Dziennik Ekonomiczny: Wesołych Świąt!

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsze dane z amerykańskiej gospodarki sprzyjały wzrostom cen akcji i ugruntowały oczekiwania na potencjalne obniżki stóp procentowych przez Fed. Dolar osłabił się wobec euro, zbliżając się do poziomu 1,10 a złoty umacniał się do głównych walut (w okolice 4,33 za euro i 3,94 za USD). Rentowności krajowych obligacji i stawki rynku pieniężnego lekko wzrosły,
  • Dziś czas na najważniejsze dane tego tygodnia z USA, w tym deflator PCE oraz informacje o aktywności gospodarczej w listopadzie (dochody i  wydatki Amerykanów, zamówienia na dobra trwałe). Konsensus zakłada spadek zarówno ogólnego deflatora PCE (do 2,8% r/r), jak i tradycyjnie preferowanej przed Fed miary presji inflacyjnej – bazowej inflacji PCE- (do 3,3% r/r). Zgodny z oczekiwaniami wynik byłby najpewniej odebrany jako kolejne potwierdzenie normalizacji procesów inflacyjnych w USA, które otwiera drogę do obniżek stóp procentowych w 2024. W listopadzie najprawdopodobniej przyspieszył wzrost dochodów Amerykanów (do 0,4% m/m z 0,2% m/m), wzrost wydatków pozostał (zgodnie z konsensusem) na październikowym poziomie (0,2% m/m), a zamówienia na dobra trwałe prawdopodobnie odbiły po spadku przed miesiącem. Poza tym poznamy kolejny wskaźnik aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości w listopadzie (sprzedaż nowych domów) oraz indeks nastrojów konsumenckich wg Uniwersytetu Michigan w grudniu (który wstępnie wskazywał na poprawę).
  • Szereg krajowych danych, na czele ze stopą bezrobocia, poznamy dziś wraz z publikacją Biuletynu Statystycznego GUS. Według wstępnego szacunku MRiPS stopa bezrobocia utrzymała się 5. miesiąc z rzędu na poziomie 5,0% a finalne dane nie powinny zaskoczyć. Poza tym, ciekawe będą m.in. informacje o nowych zamówieniach w przemyśle i wskaźniki z rynku pracy.
  • Istotną krajową publikacją będą dane o podaży pieniądza za listopad. Oczekujemy niewielkiego przyspieszenia wzrostu M3 (do 8,5% r/r), wyżej niż konsensus wskazujący na jego stabilizację na poziomie 8,2% r/r.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna w listopadzie nieoczekiwanie spadła o 0,3% r/r (PKO: +2,0% r/r, kons.: +1,8% r/r) po wzroście o 2,8% r/r w październiku. Naszym zdaniem listopadowy spadek sprzedaży to tylko chwilowe zawirowanie, do którego przyczyniła się m.in. wysoka baza z ub.r. i normalizacja cenników na stacjach paliw. Cały czas utrzymują się tendencje wzrostowe, a odsezonowany spadek (o 0,8% m/m) sprzedaży był ponad dwukrotnie niższy niż wzrost w październiku. Koniunktura w handlu detalicznym się poprawia, co potwierdziły też dane za grudzień. Więcej w Makro Flash: Boom konsumpcyjny startuje powoli.
  • POL: W listopadzie produkcja budowlana wpisała się w negatywne zaskoczenia – w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9% r/r, przy oczekiwaniach na prawie dwa razy wyższą dynamikę. W ujęciu miesięcznym, po odsezonowaniu, spadek wyniósł 2%. Przyczyniło się do tego hamowanie wzrostu w segmencie inżynierii lądowej i spadek w robotach specjalistycznych przy kontynuacji ożywienia w segmencie budowy budynków. Słabsze dane z budownictwa mogą mieć związek z pogodą (większe opady w listopadzie), która w sezonie zimowym z zasady generuje większą zmienność. Opublikowane w tym tygodniu dane o aktywności gospodarczej za listopad nie podważają naszego scenariusza wzrostu PKB przekraczającego 2% r/r w 4q23.
  • POL: Dopełnieniem negatywnych niespodzianek w danych za listopad były wskaźniki rynku mieszkaniowego. Liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów była (po odsezonowaniu) istotnie niższa niż w październiku. Jednak trend odbicia od dna po stronie podażowej trwa, co wspierane jest wzrostem popytu (m.in. program Bezpieczny Kredyt 2%) oraz rosnącymi cenami.
  • POL: Koniunktura w sektorze przedsiębiorstw w grudniu była nieco gorsza niż w listopadzie a zagregowany (PKOe) wskaźnik koniunktury gospodarczej nieznacznie się obniżył. W ciągu miesiąca najbardziej pogorszył się wskaźnik w handlu hurtowym – po dość silnej poprawie w listopadzie. Poprawiły się natomiast nastroje w handlu detalicznym, branży transportowej, hotelarskiej i finansowej. Był to pierwszy od lipca spadek indeksu koniunktury - zakładamy, że przejściowy. Pomijając zwyczajową zmienność, oceniana przez same firmy koniunktura systematycznie się poprawia, co jest dobrym prognostykiem na rozpoczęty już okres ożywienia gospodarczego.
  • CZE: Zgodnie z oczekiwaniami CNB dokonał obniżki stóp procentowych o 25 pb, w tym 2-tygodniowej stopy repo do 6,75%, zmieniając stopy po raz pierwszy od czerwca 2022. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Tym samym CNB dołączył do polskiego i węgierskiego banku centralnego, które już wcześniej rozpoczęły normalizację polityki pieniężnej. Dotychczas CNB uzasadniał decyzję o stabilizacji stóp procentowych wskazując na ryzyka inflacyjne związane z negocjacjami płacowymi oraz zmianą cenników na początku 2024. Zwracano również uwagę na prognozę inflacji bazowej, która średnio w 2024 wynosi 3,0%, czyli powyżej 2-procentowego celu inflacyjnego Jednocześnie ostatnie wypowiedzi członków Zarządu CNB, m.in. E.Zamrazilovej i J.Prochazki wskazywały na równoważenie się czynników ryzyka oraz rosnące szanse na obniżki stóp procentowych. Obowiązująca projekcja wskazuje na spadek inflacji do średnio 2,7% w 1q24 oraz do 2,2% w 3q24. W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu wskazywano, że choć Zarząd oczekuje wyraźnego spadku inflacji w 2024, ryzyka dla scenariusza inflacyjnego nie zniknęły, a CNB będzie utrzymywać restrykcyjną politykę pieniężną podchodząc do kolejnych obniżek z dużą dozą ostrożności. CNB oczekuje, że ścieżka stóp procentowych w kolejnych kwartałach będzie wyższa niż wynika ze scenariusza bazowego obecnej prognozy (ta pokazuje spadek stóp procentowych do średnio 3,5% w 4q24, choć przy nieco niższym punkcie startowym). Zaznaczono, że cykl obniżek może zostać zapauzowany lub zakończony w dowolnym momencie, jeśli inflacja nie będzie obniżać się zgodnie z prognozą.
  • USA: Dane o PKB za 3q23 zostały skorygowane lekko w dół. PKB wzrósł o 4,9% w ujęciu zanualizowanym (saar), nieco mniej niż oczekiwano (5,2%), ale szybciej niż przed kwartałem (2,1%). Przyspieszenie wzrostu PKB wynikało przede wszystkim z ożywienia w eksporcie, przyspieszenia wydatków konsumpcyjnych (do 3,1% z 0,8%) i wzrostu zapasów. Negatywnie na PKB oddziaływało spowolnienie wzrostu inwestycji i szybszy wzrost importu. Preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji - bazowy deflator PCE wyniósł w 3q23. w ujęciu zanualizowanym zaledwie 2,0% (wobec prognoz 2,3% i 3,7% w 2q23) - najmniej od końca 2020.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu utrzymała się blisko historycznych minimów i wyniosła 205 tys., ponownie zaskakując pozytywnie (kons.: 215 tys.). Dane potwierdzają stabilną sytuację na amerykańskim rynku pracy i dążenie pracodawców do utrzymania zatrudnienia - wyhamował również wzrost liczby bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku – ich liczba wyniosła 1,865 mln (w tygodniu, który skończył się 9 grudnia) i była o 1 tys. niższa niż tydzień wcześniej, co sygnalizuje, że trudności ze znalezieniem pracy przez osoby bezrobotne przestały się nasilać.
  • POL: Wnorowski (RPP) ocenił, że wysoki deficyt, zaplanowany w budżecie na 2024, opóźnia łagodzenie polityki pieniężnej. Jest to wg niego główny argument uzasadniający stanowisko „wyżej na dłużej”, bo luźna polityka fiskalna może wzmocnić uporczywość inflacji. H.Wnorowski ocenił, że silniejszy złoty pomaga obniżyć inflację, ale nie znacząco.
  • POL: Na posiedzeniu RPP w listopadzie padł wniosek o podwyżkę stóp o 200 pb, poparła go jedynie J. Tyrowicz.
  • POL: W grudniu 2022 1,4 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie brutto nieprzekraczające płacy minimalnej – to 11,8% ogółu pracowników najemnych w gospodarce narodowej. Względem 2021 ich liczba spadła o 8,6%. Najwięcej pracowników najemnych otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy było w sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl