Dziennik Ekonomiczny: Pierwsze koty za płoty

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • W piątek rynki były pod wpływem mocnego raportu z amerykańskiego rynku pracy oraz słabszego od oczekiwań raportu o koniunkturze w usługach (ISM). Indeksy akcyjne w USA wzrosły po kilku spadkowych sesjach. Rentowności amerykańskich obligacji początkowo pięły się w górę (po raporcie z rynku pracy), by ostatecznie spaść (po ISM). Część uwagi rynków ponownie zwróciła się w stronę Chin, gdzie Zhongzhi Enterprise Group (istotny shadow bank) złożył wniosek o upadłość. Kurs złotego ostatecznie nie zmienił się, ale w ciągu dnia wahał się w rytm zmian na rynkach globalnych. Z kolei rentowności krajowych obligacji istotnie spadły, co mogło być reakcją na wysoki popyt podczas czwartkowych i piątkowych emisji obligacji i niższą od oczekiwań inflację CPI.
  • W pierwszym dniu tygodnia poznamy szereg wskaźników ze strefy euro, które dostarczą informacji na temat kondycji gospodarki pod koniec 2023. Twarde dane, tj. sprzedaż detaliczna za listopad, najpewniej pokażą jeszcze słabość sektora konsumenckiego, przynosząc kolejny miesiąc spadku w ujęciu rocznym. Bardziej pozytywny sygnał może dostarczyć indeks Sentix za styczeń, który najpewniej potwierdzi poprawę nastrojów, w dużej mierze uwarunkowaną oczekiwaniami na bardziej wspierające warunki monetarne w strefie euro, co ankietowani sygnalizowali już w grudniu. Poza indeksem Sentix poznamy także zrewidowany wskaźnik koniunktury konsumenckiej oraz wskaźniki koniunktury ESI za grudzień. Opublikowane zostaną też niemieckie dane o produkcji przemysłowej za listopad, które wraz z danymi o zamówieniach najpewniej potwierdzą kontynuację spadkowego trendu w niemieckim przemyśle, na którym nadal ciąży dekoniunktura w branżach energochłonnych.
  • We wtorek, dość nietypowo, poznamy decyzję RPP. Oczekujemy, że Rada postawi na spokojne wejście w 2024, pozostawiając parametry polityki pieniężnej NBP bez zmian. Tempo dezinflacji w końcówce 2023 wyraźnie spowolniło, a uwaga członków RPP przesunęła się ze spadku inflacji na proinflacyjne ryzyka generowane przez politykę fiskalną. Dodatkowo, zarówno z gołębiej, jak i z jastrzębiej strony Rady napłynęło ostatnio sporo deklaracji, że najwcześniejszym momentem do potencjalnych rozważań odnośnie do zmian stóp będzie marzec, kiedy poznamy nową projekcję. Uzupełnieniem treści komunikatu po posiedzeniu oraz konferencji Prezesa NBP (która prawdopodobnie odbędzie się w środę) będzie protokół z grudniowego posiedzenia RPP (czw.).
  • Oprócz posiedzenia RPP krajowe kalendarium zawiera publikację bilansu płatniczego za listopad (pt.). Oczekujemy kolejnej, znaczącej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, co wraz z niedawną mocną rewizją w górę danych za ostatnie miesiące skłania nas w kierunku prognozy CAB w ujęciu płynnego roku na poziomie +1,4% PKB po listopadzie.
  • Na inflacyjnym froncie uwaga skupi się wokół publikacji grudniowej inflacji CPI z USA (czw.) oraz Chin (pt.). Procesy dezinflacyjne w USA są wspierane przez spadek cen paliw oraz hamowanie dynamiki cen „schronienia”, co w tym drugim przypadku powinno znaleźć odzwierciedlenie w oczekiwanym przez konsensus spadku inflacji bazowej poniżej 4% r/r. Grudzień najpewniej przyniósł kontynuację deflacji w Chinach, u której źródła stoi przede wszystkim spadek cen wieprzowiny.
  • Druga połowa tygodnia przyniesie dane inflacyjne z regionu, tj. z Czech i Węgier. Zgodnie z konsensusem inflacja w Czechach ustabilizuje się na poziomie 7,3% r/r, a na Węgrzech spadnie nieco poniżej 6% r/r. W kontekście dezinflacji już na początku 2024 na prowadzenie wysuną się Czechy, gdzie inflacja ma się obniżyć poniżej 3% r/r. Dlatego też dane grudniowe nie powinny stanowić istotnego game-changera, jeśli chodzi o politykę pieniężną, a ewentualne pozytywne niespodzianki mogą tylko utwierdzić CNB oraz MNB w przekonaniu o możliwości kontynuacji obniżek stóp procentowych, co na ten moment wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Liczba nowych etatów poza rolnictwem w grudniu wyniosła 216 tys. i przebiła oczekiwania (168 tys.), wobec zrewidowanego o 26 tys. w dół wyniku za listopad (po rewizji: 173 tys.). Łącznie dane za październik i listopad zostały zrewidowane w dół o 71 tys., co nieco osłabia skalę pozytywnej niespodzianki za grudzień. Kluczowe znaczenie we wzroście etatów w grudniu miał sektor publiczny (+52 tys. m/m), w którym zatrudnienie rosło w 2023 średnio o 56 tys. etatów miesięcznie wobec tylko 23 tys. w 2022. Sektorami z istotnymi wzrostami w grudniu były też opieka zdrowotna (38 tys.) i budownictwo (17 tys.). Cały miniony rok zakończył się wzrostem liczby etatów o 2,7 mln, co jest najwyższym wynikiem od 2015 (pomijając lata pandemii). Zatrudnienie mierzone badaniem gospodarstw domowych (Household Survey) spadło o 683 tys. m/m po wzroście o 586 tys. w listopadzie. Skutkowało to spadkiem stopy zatrudnienia i stopy aktywności zawodowej o 0,3pp, do odpowiednio 62,5% (najniżej od lutego 2023) i 60,1% (najniżej od grudnia 2022). Stopa bezrobocia pozostała bez zmian, na poziomie 3,7%, wobec oczekiwanego wzrostu do 3,8%. Warto pamiętać, że wyniki badania gospodarstw domowych są zdecydowanie bardziej wahliwe niż wyniki badania przedsiębiorstw (Establishment Survey) i ze zmian m/m nie należy wyciągać daleko idących wniosków. Niespodzianką było też przyspieszenie dynamiki płac, do 4,1% r/r (kons. 3,9% r/r) z 4,0% r/r w listopadzie. Co istotne, przyspieszyła też zmiana m/m – do +0,4% wobec oczekiwanych +0,3%, głównie za sprawą wyższych płac w handlu detalicznym. Podsumowując, raport z rynku pracy wskazał na siłę i dużą odporność amerykańskiego rynku pracy na wysokie stopy procentowe przy jedynie stopniowo zachodzącej normalizacji. Z perspektywy polityki pieniężnej raport ogranicza szanse na szybkie obniżki stóp (w marcu). Nasza prognoza zakłada pierwszą obniżkę stopy funduszy Rezerwy Federalnej w czerwcu.
  • POL: Inflacja CPI w grudniu (dane wstępne) spadła do 6,1% r/r, silniej od prognoz. Podobnie jak konsensus, nasz szacunek wskazywał na spadek do 6,4% r/r z 6,6% r/r w listopadzie. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się do 6,8% r/r z 7,3% r/r. Więcej w Makro Flashu: „Grudniowy wstęp do silnego spadku inflacji na początku 2024”.
  • ŚWIAT: Światowe ceny żywności (FAO) w grudniu obniżyły się o 1,6% m/m i o 10,1% r/r. W przeliczeniu na PLN skala spadku cen wynosi 19,3% r/r. Tym samym światowe ceny żywności są czynnikiem wspierającym krajową dezinflację żywnościową. W dwóch ostatnich miesiącach skala spadku światowych cen żywności słabła.
  • EUR: Inflacja HICP w strefie euro wzrosła do 2,9% r/r (kons. 3,0% r/r) z 2,4% r/r w listopadzie. Za wzrost inflacji odpowiada znacznie mniejszy niż w poprzednich miesiącach spadek cen energii, o 6,7% r/r wobec 11,5% r/r w listopadzie, co wynika ze statystycznego efektu bazy. Drugi czynnik zewnętrzny, ceny żywności i alkoholi, wzrosły wolnej - o 6,1% r/r vs 6,9% r/r w listopadzie. Inflacja bazowa obniżyła się do 3,4% r/r (kons. 3,4% r/r) z 3,6% r/r miesiąc wcześniej, a w ujęciu m/m ceny bazowe wzrosły o 0,4%. W grudniu impet inflacji bazowej (oraz superbazowej, czyli uwzględniającej tylko komponenty inflacji bazowej wrażliwe na cykl koniunkturalny) wzrósł, ale utrzymał się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Tym samym może być to kolejny argument dla EBC za ostrożnością w rozpoczynaniu obniżek stóp procentowych, zgodnie z podejściem zaprezentowanym na ostatnim posiedzeniu Rady Prezesów. EBC m.in. podkreślał niepewność związaną z oczekiwanym, ale jak na razie nierozpoczętym, spowolnieniem tempa wzrostu płac. W strefie euro najwyższą inflację zanotowano w Słowacji (6,6% r/r), Austrii (5,7% r/r) i Chorwacji (5,4% r/r). Natomiast najniższa inflacja wystąpiła w Belgii i Włoszech (0,5% r/r) oraz Łotwie (0,9% r/r). Różnica między najwyższą i najniższą inflacją w strefie euro wyniosła 6,1pp i nadal jest powyżej średniej z ostatniej dekady wynoszącej 3,9pp, co oznacza, że równowaga nie została jeszcze osiągnięta.
  • EUR: Inflacja PPI w strefie euro w listopadzie wzrosła do ‑8,8% r/r ‑9,4% r/r we wrześniu (kons. -8,7% r/r). Ceny producentów spadły o 0,3% m/m, co stanowi pierwszy spadek od czterech miesięcy. Wszystkie główne składowe PPI obniżyły się w ujęciu miesięcznym, głównie ceny energii, które spadły o 0,8% m/m, jak również ceny dóbr pośrednich (‑0,4% m/m). Ceny dóbr kapitałowych i konsumpcyjnych spadły nieznacznie, pierwsze o 0,2%, a drugie o 0,1% m/m.
  • USA: Zamówienia fabryczne w listopadzie wzrosły o 2,6% m/m (kons.: 2,1% m/m) po spadku o 3,4% m/m w październiku. Zamówienia po wykluczeniu wahliwego segmentu transportowego wzrosły o 0,1% m/m vs ‑1,3% m/m w październiku.
  • USA: Wskaźnik ISM dla usług w grudniu rozczarował i spadł do 50,6 pkt., o 2,6 pkt. względem listopada, przy oczekiwaniach na marginalny spadek o 0,1pkt. Subindeks aktywności biznesowej wzrósł o 1,5pkt., do 46,6 pkt., ale jednocześnie znacząco (2,7pkt.) obniżył się indeks nowych zamówień. Indeks cenowy spadł, podobnie jak indeks mierzący skalę niezrealizowanych zleceń, co wskazuje na stopniowe hamowanie popytu w segmencie usługowym.
  • GER: Sprzedaż detaliczna realnie spadła w listopadzie bardziej niż oczekiwano, o 2,4% r/r (kons.: -0,5% r/r) oraz o 2,5% m/m. Znaczny spadek to wynik niższej sprzedaży towarów nieżywnościowych. W ostatnich latach część świątecznych zakupów przeniosła się z grudnia na listopad ze względu na specjalne promocje, takie jak Black Friday czy Cyber Monday. Jednak w tym roku te promocje nie zachęciły wystarczająco konsumentów do dużych zakupów przedświątecznych. Stabilny spadek wskaźnika inflacji, przy utrzymującej się korzystnej kondycji na rynku pracy, powinien sprzyjać poprawie w sektorze konsumenckim, aczkolwiek obecnie brak wyraźnych sygnałów wskazujących na poprawę nastrojów konsumenckich.
  • POL: Minister sprawiedliwości A.Bodnar poinformował, że są już przygotowane dwa projekty ustaw związane z wypełnieniem tzw. kamieni milowych i odblokowaniem środków z KPO.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl