Makro Flash: PMI płynie pod prąd

Pobierz raport

  • Wskaźnik PMI w przetwórstwie w maju spadł do 45,0 pkt. z 45,9 pkt. w kwietniu (kons.: 47,0 pkt., PKOe: 46,5 pkt.). Wynik stanowił negatywne zaskoczenie biorąc pod uwagę poprawę wskaźników PMI w strefie euro (choć z relatywnie niskich poziomów). Do spadku PMI przyczyniły się 4 z 5 subindeksów, w tym 3 obniżały się szybciej niż w kwietniu.
  • Po stabilizacji w kwietniu subindeks produkcji spadł, odzwierciedlając utrzymujący się słaby popyt. Nowe zamówienia obniżają się od 27 miesięcy, a źródło słabego popytu stanowią przede wszystkim Francja i Niemcy. Rozdźwięk z danymi PMI dla strefy euro może sugerować, że ożywienie popytu eksportowego w tej gospodarce z pewnym opóźnieniem przełoży się również na odbicie zamówień zagranicznych w Polsce, w szczególności biorąc pod uwagę istotne znaczenie dóbr pośrednich w wymianie handlowej z Niemcami, na które popyt w dużej mierze zależy od koniunktury w otoczeniu zewnętrznym gospodarki niemieckiej. W ankiecie za maj wskazywano na negatywny wpływ kursu złotego na konkurencyjność polskich eksporterów. Skala oddziaływania tego czynnika może się nasilać w kolejnych miesiącach, jeśli dojdzie do obniżki stóp w strefie euro, przy utrzymywaniu mocno jastrzębiej postawy krajowej RPP.
  • Ankietowane firmy kontynuowały redukcję zatrudnienia, a skala spadku była najszybsza od 7 miesięcy. Ograniczony popyt na pracę w przemyśle potwierdzają dane GUS z sektora przedsiębiorstw. Poprawiły się czasy dostaw, co jednak ze względu na konstrukcję wskaźnika (założenie, że krótszy czas dostaw związany jest ze słabym popytem) obniżyło indeks PMI. Wraz ze spadkiem zaległych zamówień obniżały się również zapasy. W tych warunkach subindeks zakupów był jedynym, który odnotował poprawę (wolniejsza skala spadków).
  • W ostatnim czasie wskaźnik PMI odchyla się in minus względem alternatywnych wskaźników koniunktury (GUS, ESI), stąd oceniamy, że PMI przeszacowuje skalę dekoniunktury w polskim przemyśle. Oczekiwania firm na kolejne 12 miesięcy pozostają korzystne – nastroje ankietowanych przedsiębiorstw były najlepsze od lutego. Źródłem optymizmu pozostają perspektywy dalszej poprawy koniunktury zarówno w kraju jak i za granicą.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl