Makro Flash: Na wyraźne spowolnienie płac trzeba trochę poczekać

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 wyniosło 7999,69 PLN, co oznacza wzrost nominalny o 11,4% r/r – blisko naszych oczekiwań (PKOe: 11,5% r/r, kons: 11,6% r/r) – i nieznaczne przyspieszenie względem kwietnia (11,3% r/r). W ujęciu realnym płace wzrosły o 8,7% r/r, czyli w tempie zbliżonym do odnotowanego w kwietniu.
  • Tym razem GUS opublikował jedynie dane dla całego sektora przedsiębiorstw, bez rozbicia na poszczególne branże. Możemy podejrzewać, że utrzymały się tendencje z poprzednich miesięcy – wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń dotyczyła branż z relatywnie niższą średnią płacą, gdzie wynagrodzenia są podbijane przez czynniki regulacyjne (płaca minimalna). Nasza najnowsza prognoza z ostatniego Kwartalnika zakłada, że hamowanie dynamiki wynagrodzeń w kolejnych miesiącach będzie umiarkowane, a średnio w 2024 wyniesie ona 11,4% r/r. Dopiero 2025 przyniesie wyraźniejsze spowolnienie wzrostu płac do jednocyfrowego poziomu (7,1%), biorąc pod uwagę zaproponowaną przez rząd skalę wzrostu płacy minimalnej, dużo niższą niż w ostatnich latach (7,6% vs średnio 17,8% w 2023 i 20,5% w 2024) oraz relatywnie niewielką (4,1% r/r) waloryzację płac w sferze budżetowej. Zakładamy, że niższa dynamika płac wraz z ożywieniem gospodarczym wspierającym cykliczny wzrost wydajności pracy, przełożą się na spowolnienie wzrostu jednostkowych kosztów pracy.
  • Przeciętne zatrudnienie w maju obniżyło się o 0,5% r/r, głębiej niż zakładały prognozy (PKO i kons.: -0,4% r/r) i silniej niż w kwietniu (-0,4% r/r). Zatrudnienie obniża się w ujęciu r/r nieprzerwanie od października 2023 – dłuższy okres spadków (z wyłączeniem pandemii) odnotowano ostatnio w 2012/2013, czyli w czasie dekoniunktury związanej z kryzysem w strefie euro. Plany firm dotyczące zwiększania zatrudnienia pozostają ograniczone, jednocześnie roczny spadek popytu na pracę wyraźnie wyhamował w 1q24, do -2,5% r/r z dwucyfrowych spadków odnotowanych w całym 2023, a w ujęciu q/q widać nawet niewielkie odbicie. Spodziewamy się, że 2h24 może przynieść roczne wzrosty zatrudnienia (dotyczące przede wszystkim większych przedsiębiorstw), jednak średnio w całym 2024 zatrudnienie znajdzie się w stagnacji, a dopiero 2025 przyniesie jego wzrost. Jednocześnie stopa bezrobocia pozostanie zbliżona do historycznie niskich poziomów.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl