Dziennik Ekonomiczny: Koniec kryzysu?

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki finansowe wyczekują na dzisiejsze dane inflacyjne z USA, wypowiedzi członków FOMC oraz zaplanowane na ten tydzień wyniki finansowe amerykańskich sieci handlowych. W centrum uwagi pozostają też negocjacje zmierzające do uniknięcia paraliżu amerykańskiego rządu federalnego, który mógłby nastąpić pod koniec bieżącego tygodnia. W takim otoczeniu wczoraj rentowności amerykańskich obligacji lekko spadły, a EURUSD poruszał się w wąskim zakresie wahań, bez określonego kierunku. Krajowy rynek finansowy kontynuował dostosowanie do wyższej ścieżki stóp procentowych – złoty nieznacznie się umocnił względem dolara, a rentowności obligacji wzrosły wzdłuż całej krzywej.
  • W centrum uwagi znajdzie się dzisiaj amerykańska (dez)inflacja. Konsensus zakłada, że inflacja CPI w październiku obniżyła się do 3,3% r/r z 3,7% r/r we wrześniu, przy stabilizacji inflacji bazowej na poziomie 4,1% r/r. Taki wynik wzmacniałby przekonanie inwestorów, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA dobiegł już końca. Ewentualna negatywna niespodzianka mogłaby z kolei negatywnie wpłynąć na oczekiwania w kwestii obniżek stóp procentowych (rynki wyceniają co najmniej jeden taki ruch do końca 2024).
  • Wśród publikacji ze strefy euro warto zwrócić uwagę na indeks ZEW dla Niemiec, który wg konsensusu może pokazać przewagę optymizmu, po 6 miesiącach ujemnych wyników. Konsensus zakłada, że w listopadzie indeks wzrósł do +2,5 pkt. z -1,1 pkt. w październiku. Ocena sytuacji bieżącej najpewniej pozostanie jednak mocno niekorzystna. Dziś poznamy też kolejny szacunek PKB ze strefy euro za 3q23 (flash wskazywał na stagnację: spadek PKB o 0,1% q/q oraz wzrost o 0,1% r/r).
  • W kraju kluczowym wydarzeniem będzie wstępne PKB za 3q23. Szacujemy, że po trudnej pierwszej połowie roku gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu, a dynamika PKB wyniosła +0,6% r/r wobec -0,6% r/r w 2q23. Nasz szacunek jest nieco wyższy od konsensusu (+0,4% r/r). Odbicie od dna aktywności gospodarczej było naszym zdaniem możliwe dzięki ożywieniu konsumpcji, która powróciła do wzrostów (PKO: +0,1% r/r) po dwóch kwartałach spadków o ponad 2% r/r, chociaż tę tezę zweryfikujemy dopiero przy publikacji szczegółowych danych 30 listopada.
  • Istotny dla oceny sytuacji w globalnej gospodarce będzie też publikowany dziś w nocy zestaw danych z chińskiej gospodarki za październik, w którym wypatrywać można sygnałów ożywienia (ale nie oczekujemy fajerwerków).

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Bilans płatniczy za wrzesień pozytywnie zaskoczył. Na rachunku bieżącym odnotowano miesięczną nadwyżkę równą 394 mln EUR (PKO: -327 mln EUR, kons.: +125 mln EUR) wobec 299 mln EUR deficytu w sierpniu. W ujęciu płynnego roku nadwyżka wzrosła do 0,6% PKB z 0,3% PKB po sierpniu. Również w ujęciu płynnego roku po raz pierwszy od września 2021 pojawiła się nadwyżka towarowa (0,2% PKB), do czego przyczyniło się 9 kolejnych miesięcy z nadwyżką w ujęciu miesięcznym. Więcej na ten temat w Makro Flash: Same Nadwyżki.
  • EUR: Wiceprezes EBC L.de Guindos ocenił, że inflacja w strefie euro w najbliższym czasie może wzrosnąć, ze względu na czynniki statystyczne, jednak w średnim terminie trend dezinflacyjny będzie kontynuowany. Podkreślił, że inflacja najpewniej pozostanie „zbyt wysoko przez zbyt długo”. Ekonomista zaznaczył, że aktywność w gospodarce strefy euro będzie w najbliższym czasie przytłumiona, jednak w średnim terminie oczekiwana jest poprawa, chociaż pojawiają się sygnały osłabienia rynku pracy. Zdaniem L.de Guindosa w czasach dużej niepewności, w obliczu szoków geopolitycznych, bank centralny powinien zachować szczególną ostrożność w komunikacji. Dlatego bankier nie przesądzałby żadnych przyszłych ruchów w zakresie stóp procentowych. Podkreślił jednak, że mówienie o obniżkach stóp procentowych jest „przedwczesne”.
  • POL: W opinii Rady Polityki Pieniężnej do ustawy budżetowej na 2024 napisano, że szacunek deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 na poziomie 5,6% PKB jest realistyczną prognozą. Jednocześnie RPP oceniła, że przy założeniu realizacji projektu Ustawy przyjętego przez rząd oraz wygaśnięcia fiskalnych działań osłonowych wprowadzonych w latach 2022-2023 w odpowiedzi na zewnętrzne szoki cenowe, w 2024 można oczekiwać spadku deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB, w tym również w ujęciu strukturalnym. Niemniej, ze względu na możliwość wprowadzenia zmian w polityce fiskalnej, oczekiwana poprawa wyniku sektora jest obarczona niepewnością. Opinia RPP jest zgodna z naszą oceną sytuacji w finansach publicznych, które są „pod negatywną presją, ale pod kontrolą”. Bazując na aktualnym projekcie budżetu na 2024 szacujemy, że deficyt sektora zmniejszy się do 4,6% PKB z 5,5% PKB w 2023.
  • USA: Sekretarz Skarbu, Yellen, stwierdziła, że silne wspieranie krajowego przemysłu przez władze chińskie generuje ryzyko globalne, związane m.in. z nadpodażą. W odniesieniu do sytuacji fiskalnej w USA, nie zgodziła się z decyzją agencji Moody’s, która obniżyła perspektywę ratingu USA. W tym kontekście J.Yellen zwróciła uwagę na dobrą kondycję gospodarki i bezpieczny oraz płynny rynek długu.
  • ROM: Inflacja CPI w Rumunii obniżyła się w październiku do 8,1% r/r z 8,8% r/r we wrześniu i była zgodna z oczekiwaniami. Dezinflacja w Rumunii postępuje, jednak w najbliższym czasie może spowolnić, a bank centralny prognozuje wzrost dynamiki cen na początku przyszłego roku, ze względu na zwiększenie obciążeń podatkowych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl