Makro Flash: W przetwórstwie stabilnie, czyli słabo

Pobierz raport

  • Wskaźnik PMI w przetwórstwie w czerwcu ustabilizował się na poziomie z maja, tj. 45,0 pkt. (kons.: 44,9 pkt., PKOe: 44,9 pkt.) i był bliski naszych oczekiwań. PMI pozostaje w obszarach recesyjnych już od 26 miesięcy.
  • Wynik za czerwiec był wypadkową szybszego niż w maju spadku produkcji, przy spowolnieniu spadku nowych zamówień oraz redukcji zatrudnienia. Tempo spadku produkcji było najszybsze od 8 miesięcy w warunkach utrzymującego się słabego popytu. Wskaźnik nowych zamówień (w tym eksportowych) utrzymuje się poniżej poziomu 50 pkt. od 28 miesięcy, tj. najdłużej w historii badania. Źródłem słabego popytu zagranicznego pozostawały przede wszystkim Niemcy, gdzie wskaźnik PMI w przetwórstwie w czerwcu obniżył się – podobnie jak we Francji i w całej strefie euro. W konsekwencji słabego popytu liczba zaległych zamówień oraz poziom zapasów również kontynuowały spadki.
  • Zatrudnienie w przetwórstwie obniża się od 25 miesięcy, choć tempo redukcji spowolniło względem maja. Redukcja zatrudnienia była konsekwencją nie tylko słabej produkcji, która wymuszała zmniejszanie liczby etatów, ale także – jak wskazywano w komentarzu – wynikała z odejść pracowników na emeryturę oraz ze zmiany pracy w warunkach wyższych żądań płacowych (tj. przyczyn leżących po stronie pracowników). Jest to spójne z danymi GUS pokazującymi redukcję zatrudnienia w przemyśle (w sektorze przedsiębiorstw) przy relatywnie stabilnej stopie bezrobocia.
  • Wśród pozytywnych sygnałów napływających z polskiego przetwórstwa należy wymienić dalsze osłabianie się presji inflacyjnej. Zarówno średni koszt czynników produkcji, jak i ceny wyrobów gotowych dalej obniżały się, choć nieco wolniej niż w maju, co jest spójne ze spowalniającą deflacją PPI. W przeciwieństwie do maja, respondenci ankiety nie deklarowali, że kurs złotego ma negatywny wpływ na konkurencyjność eksporterów, co najpewniej jest związane z osłabieniem się polskiej waluty w pierwszej połowie czerwca. Oczekiwania względem kolejnych 12 miesięcy pozostają korzystne, choć nieznacznie osłabiły się względem maja – wiele firm nadal liczy na poprawę koniunktury w 2h24. My również oczekujemy poprawy aktywności w przemyśle ze względu na kontynuację ożywienia krajowego popytu konsumpcyjnego oraz wzrostu zamówień eksportowych, choć na realizację tego drugiego warunku możemy poczekać nieco dłużej. 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl