Dziennik Ekonomiczny: Sygnały ożywienia w polskim przemyśle

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Ostatni dzień przed zapowiadanym na dziś przez prezydenta D.Trumpa „dniem wyzwolenia Ameryki” pomimo dość nerwowej sesji zakończył się niewielkim wzrostem indeksu S&P500. Inwestorzy analizowali nie tylko perspektywę nałożenia dodatkowych ceł na import do USA, ale także słaby ISM z amerykańskiego przemysłu. Na giełdach europejskich dominowały wczoraj wzrosty. Rentowności obligacji na rynkach bazowych pozostawały w lekkim trendzie spadkowym, podobnie zachowywały się krajowe SPW, w tym znacznie silniej obniżyły się rentowności dwuletnich obligacji. Złoty był relatywnie stabilny wobec głównych walut.
  • Globalnie w centrum uwagi znajdą się dziś szczegóły dotyczące powszechnych ceł, które mają zostać ogłoszone podczas przemówienia D.Trumpa (o godz. 22 czasu polskiego). Według doniesień Washington Post doradcy Białego Domu przygotowali projekt objęcia około 20% cłem większości importu do USA. Jedną z rozważanych opcji ma być również możliwość wprowadzenia zróżnicowanych stawek celnych, na poziomie 10% lub 20% w zależności od stopnia barier (celnych i nie tylko) stosowanych wobec amerykańskich towarów w danym państwie. W tle tych informacji znajdą się dane z USA – raport ADP z rynku pracy za marzec, który powinien pokazać większy niż w lutym wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz informacje o zamówieniach przemysłowych w lutym (konsensus zakłada spowolnienie wzrostu względem stycznia).
  • W Polsce wydarzeniem dnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Konsensus jednomyślnie zakłada ich utrzymanie na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna 5,75%), choć nie wykluczamy pierwszych dyskusji o obniżkach. Po niedawnej wypowiedzi prezesa A.Glapińskiego o braku podstaw do zmiany parametrów polityki pieniężnej, nie zakładamy jednak istotnego złagodzenia retoryki komunikatu. Dla oceny perspektyw kolejnych działań RPP istotna będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP i to, jak odniesie się w niej do niższej od założeń marcowej projekcji inflacji (o 0,5 pp w 1q25).
  • Na dziś zaplanowane są wystąpienia członków zarządu EBC (Ch.Lagarde, I.Schnabel, P.Lane) oraz przedstawicielki Fed (A.Kugler).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego wzrósł w marcu do 50,7 pkt. (PKOe: 50,9 pkt. kons.: 51,1 pkt.) z 50,6 pkt. w lutym i tym samym jest najwyższy od prawie 3 lat, a od dwóch miesięcy utrzymuje się powyżej granicy 50 pkt. co wskazuje na ożywienie aktywności.Za poprawą indeksu stał szybszy wzrost subindeksów nowych zamówień i produkcji. Marcowy PMI sugeruje, że polski przemysł w większym stopniu wiąże nadzieję z rodzącym się na horyzoncie ożywieniem gospodarki UE, w szczególności Niemiec, niż obawia się globalnej dekoniunktury związanej z potencjalną, pełnoskalową wojną handlową, być może dostrzegając szansę w wywołanych nią przetasowaniach w globalnych łańcuchach dostaw. Więcej w Makro Flash: Przemysł budzi się z zimowego snu.
  • POL: Według wstępnej informacji GUS deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 stanowił 6,6% PKB, wobec oczekiwanych przez nas 6,3% PKB i 5,3% PKB w 2023, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 55,3% PKB, tj. wyższym niż poziom komunikowany w poniedziałek przez MF (55,6% PKB).
  • EUR: Inflacja HICP w marcu, zgodnie z oczekiwaniami, obniżyła się do 2,2% r/r z 2,3% r/r w lutym. Jednocześnie inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności, energii i używek) spadła do 2,4% r/r z 2,6% r/r miesiąc wcześniej, tym samym zaskakując nieco rynkowy konsensus (kons.: 2,5% r/r) i osiągając najniższy poziom od stycznia 2022. Dynamika cen nieprzetworzonej żywności wzrosła do 4,1% r/r (z 3,0% r/r miesiąc wcześniej), zaś dynamiki cen energii i usług obniżyły się do odpowiednio −0,7% r/r oraz 3,4% r/r. Tym samym inflacja usługowa jest najniższa od czerwca 2022. W ujęciu miesięcznym ceny mierzone wskaźnikiem zharmonizowanym wzrosły o 0,6%. Spadek inflacji HICP w połączeniu z pozytywnym zaskoczeniem w inflacji bazowej wspiera scenariusz dalszych obniżek stóp procentowych EBC w tym roku – oczekujemy, że do końca 2025 Rada Prezesów zdecyduje się na to jeszcze dwukrotnie w krokach po 25pb. Zakładamy, że kolejna obniżka mogłaby nastąpić w czerwcu, jednak rynkowe wyceny sugerują, że EBC mógłby obniżyć stopy już na najbliższym posiedzeniu w kwietniu.
  • USA: Liczba nieobsadzonych etatów według ankiety JOLTS w lutym obniżyła się do 7,568 mln wobec 7,762 mln w styczniu. Spadek liczby wakatów dotyczył głównie handlu detalicznego, działalności finansowej oraz usług związanych z zakwaterowaniem i gastronomią. Dane były słabsze od oczekiwań. Popyt na pracę już od dłuższego czasu jest stłumiony, ale nie przekłada się to na wzrost liczby zwolnień, sygnalizując że schłodzenie koniunktury jest ograniczone i nie wiąże się z silnym zagrożeniem wzrostem bezrobocia. Większy niepokój o kondycję rynku pracy mógłby się pojawić, gdyby niepewność związana z polityką handlową D.Trumpa przełożyła się na trwały spadek aktywności biznesowej firm.
  • USA: Wskaźnik ISM w przemyśle w marcu obniżył się do 49 pkt., silniej niż oczekiwano (kons. 49,5 pkt.) wobec 50,3 pkt. w lutym. Było to pierwsze ograniczenie aktywności przemysłowej sygnalizowane badaniem ISM w tym roku. Pogorszenie koniunktury to efekt spadku popytu w związku ze zwiększoną niepewnością dot. polityki handlowej nowej administracji - indeks zamówień fabrycznych obniżył się do najniższego poziomu od maja 2023. W danych uwagę zwraca też kolejny istotny wzrost cen – w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wskaźnik inflacji wzrósł o 14,5 pkt., najwięcej w porównywalnym okresie od czterech lat, a ceny osiągnęły najwyższy poziom od czerwca 2022.
  • USA: Barkin (Richmond Fed) ostrzegł, że cła nałożone przez prezydenta D.Trumpa mogą zwiększyć inflację i bezrobocie, co stanowi wyzwanie dla banku centralnego. Wskazał, że wzrost cen może prowadzić do napięć między konsumentami niechcącymi płacić więcej, a firmami zmuszonymi do przenoszenia kosztów na klientów. T.Barkin zauważył również, że wyższe ceny mogą obniżyć popyt i sprzedaż, co skłoni przedsiębiorstwa do szukania oszczędności, w tym redukcji zatrudnienia. Podkreślił, że niepewność co do faktycznej realizacji polityki handlowej pozostaje bardzo wysoka.
  • USA: Washington Post poinformował, że doradcy Białego Domu przygotowali projekt objęcia około 20% cłem większości importu do USA. Przedstawiciele administracji D.Trumpa zaznaczali, że rozważanych jest kilka propozycji (w tym system zróżnicowanych stawek), a ostateczna decyzja o kształcie polityki celnej, która ma zostać ogłoszona, nie została jeszcze podjęta. Rzeczniczka Białego Domu K.Leavitt poinformowała, że cła wzajemne na towary importowane z niemal wszystkich państw świata wejdą w życie już w środę.
  • ŚWIAT: Agencja Reutersa poinformowała, że osoba związana z chińskimi mediami państwowymi ogłosiła, że Chiny, Japonia i Korea Południowa zgodziły się co do wspólnej odpowiedzi na cła nakładane przez administrację D.Trumpa. Korea Południowa stwierdziła, że doniesienia są przesadzone, zaś Japonia całkowicie je zdementowała. Komentarze pojawiły się po tym, jak trzy państwa przeprowadziły w niedzielę swój pierwszy dialog gospodarczy od pięciu lat.
  • EU: Przewodnicząca KE zadeklarowała, że UE nie chce stosować odwetu w reakcji na amerykańskie cła, ale ma silny plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne.
  • VNM: Wietnam poinformował o obniżeniu swoich stawek celnych m.in. na samochody, gaz płynny i niektóre produkty rolne w celu zwiększenia importu z USA. Wietnam wyprzedził tym samym groźby podniesienia ceł przez Stany Zjednoczone i złagodził własną politykę handlową licząc na lepsze traktowanie ze strony partnera handlowego przy ogłaszaniu ceł podczas dzisiejszego „dnia wyzwolenia Ameryki”.
  • USA: Wskaźnik PMI w przetwórstwie, zgodnie ze zrewidowanymi danymi, w marcu wyniósł 50,2 pkt. wobec 52,7 pkt. w lutym i wstępnego odczytu wskazującego na spadek do 49,8 pkt. W komentarzu do danych napisano, że ankietowani często zgłaszali niepewność związaną z obawami dotyczącymi wdrażania ceł i polityką rządu D.Trumpa. Najnowsze dane wskazywały również na przyspieszanie realizacji zamówień przed wdrożeniem jakichkolwiek taryf. W marcu odnotowano wzrost zamówień od klientów z Azji, Kanady i Europy.
  • EUR: Według zrewidowanych danych wskaźnik PMI w przetwórstwie w marcu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,6 pkt. w lutym – wstępny odczyt wskazał na nieco wyższy wzrost (48,7 pkt.). Niemniej jednak, pomimo rewizji, indeks jest na poziomie najwyższym od stycznia 2023.
  • GER: Zrewidowane dane potwierdziły wzrost wskaźnika PMI w przetwórstwie w marcu do 48,3 pkt. z 46,5 pkt w lutym, a tym samym indeks osiągnął poziom najwyższy od sierpnia 2022. Trzeci miesiąc nieprzerwanego wzrostu daje nadzieje na ożywienie niemieckiego przemysłu.
  • UKR: MSZ Ukrainy A.Sybiha poinformował, że władze Ukrainy otrzymały od administracji USA nowy projekt umowy surowcowej i współpracują już z partnerami amerykańskimi, by podpisać to porozumienie. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina podpisze taki dokument, który będzie odpowiadał interesom zarówno Kijowa, jak i Waszyngtonu. Prezydent USA oświadczył w niedzielę, że W.Zełenski stara się wycofać z umowy surowcowej i ostrzegł, że czekają go "wielkie problemy" jeśli tak się stanie. Według doniesień medialnych to Stany Zjednoczone zażądały od Ukrainy renegocjacji umowy, której treść była już uzgodniona, lecz nie została ostatecznie podpisana. Nowa wersja proponowana przez administrację D.Trumpa ma dać USA szeroką kontrolę nad eksploatacją, sprzedażą i czerpaniem zysków z eksploatacji ukraińskich złóż surowców naturalnych. Jednocześnie nowa umowa miałaby stanowić zagrożenie dla dążeń Ukrainy do dołączenia do UE oraz zobowiązywać Ukrainę do zwrotu USA wartości wcześniej uzyskanej pomocy finansowej i wojskowej.
  • POL: Według przedstawicieli BGK środki z KPO na projekty energetyczne zostaną w pełni wykorzystane. Prezes BGK, M.Czekaj, poinformował, że ponad połowa środków z KPO (130 mld PLN) jest powierzona do zarządzania BGK, z czego blisko 90 mld związanych jest z energetyką (20 mld przeznaczone jest na morskie farmy wiatrowe i 70 mld na transformację energetyczną na lądzie).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.