Makro Flash: Na Świętokrzyskiej bez zmian

Pobierz raport

 

  • Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopa referencyjna NBP od października 2023 wynosi 5,75%.
  • Treść komunikatu od poprzedniego posiedzenia RPP we wrześniu zmieniła się jedynie kosmetycznie. W części poświęconej otoczeniu zewnętrznemu Rada wskazała na relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego w USA przy pogarszającej się sytuacji na rynku pracy i na niską dynamikę PKB w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech. Inflacja w gospodarkach rozwiniętych jest już w pobliżu celów inflacyjnych banków centralnych, zaś inflacja bazowa kształtuje się nieco powyżej inflacji ogółem.
  • Rada odnotowała stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej w Polsce, a także wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu, przy spadku produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej w tym samym okresie. Wzrost inflacji CPI w ostatnich miesiącach wynikał wg RPP głównie z podwyżek administrowanych cen nośników energii, a także (w mniejszym stopniu) ze wzrostu rocznej dynamiki cen żywności.
  • Rada nie zmieniła oceny bieżących procesów inflacyjnych. Presja popytowa i kosztowa pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą sprzyja obniżeniu inflacji w Polsce. Umocnienie złotego dodatkowo oddziałuje w kierunku ograniczenia dynamiki cen konsumpcyjnych.
  • Według RPP w najbliższych kwartałach wzrost cen nośników energii będzie nadal oddziaływał na inflację CPI w ujęciu rocznym. Po wygaśnięciu wpływu tego czynnika inflacja powinna wrócić do celu inflacyjnego, jednak czynnikami niepewności pozostają działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce, sytuacja na rynku pracy oraz oczekiwania inflacyjne.
  • Mimo niezmienności komunikatu RPP, zmienia się komunikacja członków Rady, którzy w wypowiedziach coraz częściej sugerują, że pierwsze obniżki stóp procentowych mogłyby nastąpić już w marcu 2025. Na razie uwzględniamy jastrzębie nastawienie RPP z ostatnich miesięcy i zakładamy, że pierwsza obniżka nastąpi w lipcu, ale istotnie rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszego ruchu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl