a rynek pracy stabilny, jednak wiele osób jest niezadowolonych z obecnej sytuacji gospodarczej, co N.Kashkari przypisuje wysokiej inflacji. Rezerwa Federalna powinna zatem utrzymać stopy procentowe na wysokim poziomie, a z obniżkami poczekać na to, że uzyska więcej dowodów, że inflacja jest na drodze do osiągnięcia celu 2%.