Makro Focus: Nieoczywiste konsekwencje wysokich stóp procentowych

Pobierz raport

W SKRÓCIE:

  • Stopy procentowe w Polsce pozostają zamrożone od października 2023, wskutek czego polityka pieniężna jest wyraźnie restrykcyjna na tle historycznym. Potwierdza to szereg wskaźników odzwierciedlających skalę zacieśnienia warunków monetarnych.
  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) staje się coraz bardziej jastrzębia na tle władz monetarnych w innych gospodarkach. Perspektywa wznowienia obniżek stóp procentowych NBP coraz bardziej się oddala, podczas gdy banki centralne w regionie kontynuują luzowanie polityki pieniężnej, EBC w czerwcu rozpoczął cykl redukcji stóp, a Fed jest blisko początku obniżek.
  • RPP w komunikatach po posiedzeniach decyzyjnych podkreśla czynniki ryzyka dla inflacji związane z polityką fiskalną i regulacyjną, a także z wpływem silnego wzrostu płac na dynamikę cen, które uniemożliwiają dyskusję na temat luzowania polityki pieniężnej w Polsce.
  • Naszym zdaniem istnieje sporo argumentów uzasadniających przynajmniej dostrajające redukcje stóp procentowych w Polsce, najpóźniej w 2h25. Przede wszystkim, coraz bardziej realne staje się wyraźne spowolnienie wzrostu płac, co w połączeniu z cykliczną poprawą wydajności pracy doprowadzi do znacznego spadku dynamiki jednostkowych kosztów pracy. Dodatkowo, NBP przewiduje, że do końca 2026 (horyzont lipcowej projekcji) luka popytowa pozostanie ujemna, co sygnalizuje brak presji popytowej. Ponadto, można uznać, że niepewność związana z czynnikami regulacyjnymi obniżyła się na tyle, aby stwierdzić, że najbardziej pesymistyczne scenariusze inflacyjne NBP nie zmaterializują się.
  • W tych warunkach, zgodna z zapowiedziami NBP polityka pieniężna byłaby skrajnie restrykcyjna. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym potencjalnym negatywnym skutkom wysokich stóp procentowych. Jednym z nich może się okazać wzrost znaczenia kredytu zagranicznego, w szczególności biorąc pod uwagę strukturę finansowania przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, co może obniżać efektywność krajowej polityki pieniężnej oraz zaburzać mechanizmy konkurencji względem krajowych podmiotów.
  • Bardziej kompleksowa ocena wpływu wysokich stóp na gospodarkę została oparta o symulację modelową, porównującą kształtowanie się głównych zmiennych makroekonomicznych w scenariuszu zakładającym utrzymanie bieżącego poziomu stóp aż do 2026 na tle scenariusza optymalnego (wg naszej oceny), zakładającego jedną obniżkę stóp pod koniec 2024 oraz trzy w 2025.
  • Wyniki wskazują, że w scenariuszu bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, poziom PKB na koniec 2026 byłby o blisko 2,0% niższy. Jednocześnie poziom cen byłby jedynie o blisko 0,4% niższy, a kurs EURPLN o 4 gr mocniejszy niż w scenariuszu optymalnym.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl