Dziennik Ekonomiczny: Koniunktura w przemyśle bez zmian

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje inwestorów, ostatnio głównie śledzących wybory we Francji i wyścig prezydencki w USA, na początku miesiąca znalazły się pod dodatkowym wpływem danych z amerykańskiego przemysłu. Uspokojenie emocji po I turze wyborów we Francji sprzyjało wzrostom europejskich indeksów akcyjnych, umocnieniu euro w relacji do dolara i stabilizacji walut naszego regionu, które zakończyły dzień w pobliżu poniedziałkowego otwarcia (EURPLN na poziomie 4,31, a USDPLN w okolicy 4,02). Rentowności obligacji na rynkach bazowych rosły wraz ze wzrostem oczekiwań na wygraną D.Trumpa w wyborach prezydenckich. Rentowności krajowych SPW podążały za rynkami bazowymi i także wrosły, zwłaszcza na dłuższym końcu.
  • W strefie euro najważniejszą publikacją będą dziś dane o inflacji, które wskażą, czy pojawia się przestrzeń do dalszych obniżek stóp. Oczekuje się, że po chwilowym wzroście w maju, czynniki dezinflacyjne ponownie przeważą i w czerwcu inflacja spadnie o 0,1 pp – CPI do 2,5% r/r a HICP do 2,8% r/r. W czerwcowej projekcji EBC podniósł prognozy inflacji, jednak każde pozytywne zaskoczenie inflacyjne może skłaniać decydentów do więcej niż jeszcze jednej obniżki stóp w tym roku.
  • W USA na uwagę zasługuje raport JOLTS o wolnych miejscach pracy, który może pokazać osłabienie popytu na pracę i zwiększyć oczekiwania na szybsze obniżki stóp procentowych przez Fed. Dla oceny sytuacji na rynku pracy kluczowe znaczenie będą miały jednak piątkowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze pozarolniczym za czerwiec.
  • Trwa sympozjum EBC w Sintrze, a dziś odbędzie się jego kluczowy punkt, czyli panel z udziałem Prezesów EBC i Fed. Wczoraj Ch.Lagarde powiedziała m.in., że EBC nie ma jeszcze wystarczająco dużo dowodów by stwierdzić, że ryzyka inflacyjne wygasły.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wskaźnik PMI w przetwórstwie w czerwcu ustabilizował się na poziomie z maja i wyniósł 45,0 pkt. (PKO i kons.: 44,9 pkt.). Wynik był wypadkową szybszego niż w maju spadku produkcji, przy spowolnieniu spadku nowych zamówień, oraz redukcji zatrudnienia. PMI pozostaje w obszarach recesyjnych już od 26 miesięcy, a indeks nowych zamówień (w tym eksportowych) utrzymuje się poniżej poziomu 50 pkt. od 28 miesięcy. Wśród pozytywnych sygnałów napływających z przetwórstwa należy wymienić dalsze osłabianie się presji inflacyjnej oraz wciąż korzystne oczekiwania przetwórców względem kolejnych 12 miesięcy. Więcej w Makro Flash: W przetwórstwie stabilnie czyli słabo.
  • EUR: Prezes EBC Ch.Lagarde podczas otwarcia sympozjum w Sintrze oceniła, że EBC nie ma jeszcze wystarczająco dużo dowodów, żeby stwierdzić, że ryzyka inflacyjne wygasły. Wskazała na wciąż dużą skalę niepewności, związaną m.in. z kształtowaniem się płac, wydajności pracy i polityki marżowej oraz ich oddziaływaniem na inflację oraz na ryzyko wystąpienia nowych szoków podażowych. W obliczu powyższego, w jej ocenie, EBC wciąż potrzebuje czasu, by zyskać pewność, że zażegnano ryzyko utrzymywania się inflacji powyżej celu. G.Simkus (EBC, Litwa) ocenił, że oczekiwania jeszcze dwóch obniżek stóp EBC w tym roku są spójne z jego założeniami. W podobnym tonie wypowiedział się P.Wunsch (EBC, Belgia) wskazując, że pierwsze dwie obniżki są relatywnie łatwe do dokonania dla EBC przy inflacji utrzymującej się w okolicy 2,5% r/r, ponieważ będą oznaczały, że poziom stóp wciąż jest restrykcyjny. Dla kolejnych ruchów konieczny byłby głębszy spadek inflacji.
  • USA: Indeksy koniunktury w przemyśle w czerwcu pozostawały w pobliżu neutralnego poziomu, ISM – poniżej 50 pkt. (48,5), a PMI – powyżej (51,6). Oba badania wskazują na obniżającą się presję cenową, która w czerwcu oceniana była jako najniższa od początku roku, oraz na istotną poprawę w zakresie zamówień (PMI sygnalizuje nawet ich wzrost). Firmy raportują wzrost zamówień krajowych i zagranicznych (m.in. z Niemiec i Kanady), przy spadku zamówień z Chin.
  • GER: Inflacja HICP w czerwcu wg wstępnych danych obniżyła się do 2,5% r/r (wobec 2,8% r/r w maju), zgodnie z oczekiwaniami. Wskaźnik CPI również spadł do 2,2% r/r wobec 2,4% r/r w maju. Mniejsza niż przed miesiącem była presja cenowa w odniesieniu do towarów (0,8% r/r vs 1,0% r/r), a wzrost cen usług utrzymał się na poziomie 3,9% r/r. Inflacja bazowa spadła do 2,9% r/r z 3,0% r/r w dwóch poprzednich miesiącach. Dane z Niemiec wspierają oczekiwania na spadek inflacji w strefie euro (dane poznamy dziś) i wzmacniają argumenty za obniżkami stóp.
  • EUR: PMI w przemyśle był minimalnie lepszy od wstępnych danych (rewizja o +0,2 pkt.) i wyniósł 45,8 pkt. Dane nie zmieniają obrazu utrzymującej się dekoniunktury w przemyśle strefy euro, która w czerwcu pogłębiła się względem maja. Słabsze tendencje obserwowano w większości sektorów produkcyjnych na poziomie krajowym, a relatywnie lepsze nastroje panowały wciąż w krajach Południa. Na szczycie rankingu PMI swoją pozycję zachowała Grecja z wynikiem 54,0 pkt. w czerwcu. Na przeciwnym biegunie znalazły się Niemcy (43,5 pkt.) i Francja (45,4 pkt.).
  • GER: W czerwcu PMI w przemyśle obniżył się do 43,5 pkt., odzwierciedlając spadki produkcji we wszystkich głównych branżach. Słabo oceniany był zarówno popyt krajowy, jak i pochodzący z rynków europejskich oraz Chin.
  • CHN: Przemysłowy Indeks Caixin PMI w czerwcu wzrósł o 0,1 pkt. do 51,8 pkt., poziomu najwyższego od maja 2021. Koniunktura w chińskim przemyśle poprawia się od 8 miesięcy.
  • HUN: Nadwyżka handlowa w kwietniu była nico niższa niż pierwotnie szacowano i wyniosła 1 750 mln EUR. Eksport wzrósł o 9,2% r/r, a import spadł o 2,9% r/r. 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl