Dziennik Ekonomiczny: W kierunku równowagi

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Zgodne z oczekiwaniami dane inflacyjne z USA i wypowiedzi przedstawicieli Fed umocniły oczekiwania inwestorów na obniżkę stóp w grudniu. Rentowności amerykańskich Treasuries po przejściowym spadku powróciły do wzrostów, a dolar kontynuował umocnienie względem euro. W tych warunkach złoty minimalnie osłabił się wobec dolara i umocnił względem euro. Pod koniec dnia EURPLN oscylował wokół poziomu 4,35, a USDPLN 4,11. Zmienność na krajowym rynku długu była wczoraj ograniczona. Kryptowaluty utrzymywały się na powyborczej fali wznoszącej, a cena Bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła 90 tys. USD.
  • Dziś kluczowa będzie publikacja krajowego PKB za 3q24. Dane o wysokiej częstotliwości publikacji nie potwierdzają oczekiwanego wcześniej dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a powrót do wysokiej aktywności utrudnia m.in. przedłużająca się stagnacja w Niemczech. Produkcja przemysłowa i budownictwo nie wykazują istotnej poprawy, a sprzedaż detaliczna we wrześniu, spadła w ujęciu r/r, co stanowiło zaskoczenie w kontekście silnie rosnących wynagrodzeń realnych. Widzimy jednak, że dodatkowe wydatki konsumentów przenoszą się z towarów na usługi, które są motorem wzrostu gospodarczego. Dodatkowy wzrost PKB generowany jest przez wysoką aktywność sektora rządowego związaną z zakupami militarnymi i pozostałymi inwestycjami, co w 2q24 stanowiło istotny wkład do wzrostu. Podobnego efektu spodziewamy się w 3q. Oczekujemy, że wzrost PKB za 3q24 wyniesie 3,1% r/r wobec 3,2% r/r w 2q24, nieco powyżej konsensusu na poziomie 2,9% r/r.
  • Tło dla wzrostu PKB w Polsce stanowić będzie aktywność gospodarcza w całej UE. PKB w strefie euro w 3q24 powinien wzrosnąć 0,9% r/r -na taki wynik wskazywał wstępny szacunek, który okazał się pozytywną niespodzianką. Istotne będą również dane z europejskiego przemysłu, co do których oczekiwania nie są zbyt wygórowane. Prognozy wskazują na spadek produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu o niemal 2% r/r.
  • Z USA napłyną cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych (prognozy sygnalizują marginalny wzrost zarejestrowanych na początku listopada wniosków) oraz dane o inflacji PPI za październik (która wg konsensusu wzrosła do 2,3% r/r).
  • Na dziś zaplanowane są również wypowiedzi przedstawicieli EBC (Ch.Lagarde i I.Schnabel) oraz Fed (J.Powell, J.Williams).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Deficyt na rachunku obrotów bieżących we wrześniu był niższy niż w sierpniu (1,434 mld EUR vs 2,731 mld EUR) oraz zbliżony do oczekiwań (PKOe: 1,244 mld EUR, kons.: 1,5 mld EUR). W ujęciu 12m nadwyżka bieżąca stopniała do 0,4% PKB, a wg nas na przełomie roku całkowicie zniknie. Dynamika importu (+5,1% r/r) ciągle przekracza dynamikę eksportu (+0,5% r/r), pogłębiając deficyt towarowy (do 0,4% PKB). Systematycznie spada też nadwyżka usługowa (do 4,6% PKB). Więcej w Makro Flashu: Coraz bliżej równowagi zewnętrznej.
  • USA: Inflacja CPI w październiku wzrosła do 2,6% r/r z 2,4% r/r we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami. Największy wkład do inflacji wciąż mają koszty związane z mieszkaniem (1,9pp) oraz żywność i napoje (0,3pp). Inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) ustabilizowała się na poziomie 3,3% r/r. W ujęciu miesięcznym wzrost inflacji wyniósł 0,2% (sa). Dane wspierają oczekiwania na kolejną obniżkę stóp Fed na posiedzeniu w grudniu.
  • USA: Przedstawiciele Fed podtrzymują stanowisko, że należy zmniejszać restrykcyjność polityki pieniężnej, ale z zachowaniem ostrożności. Kashkari (Minneaopolis Fed) jest przekonany, że inflacja zmierza we właściwym kierunku, ale przed grudniową decyzją należy poczekać na kolejne dane. J.Schmid (Kansas City Fed) powiedział, że otwarte „pozostaje pytanie, jak bardzo spadną stopy procentowe lub gdzie ostatecznie się ustabilizują”. Jedocześnie J.Schmid i L.Logan (Dallas Fed) wskazują na niepewność dotyczącą poziomu neutralnej stopy procentowej (którą modele szacują obecnie na 2,7- 4,6%).
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 3q24 wyniosło 8161,62 PLN, co oznacza wzrost o 13,4% r/r. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost wynagrodzeń w gospodarce wyhamował (z 14,7% r/r), silniej niż w sektorze przedsiębiorstw (gdzie w 3q24 wzrost spowolnił o 0,1pp do 10,8% r/r). Dynamika płac w całej gospodarce wciąż jest wyższa niż w przedsiębiorstwach za sprawą podwyżek w sferze budżetowej, które w pierwszej połowie roku przekraczały 20% r/r oraz większego znaczenia płacy minimalnej w mikrofirmach. Kolejne kwartały przyniosą naszym zdaniem dalsze hamowanie dynamiki wynagrodzeń, która w 2025 będzie już jednocyfrowa.
  • POL: Wnorowski (RPP) ocenił, że w 1q25 będą wystarczające przesłanki do dyskusji o obniżkach stóp. Dodał, że dopóki kolejne odczyty inflacji są coraz wyższe i wyraźnie powyżej celu to trudno inicjować rozmowę o obniżce. Według H.Wnorowskiego marzec przyszłego roku będzie zapewne szczytem nowej górki inflacyjnej albo będziemy tuż za szczytem.
  • POL: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że na koniec 2024 Polska złoży podwójny wniosek o płatność z KPO (4. i 5. wniosek) na maksymalnie 31,5 mld PLN. Kolejne, pojedyncze wnioski, będą składane w 2026 i 2027. Wnioski 6. i 7. (2025) mają wynosić do 28,3 mld PLN i 29 mld PLN, a wnioski 8. i 9. (2026) mają opiewać na kwoty do 35,1 mld PLN i 44,7 mld PLN.
  • ROM: Produkcja przemysłowa we wrześniu obniżyła się o 3,6% r/r (ca, sa) po spadku o 1,9% r/r w sierpniu, co oznacza trzeci miesiąc z rzędu spadków w ujęciu rocznym. Rynkowy konsensus był bardziej optymistyczny i zakładał obniżenie produkcji o 2,5% r/r (ca, sa). Surowe dane wskazały na spadek o podobnej skali (−3,7% r/r, nsa).
  • ROM: Saldo rachunku obrotów bieżących we wrześniu wyniosło −2,432 mld EUR, co przełożyło się na wzrost skumulowanego deficytu w okresie styczeń-wrzesień 2024 do 19,777 mld EUR. W ujęciu płynnego roku deficyt na rachunku obrotów bieżących wynosi 7,6% PKB.
  • CZE: Saldo rachunku obrotów bieżących we wrześniu obniżyło się do −8,701 mld CZK wobec 18,544 mld CZK w sierpniu i oczekiwań na spadek do 10,940 mld CZK. Spadek we wrześniu przełożył się również na pogorszenie salda w ujęciu płynnego roku do 1,3% PKB z 1,5% PKB w sierpniu.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl