Makro Flash: Grudniowy wstęp do silnego spadku inflacji na początku 2024

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w grudniu (dane wst.) spadła do 6,1% r/r, silniej od prognoz. Podobnie jak konsensus spodziewaliśmy się spadku do 6,4% r/r z 6,6% r/r w listopadzie. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się do 6,8% r/r z 7,3% r/r.
  • Największą niespodzianką w dzisiejszych danych są ceny żywności, które w skali miesiąca wzrosły zaledwie o 0,2% m/m. To znacząco mniej niż typowy wzorzec sezonowy dla grudnia (wykres str.2) i istotnie mniej niż wzrost z ubiegłego roku (1,4% m/m), dzięki czemu to żywność jest głównym czynnikiem, który obniżył inflację w grudniu. Grudniowy wzrost cen żywności jest także znacząco niższy niż wynik sprzed miesiąca, kiedy żywność drożała o 0,9% m/m, m.in. za sprawą silnego wzrostu cen owoców i warzyw. Zbierane przez nas dane rynkowe nie wskazywały, by ten proces wyhamował aż tak gwałtownie. Opublikowane dziś dane FAO pokazują dalszą dezinflację globalnych cen żywności, jednak w ujęciu r/r jej apogeum już minęło (wykres str.2). Dla krajowych cen żywności kluczowe znaczenie w 1h24 będzie miała jednak zmiana stawki VAT – zakładamy, że wzrośnie ona dopiero od lipca, dzięki czemu roczna dynamika cen żywności w 1h24 będzie się dalej obniżać, w kierunku 2% z obecnych 5,9%.
  • Ceny nośników energii spadły w grudniu o 0,3% m/m. Zakładamy, że ponownie głównym czynnikiem pchającym je w dół były ceny opału. Tegoroczna grudniowa przecena była jednak istotnie mniejsza niż rok wcześniej, w efekcie roczna dynamika cen nośników wzrosła i była jedynym komponentem podbijającym inflację. Ten obraz radykalnie zmieni się w styczniu – dzięki zamrożeniu cen energii i gazu roczna dynamika cen nośników spadnie wg nas z blisko +10% r/r do ujemnych wartości i będzie głównym czynnikiem prowadzącym do silnego obniżenia się inflacji CPI na początku 2024.
  • Na rynku paliw trwa cenowa huśtawka. Po wzroście o 8,8% m/m w listopadzie, w grudniu ceny paliw ponownie spadły, o 1,8% m/m. Te ruchy nie miały jednak istotnego przełożenia na roczną inflację CPI ogółem.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa w grudniu obniżyła się do 6,8-6,9% r/r z 7,3% w listopadzie, a jej krótkoterminowy impet nieznacznie wzrósł (wykres str.2). Na początku 2024 inflację bazową będą jeszcze obniżać efekty bazy, jednak średnioterminowo oczekujemy, że odbudowujący się popyt zahamuje proces dezinflacji kotwicząc inflację bazową na poziomie ok. 4-5% r/r.
  • Początek 2024 przyniesie dalszy silny spadek inflacji, która na przełomie 1-2q może się przejściowo znaleźć w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl