Makro Flash: RPP zachowuje ostrożność

Pobierz raport

  • RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, z referencyjną równą 5,75%. Było to już 7. posiedzenie z rzędu, na którym Rada nie zdecydowała się na zmianę wysokości stóp procentowych.
  • Komunikat po posiedzeniu ma wymowę zbliżoną do poprzedniego. Rada odnotowała powrót inflacji do celu i przewiduje, że w 2q24 pozostanie ona na poziomie zgodnym z celem NBP. Oczekuje też spadku inflacji bazowej, chociaż ze względu na podwyższoną dynamikę cen usług pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI. Rada podtrzymała ocenę, że kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach jest obarczone znaczącą niepewnością związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej. Nowością jest odnotowanie wpływu tej niepewności na oczekiwania inflacyjne. RPP widzi ryzyko istotnego wzrostu inflacji po uwolnieniu cen energii i nadal oczekuje, że w średnim terminie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.
  • Naszym zdaniem, od kwietniowego posiedzenia RPP, poziom niepewności regulacyjnej związanej z kształtowaniem się inflacji uległ znaczącemu zmniejszeniu – już wiadomo, że powrót do 5-procentowej stawki VAT na żywność miał ograniczony wpływ na inflację w kwietniu, a planowane częściowe uwolnienie cen energii najprawdopodobniej podbije inflację w mniejszej skali niż RPP obawiała się w swojej marcowej projekcji. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu projekcji inflacja na koniec 2024 wynosiła 8%, a nasza aktualna prognoza zakłada, że raczej znajdzie się ona w przedziale 5-6%. Biorąc pod uwagę kształtowanie się procesów inflacyjnych, dalsze obniżki stóp procentowych w regionie oraz prawdopodobny początek cyklu luzowania monetarnego w strefie euro, nadal widzimy szansę na obniżkę stóp NBP pod koniec bieżącego roku. Nie można jednak wykluczyć stabilizacji stóp przez dłuższy okres, a niepewność dotycząca funkcji reakcji RPP pozostaje wysoka.
  • Polityka pieniężna w Polsce jest obecnie restrykcyjna, działa ograniczająco na przyszłą inflację, a dodatni poziom realnych stóp procentowych zachęca do odbudowy oszczędności. Towarzyszy temu lekko ekspansywna polityka fiskalna. W 2025, przy prawdopodobnej konsolidacji fiskalnej, policy mix będzie najpewniej jeszcze mniej korzystny z punktu widzenia gospodarki.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl