Makro Flash: Coraz bliżej równowagi zewnętrznej

Pobierz raport

  • Deficyt na rachunku obrotów bieżących był we wrześniu niższy niż w sierpniu (1,434 mld EUR vs 2,731 mld EUR) oraz zbliżony do oczekiwań (PKOe: 1,244 mld EUR, kons.: 1,5 mld EUR). W ujęciu 12m nadwyżka bieżąca stopniała do 0,4% PKB, a wg nas na przełomie roku całkowicie zniknie. Dynamika importu (+5,1% r/r) ciągle przekracza dynamikę eksportu (+0,5% r/r), pogłębiając deficyt towarowy (do 0,4% PKB). Systematycznie spada też nadwyżka usługowa (do 4,6% PKB).
  • We wrześniu eksport i import wyrażone w EUR rosły w ujęciu r/r, jednak ze względu na niemal 5-procentową aprecjację złotego, w ujęciu PLN oba wolumeny spadały. NBP podkreślił w komunikacie, że w przypadku eksportu spadek dotyczył wszystkich 6 kategorii towarów - najsilniejszy był w przypadku dóbr inwestycyjnych, środków transportu oraz towarów zaopatrzeniowych. Ponownie silnie zmniejszyła się sprzedaż akumulatorów elektrycznych oraz samochodów osobowych. Polski eksport we wrześniu nadal znajdował się pod negatywnym wpływem stagnacji w niemieckiej gospodarce i problemów branży motoryzacyjnej. Po stronie importowej rosły dostawy dóbr konsumpcyjnych, w tym trwałego użytku, co stoi w pewnej sprzeczności z bardzo słabymi danymi o sprzedaży detalicznej we wrześniu oraz obserwowaną od miesięcy słabością sprzedaży w kategorii meble, RTV, AGD. Eksport usług po miesiącu przerwy powrócił we wrześniu do wzrostów, a jego dynamika wyniosła 1,3% r/r i była wyraźnie niższa niż dynamika importu usług, która wyniosła 6,2% r/r.
  • Chociaż w obrotach bieżących ciągle mamy nadwyżkę, to warto zwrócić uwagę na rachunek finansowy i coraz mniejszy napływ FDI, który w ujęciu 12m powrócił do pandemicznego dołka w okolicy 2%. Początkowo słabszy napływ FDI wynikał z instrumentów dłużnych, jednak w ostatnim czasie widzimy też (przejściowy) spadek reinwestowanych zysków.
  • Oczekujemy pogorszenia salda rachunku obrotów bieżących za sprawą kontynuacji obecnych tendencji na rachunku towarowym, wzmocnionych przez ożywienie importochłonnych inwestycji energetycznych i zbrojeniowych. Nie przewidujemy problemów z finansowaniem deficytu, a szersze miary równowagi pozostaną na plusie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl