Dziennik Ekonomiczny: Stopy ponownie bez zmian

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Najwyższa od sierpnia liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA była kolejnym impulsem do wzrostu oczekiwań na obniżki stóp Fed. W efekcie poprawiły się nastroje na Wall Street, rentowności amerykańskich Treasuries spadły na krótszym końcu krzywej a dolar osłabił się wobec euro. Po sugestiach prezesa Banku Anglii, że skala luzowania polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii może przewyższyć oczekiwania osłabił się również funt. W Polsce decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian towarzyszyły wzrosty rentowności obligacji. Złoty kontynuował umocnienie, pod koniec dnia zbliżając się do poziomi 4,28 za euro i 3,97 za USD.
  • Dziś w centrum uwagi w kraju znajdzie się konferencja prezesa NBP oraz przegląd ratingu Polski przez agencje S&P i Fitch. Na rynkach globalnych zainteresowanie wzbudzi majowy indeks koniunktury konsumenckiej w USA i minutes EBC.
  • Podczas konferencji prezesa NBP mogą paść wskazówki dotyczące perspektyw polityki pieniężnej. Szczególnie interesujący będzie komentarz Prezesa Glapińskiego do niższych od oczekiwań danych inflacyjnych i zmniejszenia niepewności co do skali wzrostu cen energii w 2h24. Oczekujemy, że najnowsze informacje nie zmienią istotnie nastawienia RPP a Prezes podtrzyma stanowisko, że stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na dotychczasowym poziomie do końca roku.
  • Rating Polski wg agencji S&P oraz Fitch znajduje się na poziomie A- i najpewniej pozostanie niezmieniony. Stabilna może pozostać również jego perspektywa, choć tu niewykluczony jest co najmniej przychylny komentarz agencji w związku z pozytywnym zakończeniem przez KE analizy w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE (która była prowadzona w związku z wątpliwościami w zakresie niezawisłości sędziów). Obie agencje ostatnio zwracały uwagę na problemy w zakresie wskaźników governance i sygnalizowały, że ich trwała poprawa może podnieść ocenę wiarygodności kredytowej Polski.
  • Majowy indeks nastrojów konsumenckich w USA wg Uniwersytetu Michigan może wzbudzić zainteresowanie głównie ze względu na komponent oczekiwań inflacyjnych, których poziom jest ostatnio podwyższony. Ogólny wskaźnik koniunktury konsumenckiej najprawdopodobniej istotnie nie zaskoczy - od stycznia pozostaje on względnie stabilny, a autorzy raportu zwracają uwagę, że wahania są nieistotne statystycznie. Konsensus zakłada jego niewielki spadek.
  • Minutes EBC najpewniej potwierdzą rosnące prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w czerwcu, a rynkowa uwaga skoncentrowana będzie na sformułowaniach pozwalających wyciągnąć wnioski co do kolejnych ruchów EBC. Istotna będzie tu m.in. ocena bilansu ryzyka dla presji płacowej i ewentualne odniesienia do polityki pieniężnej Fed.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, z referencyjną równą 5,75%. Było to już 7. posiedzenie z rzędu, na którym Rada nie zdecydowała się na zmianę wysokości stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu ma wymowę zbliżoną do poprzedniego. Rada podtrzymała ocenę, że kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach jest obarczone znaczącą niepewnością związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej. Nowością jest odnotowanie wpływu tej niepewności na oczekiwania inflacyjne. Więcej w Makro Flash: RPP zachowuje ostrożność
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do najwyższego od sierpnia poziomu 231 tys. (z 209 tys.), po raz pierwszy od dłuższego czasu zaskakując negatywnie (kons. 212 tys.). Jednocześnie zwiększyła się liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku. Wzrost liczby bezrobotnych jest wciąż wyraźnie niższy od długookresowej średniej (20-letnia średnia przedpandemiczna wynosi 345 tys.), ale wskazuje na pogorszenie sytuacji względem ostatnich tygodni (w ostatnich 3 miesiącach liczba nowych wniosków o zasiłek mieściła się w przedziale 200-222 tys.). Tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych są kolejnym, po kwietniowym raporcie NFP, sygnałem schłodzenia sytuacji na rynku pracy, które może zmotywować Fed do obniżki stóp procentowych w 2h24.
  • UK: Bank Anglii, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25%. Szósta z kolei decyzja o utrzymaniu stopy na dotychczasowym poziomie została podjęta większością 7:2. Do głosującego już na poprzednim posiedzeniu za obniżką S.Dhingra wczoraj przyłączył wiceprezes Banku Anglii - D.Ramsden. Na konferencji prezes A.Bailey powiedział, że stopa procentowa prawdopodobnie zostanie obniżona w nadchodzących miesiącach, a zmiana już w czerwcu "nie jest ani wykluczona, ani przesądzona". A.Bailey dodał, że polityka pieniężna może być złagodzona bardziej niż to obecnie wyceniają stopy rynkowe (redukcja o 59 pb z w 2024). Prognozy banku wskazują na spadek inflacji w perspektywie 2 lat do 1,9% i 1,6% za 3 lata, przy założeniu rynkowych wycen stóp procentowych. Komentarz po decyzji i prognozy inflacji przygotowują grunt pod obniżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Naszym zdaniem pierwsza obniżka (o 25 pb) nastąpi w czerwcu, rynki wyceniają jej szanse na 50%.
  • EUR: L.deGuindos (wiceprezes EBC) powiedział, że decyzja w sprawie czerwcowej obniżki EBC praktycznie zapadła, ale kolejne ruchy EBC będą zależne od danych. Podobnie, jak J.Nagel (EBC, Bundesbank) twierdzi, że nie jest jeszcze przesądzone, że obniżka w czerwcu zapoczątkuje cykl obniżek.
  • POL: P.Koperski (wiceminister infrastruktury) poinformował, że MI przygotowuje projekt ustawy, zakładającej powrót do rad gmin wyłącznej kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017. Po przekazaniu taryfowania wody do samorządów wprowadzony będzie mechanizm ograniczający nadmierny wzrost cen - podwyżka do poziomu powyżej 15% od średniej ceny obowiązującej na danym terenie umożliwi Wodom Polskim interwencję.
  • USA: M.Daly (San Francisco Fed) stwierdziła, że obecny poziom stóp procentowych chłodzi amerykańską gospodarkę, ale prawdopodobnie potrzeba więcej czasu, aby sprowadzić inflację do celu. M.Daly dodała, że ostatnie dane inflacyjne pokazują, że Fed nie może przedwcześnie ogłosić zwycięstwa nad inflacją.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl