Makro Flash: Same nadwyżki

  • • Bilans płatniczy za wrzesień pozytywnie zaskoczył. Na rachunku bieżącym odnotowano miesięczną nadwyżkę równą 394 mln EUR (PKO: -327 mln EUR, kons: +125 mln EUR), wobec 299 mln EUR deficytu w sierpniu. W ujęciu płynnego roku nadwyżka wzrosła do 0,6% PKB, z 0,3% PKB po sierpniu. Po raz pierwszy od września 2021 w tym samy ujęciu pojawiła się nadwyżka towarowa, równa 0,2% PKB, do czego przyczyniło się 9 kolejnych miesięcy z nadwyżką w ujęciu miesięcznym.
  • Wartość wymiany towarowej znajduje się pod negatywnym wpływem spadku cen, który ma coraz szerszy zakres i wykracza już poza surowce energetyczne i zaopatrzeniowe. Dane handlowe odzwierciedlają też gwałtowną poprawę terms-of-trade. We wrześniu eksport towarów spadł o 4,3% r/r i notował ujemną dynamikę już drugi miesiąc z rzędu. NBP wskazuje, że spadki eksportu odnotowano we wszystkich 6 kategoriach ekonomicznych, na co wpływ miał m.in. niekorzystny układ kalendarza (mniejsza liczba dni roboczych). We wrześniu najsilniej spadał eksport towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych. Utrzymał się natomiast solidny wzrost eksportu samochodów dostawczych i osobowych. Import towarów obniżył się o 14,8% r/r, po spadku o 11,9% r/r miesiąc wcześniej, a jego dynamika była najniższa od pandemii. Podobnie jak w przypadku eksportu, relatywnie najlepiej radzi sobie import samochodów i części.
  • Na rachunku usług utrzymały się wzrosty eksportu i importu, jednak ich dynamika była mniejsza niż w poprzednich miesiącach (odpowiednio: +1,5% r/r oraz +2,2% r/r). W ujęciu płynnego roku utrzymała się nadwyżka rzędu 5,3% PKB. W ujęciu płynnego roku nieco pogłębił się deficyt w dochodach pierwotnych (do -4,6% PKB), a niedobór w dochodach wtórnych nadal wynosi 0,3% PKB.
  • Naszym zdaniem to nie koniec poprawy równowagi zewnętrznej – pod koniec roku nadwyżka bieżąca przekroczy 1% PKB.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl