Dziennik Ekonomiczny: Stoicyzm RPP

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rentowności 10-letnich Treasuries wczoraj zniżkowały w oczekiwaniu na aukcję z historycznie najwyższą podażą tych papierów (42 mld USD), w konsekwencji przejściowo spadając poniżej poziomu 4,1%, chociaż ostatecznie zakończyły dzień na poziomie zbliżonym do wtorkowego zamknięcia. Dolar w relacji do euro oddawał zyski z przełomu tygodnia, a kurs EURUSD powrócił w okolicę 1,076. Zgodna z oczekiwaniami decyzja RPP spotkała się z ograniczoną reakcją złotego, który nieznacznie się umocnił względem głównych walut. Kurs EURPLN obniżył się w okolice 4,34, a USDPLN do 4,03. Na krajowym rynku długu wzrosły rentowności, przede wszystkim średnio i długoterminowych obligacji, choć skala ruchu była ograniczona.
  • Dzisiaj uwaga będzie się dalej koncentrować wokół polityki monetarnej w Polsce ze względu na konferencję prasową Prezesa NBP. Podkreślenie w komunikacie możliwości istotnego wzrostu inflacji na skutek powrotu wyższego VAT na żywność, wzrostu cen energii oraz podwyżek płac w sferze budżetowej nadało dość jastrzębi ton wczorajszemu komunikatowi RPP. W wystąpieniu Prezesa A.Glapińskiego spodziewamy się utrzymania takiej retoryki. Równolegle, dzisiaj decyzję będzie podejmować czeski bank centralny. Zarówno konsensus jak i my oczekujemy obniżki stóp i to w większej skali niż ostatnio, o 50pb, co jest spójne z wypowiedziami m.in. Prezesa CNB, A.Michla oraz członka Zarządu T.Holuba. Wiceprezes J.Frait deklarował nawet gotowość do poparcia obniżki w jeszcze większej skali. Dotychczas CNB pozostawał jednym z bardziej konserwatywnych banków centralnych w regionie, utrzymując restrykcyjną politykę pieniężną pomimo bardzo słabej kondycji gospodarki, co z kolei skutkuje perspektywą dość rychłego sprowadzenia inflacji trwale do celu, jeszcze w 2024.
  • Kalendarium publikacji makro zawiera jedynie cotygodniowe dane o liczbie nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA. Konsensus spodziewa się zbliżonego odczytu do tego z poprzedzającego tygodnia, choć dane te zdążyły już przyzwyczaić nas do sporych zaskoczeń. W świetle ostatnich głosów ze strony Fed, które wskazują na dużą tolerancję dla mocnego rynku pracy, waga przywiązywana przez rynek do „claimsów” może nieco zmaleć.
  • Na dziś zaplanowane jest też przemówienie głównego ekonomisty EBC, Ph.Lane’a.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Rada z dość dużym stoicyzmem podeszła do słabszego od rynkowych oczekiwań wzrostu PKB w 2023. Jednocześnie komunikat po posiedzeniu wskazuje na większe znaczenie średnioterminowych pespektyw inflacyjnych, a mniejsze bieżących danych o cenach i aktywności gospodarczej. Więcej w Makro Flashu „5,75 po raz czwarty”.
  • GER: Grudniowe dane pokazały bolesne zakończenie roku dla przemysłu, produkcja przemysłowa spadła o 1,6% m/m (kons: -0,4% m/m), wyraźnie mocniej niż w listopadzie, kiedy obniżyła się o 0,2% m/m. Spadki odnotowały w szczególności sektory o wysokim zużyciu energii – w ich przypadku produkcja obniżyła się o 5,8% m/m. Grudzień przyniósł osłabienie produkcji przemysłowej we wszystkich sektorach, z wyjątkiem przemysłu motoryzacyjnego. Niemcy stoją przed nowymi wyzwaniami, które mogą pogorszyć perspektywy gospodarcze, są to strajki czy zakłócenia w łańcuchach dostaw, co w połączeniu z wciąż osłabionym popytem wewnętrznym i problemami na rynku chińskim zwiększa ryzyko opóźnienia ożywienia gospodarczego.
  • CZE: Wyniki sprzedaży detalicznej za grudzień pokazały kontynuację odbudowy popytu. Sprzedaż wzrosła o 1,6% r/r (kons.: 0,7% r/r), a dodatnia dynamika została odnotowana drugi miesiąc z rzędu, po 18. miesiącach spadków. Od dołka odnotowanego w październiku 2022 (-9,4% r/r), dynamika sprzedaży utrzymuje się na ścieżce wzrostowej, która prawdopodobnie będzie kontynuowana w tym roku. Sprzedaż była głównie napędzana przez sektor motoryzacyjny, a agregat z jego wyłączeniem wzrósł „jedynie” o 0,6% r/r. Ponowna odbudowa nastrojów konsumentów sugeruje, że popyt konsumpcyjny w Czechach okres największej słabości ma już za sobą.
  • EUR: W wywiadzie dla Financial Times członkini Zarządu EBC, Schnabel, zwróciła uwagę na rosnące oczekiwania cenowe w usługach, które według niej powodują, że ostatni etap powrotnej drogi inflacji do celu będzie trudny. Lepka inflacja w usługach w otoczeniu silnego rynku pracy, oczekiwań na zwrot w polityce banków centralnych oraz narastających napięć na Morzu Czerwonym powodują, że do dostosowań w polityce pieniężnej należy podchodzić dość ostrożnie. W odniesieniu do kwestii, czy strefie euro grozi powrót do środowiska niskiego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji I.Schnabel stwierdziła, że w dużej mierze zależy to od działań rządów w zakresie transformacji energetycznej. Ryzyko sekularnej stagnacji może obniżać relatywnie szybkie wdrożenie inwestycji w zakresie zielonej energii, co z kolei podbije wzrost gospodarczy, ale także może wywierać presję inflacyjną. Odwlekanie transformacji zwiększa z kolei ryzyko materializacji scenariusza stagflacyjnego. I.Schnabel oceniła, że wiele czynników wskazuje na to, że naturalna stopa procentowa może wzrosnąć względem poziomów sprzed GFC m.in. ze względu na rosnący popyt inwestycyjny związany z transformacją energetyczną, a także z powodu rosnącego zadłużenia publicznego. 
  • EUR: Z analizy zawartej w najnowszym biuletynie EBC wynika, że pandemia, zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz nagły wzrost inflacji w otoczeniu bardziej interwencyjnej polityki fiskalnej mogły przełożyć się na tymczasowy wzrost cyklicznych miar neutralnej stopy procentowej r*. Nagły wzrost inflacji początkowo spowodował spadek realnej stopy, co skutkowało dalszym napędzaniem inflacji. W warunkach gdy zdolności produkcyjne były niewystarczające do zaspokojenia popytu, cykliczna neutralna stopa procentowa musiała wzrosnąć, aby doprowadzić do lepszego zbilansowania popytu z podażą. Autorzy analizy ocenili jednak, że długoterminowa stopa neutralna r* pozostaje zakotwiczona, ze względu na to, że główne czynniki, które oddziałują na jej zmianę, tj. produktywność, demografia i awersja do ryzyka, istotnie nie zmieniły się w ostatnich latach. Wyniki modelowe wskazują, że stopa r* obniżyła się poniżej zera przed 2021, następnie powróciła bliżej przedpandemicznych poziomów, a od 2h23 jej szacunki wahają się pomiędzy -0,75% a +0,5%.
  • EŚW: Europejski Bank Inwestycyjny ocenił, że środki z KPO mogą niwelować negatywny wpływ na inwestycje przywrócenia reguł fiskalnych UE przez pierwsze trzy lata od ich powrotu. Oceniono, że skala wsparcia w ramach KPO jest zbliżona do redukcji wydatków w regionie EŚW, która byłyby wymagana gdyby reguły fiskalne zostały przywrócone.
  • POL: Minister finansów, Domański, powiedział, że w 2024 polska gospodarka wzrośnie o ok. 3% a w 2025 wzrost jeszcze przyspieszy. Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, M.Duszczyk, stwierdził, że emigranci z Ukrainy podbiją PKB Polski o ok. 1,2-2pp w ciągu najbliższych 5 lat.
  • USA: Deficyt w handlu towarami i usługami w grudniu był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 62,2 mld USD, odnotowując niewielką zmianę względem listopada. W całym 2023 deficyt zmniejszył się do 2,8% PKB z 3,7% PKB w 2022, nastąpiło to przede wszystkim za sprawą silniejszego spadku importu niż dzięki wzrostom eksportu. Największe ujemne saldo handlowe USA odnotowały w obrotach z Chinami (-279,4 mld USD), UE (-208,2 mld USD) oraz z Meksykiem (-152,4 mld USD). Największe nadwyżki dotyczyły wymiany handlowej z krajami Ameryki Środkowej i Południowej (54,9 mld USD), z Holandią (43,7 mld USD) oraz z Hong Kongiem (23,6 mld USD).
  • CHN: Dane za styczeń pokazały głębszą od oczekiwań deflację CPI, sięgającą 0,8% r/r, wobec oczekiwań na poziomie -0,5% r/r i spadku cen w grudniu o 0,3% r/r. Bliższe prognozom okazały się dane o inflacji PPI, gdzie w styczniu deflacja sięgnęła 2,5% r/r i była minimalnie płytsza od prognoz oraz od wyniku za grudzień. Odnotowany w styczniu spadek cen konsumentów jest najgłębszym od 2009 i pokazuje, że jak na razie działania władz, zmierzające do wzmocnienia popytu krajowego, nie przynoszą większych efektów. Kluczowe znaczenie dla wyników inflacji CPI mają spadki cen żywności, w tym wieprzowiny, która w styczniu była tańsza o 17% r/r. Sukcesywnie obniża się jednak także inflacja bazowa, która w styczniu wyniosła 0,4% r/r i była najniższa od czerwca minionego roku.
  • USA: T.Barkin (FOMC, członek z prawem głosu) powiedział, że w obliczu dużej niepewności co do trendów gospodarczych w USA cierpliwość Fed w rozważaniach o rozpoczęciu obniżek stóp procentowych jest zasadna. Ocenił, że chociaż obserwowany w ostatnich miesiącach proces dezinflacji jest obiecujący, to obawia się, czy spadek cen towarów nie okaże się pozorny i czy w perspektywie kilku miesięcy presja inflacyjna nie odbuduje się. T.Barkin wskazał, że by rozpocząć proces normalizacji stóp procentowych oczekuje, by kolejne dane potwierdziły spadkowy trend inflacji i rozlewanie się tendencji dezinflacyjnych na kolejne kategorie koszyka inflacyjnego. Bankier ocenił, że nie są potrzebne żadne pilne zmiany w programie QT.
  • USA: Senat odrzucił ustawę, która łączyła reformy imigracyjne ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Według zapowiedzi dziś miałoby dojść do głosowania nad ustawą dotyczącą jedynie środków dla wskazanych państw, w tym wartą 60 mld USD pomocą dla Ukrainy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl