Dziennik Ekonomiczny: Stopy bez zmian

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsza sesja, przy utrzymujących się obawach o sytuację na Bliskim Wschodzie, przyniosła kontynuację spadków na rynkach akcji i korektę na rynkach obligacji, wspieraną mocniejszymi od oczekiwań danymi z amerykańskiego rynku pracy. Dolar wciąż się umacniał – kurs EURUSD spadł w okolice 1,10. Wzrost ryzyka geopolitycznego negatywnie wpływał na notowania złotego i wyceny polskich aktywów. Większa niepewność była powodem przesunięcia się w górę kursu EURPLN w stronę 4,30 i wzrostu rentowności polskich obligacji. Traciły też waluty w regionie, w tym najmocniej forint, który względem EUR był najsłabszy od końca 2022.
  • Przed jutrzejszą publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy, dziś na pierwszy plan wysuną się bieżące informacje o zasiłkach dla bezrobotnych w USA. W ostatnich tygodniach liczba osób ubiegających się o świadczenie zaskakiwała pozytywnie, minimalnie spadając. Prognozy wskazują, że dzisiejsze dane pokażą marginalny wzrost, do 221 tys. z 218 tys.
  • Interesujące mogą być również kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed (w planie R.Bostic i N.Kashkari).
  • W tle znajdą się: sierpniowy PPI ze strefy euro (konsensus zakłada pogłębienie się deflacji do -2,4% r/r), rewizje PMI w usługach z Europy i USA (wstępne szacunki sygnalizowały utrzymanie wskaźników powyżej 50 pkt.) oraz finalne dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle za sierpień (wstępnie szacowano niewielki wzrost m/m).
  • W Polsce uwaga skupiona będzie na konferencji Prezesa NBP i na tym, czy wrześniowy gołębi zwrot (sugestie o możliwych obniżkach w połowie 2025 lub nawet pod koniec 1q25) zostanie podtrzymany.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopa referencyjna NBP od października 2023 wynosi 5,75%. Treść komunikatu od poprzedniego posiedzenia RPP we wrześniu zmieniła się jedynie kosmetycznie. Więcej w Makro Flashu: „Na Świętokrzyskiej bez zmian”.
  • USA: Zatrudnienie w sektorze prywatnym we wrześniu wzrosło (wg ADP) o 143 tys., zdecydowanie mocniej niż oczekiwano (kons.: 123 tys.), po słabym wzroście w sierpniu (najniższym od maja 2023). Wzrost był powszechny - objął niemal wszystkie branże łącznie z przetwórstwem (gdzie od maja obserwowane były spadki) i rozmiary” przedsiębiorstw (z wyjątkiem najmniejszych, zatrudniających do 19 osób). Jednocześnie osłabiła się presja płacowa i obniżyła (do 1,9pp) „premia za zmianę pracy”. Przeciętny wzrost płac spowolnił do 4,7% r/r, a w przypadku osób zmieniających pracę do 6,6% r/r (z 7,3% w sierpniu). Wrześniowe dane ADP, choć są pozytywnym sygnałem, nie świadczą jeszcze o przełamaniu tendencji na rynku pracy – wzrosty zatrudnienia są wciąż niskie na tle historycznym a stłumiony popyt na pracę prawdopodobnie nie dostarczy impulsu do wyraźnej poprawy. Dla Fed kluczowy będzie jutrzejszy raport NFP.
  • USA: T.Barkin (Fed w Richmond z prawem głosu w FOMC), skomentował niedawną obniżkę stóp procentowych o 50pb przez Fed, stwierdzając, że była to reakcja na fakt, iż dotychczasowa stopa procentowa była "niedostosowana" do aktualnego stanu gospodarki. Jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to zakończenia walki z inflacją. Mimo spadku inflacji i stabilnego poziomu bezrobocia, inflacja bazowa PCE wzrosła do 2,7% r/r, a bankier nie przewiduje jej znaczącego spadku przed przyszłym rokiem. Wyraził obawy, że dalsze obniżki stóp mogą nadmiernie pobudzić popyt, co mogłoby ponownie zwiększyć inflację. Zauważył również, że rynek pracy może ulec dalszemu zacieśnieniu, jeśli wzrost gospodarczy będzie kontynuowany, co z kolei może wywołać presję na wzrost wynagrodzeń.
  • EUR: I.Schnabel (Zarząd EBC) zwróciła uwagę na problem stagnacji gospodarczej w strefie euro. Podkreśliła, że zacieśnienie polityki monetarnej przyczyniło się do przywrócenia stabilności cen poprzez ograniczenie popytu, a jego efekty najprawdopodobniej osiągnęły już szczyt. Oznaki słabnącego popytu na rynku pracy oraz postęp w redukcji inflacji zwiększają szanse na to, że inflacja powróci do docelowego poziomu 2% w odpowiednim czasie. To sugeruje, że EBC może kontynuować stopniowe łagodzenie obecnej, restrykcyjnej polityki monetarnej. Zaznaczyła przy tym, że polityka monetarna sama w sobie nie rozwiąże problemów strukturalnych. Niezbędne są zdecydowane działania zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, skupione na innowacjach, wspieraniu przedsiębiorczości oraz zwiększeniu produktywności. W podobnym tonie wypowiedział się M.Centeno (EBC, Bank Portugalii), który dodał, że oczekiwania inflacyjne są już zakotwiczone na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym.
  • EU: Stopa bezrobocia w UE spadła w sierpniu do 5,9% z 6,0% w lipcu, mimo stabilizacji na poziomie 6,4% w strefie euro. Najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach (2,6%) i Polsce (2,9%), a najwyższe w Hiszpanii (11,3%).
  • ROM: W sierpniu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia wzrosła do 5,5% z 5,4% w lipcu. Uwagę zwraca wciąż wysoki poziom bezrobocia wśród młodych (15-24 lata), wynoszący 23,2% (w porównaniu z ok. 14% w całej UE).
  • POL: J.Szyszko, minister funduszy i polityki regionalnej, poinformował, że kolejna rewizja KPO odbędzie się na początku przyszłego roku i będzie mniejsza oraz bardziej techniczna niż poprzednia. Ministerstwo dostrzega ryzyko niewykorzystania pożyczek z KPO, przeznaczonych m.in. na zieloną transformację miast, na którą przewidziano ok. 40 mld PLN. Priorytetem jest pełne wykorzystanie części grantowej KPO, a pożyczkowa będzie realizowana tam, gdzie to ma sens. Mimo opóźnień w niektórych reformach, ministerstwo planuje złożyć kolejne wnioski o płatność w grudniu i dąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych środków.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl