Dziennik Ekonomiczny: Kolejne dowody ożywienia

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Po lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy i wzroście oczekiwań inflacyjnych konsumentów w USA, rentowności obligacji amerykańskich wzrosły, a dolar umocnił się. Ceny ropy na rynkach światowych wyraźnie spadły w związku z decyzją o przełożeniu spotkania OPEC+. Pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na świecie nie zaszkodziło krajowym obligacjom i złotemu. Rentowności polskich obligacji skarbowych obniżyły się, a złoty zyskał. EURPLN spadł poniżej 4,37, a USDPLN utrzymywał się w okolicy 4,01.
  • Dzisiaj poznamy wstępne PMI dla strefy euro za listopad. Konsensus wskazuje na niewielką poprawę indeksu zarówno dla przemysłu, jak i usług, po słabych wynikach dla obu sektorów w październiku, na których ciążyły gorsze nastroje we francuskich firmach. Co ważne, poprawa PMI jest oczekiwania również w radzących sobie dotąd relatywnie słabo Niemczech.
  • Publikacja minutes z październikowego posiedzenia EBC może dostarczyć kolejnych wskazówek nt. oceny bilansu czynników ryzyka dla inflacji i zwiększyć przekonanie, że cykl podwyżek stóp procentowych w strefie euro nie będzie kontynuowany.
  • W kraju warto zerknąć na statystyki pieniężne za październik. Spodziewamy się, że dynamika kredytów hipotecznych przyspieszyła, wsparta niższymi stopami procentowymi oraz programem Bezpieczny Kredyt 2%. Poznamy również wyniki dużych firm za 3q23, w tym dane o ich inwestycjach.

 

 PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Realna dynamika sprzedaży detalicznej w październiku znalazła się na dodatnim poziomie (+2,8% r/r) po raz pierwszy od grudnia 2022. To lepszy wynik niż oczekiwano (PKO: 0,5% r/r; kons.: 1,4% r/r). Co prawda pomogły przy tym czynniki przejściowe (promocje paliwowe, pogoda przesuwająca zakupy odzieży) oraz układ kalendarza (więcej dni handlowych), ale oczyszczone sezonowo dane także pokazują pierwszy w tym roku wzrost. Od maja sprzedaż sukcesywnie nadrabia straty wywołane najpierw przez pandemię, a potem szok inflacyjny. Stopniowo odżywa popyt na dobra niepodstawowe, co zapowiada trwałe ożywienie popytu konsumpcyjnego. Więcej w Makro Flashu: „Znowu kupujemy więcej”.
  • POL: Wyniki budownictwa w październiku wskazują na solidny start 4q23 w krajowej gospodarce. Produkcja budowlano-montażowa w październiku wzrosła o 9,8% r/r po wzroście o 11,5% r/r we wrześniu. Motorem napędowym niezmiennie pozostaje inżynieria lądowa, za sprawą realizacji projektów z ostatniego roku poprzedniej perspektywy unijnej. Z kolei na rynku mieszkaniowym widać coraz wyraźniejsze sygnały istotnego odbicia. Wsparciem jest dostosowanie polityki pieniężnej, wzrost realnych dochodów ludności i program Bezpieczny Kredyt 2%. Wyższy popyt na mieszkania i wzrost cen generuje zachęty dla strony podażowej. Łącznie dane z przemysłu, handlu i budownictwa za pierwszy miesiąc 4q23 utwierdzają nas w przekonaniu, że gospodarka weszła na ścieżkę ożywienia, a wzrost PKB w 4q23 przyspieszy wg naszej prognozy do ok. 2% r/r.
  • POL: Zagregowany przez nas wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS w listopadzie wzrósł po raz czwarty z rzędu, osiągając poziom najwyższy od grudnia 2021. Poprawa (po odsezonowaniu) wystąpiła w większości branż. Najsilniejszy był wzrost w handlu hurtowym i detalicznym (odpowiednio +5,3pp i +1,7pp). Utrzymała się także poprawa w przemyśle, budownictwie i branży IT. Oceny przedsiębiorstw pozostają jeszcze lekko poniżej wieloletniej średniej, ale już odzwierciedlają odbudowujący się popyt konsumpcyjny i sygnalizują nadchodzący koniec dekoniunktury.
  • POL: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w listopadzie wzrósł solidnie o 2,8pp do -15,1 pkt., zbliżając się do poziomu sprzed pandemii. Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem, a  najbardziej poprawiły się oceny możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz sytuacji ekonomicznej kraju. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął najwyższy poziom od marca 2020. Na wzrost wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz przyszłej sytuacji gospodarczej kraju. Badanie koniunktury konsumenckiej wskazuje na poprawę nastrojów i kontynuację odbicia wydatków gospodarstw domowych. Konsumenci dostrzegają obniżającą się inflację, choć w listopadzie oceniali ją jako nieco bardziej uporczywą niż przed miesiącem. Oczekiwania inflacyjne na najbliższe 12 miesięcy nieco wzrosły względem października, ale od czerwca pozostają bez większych zmian.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 209 tys. – wyraźnie poniżej oczekiwań (228 tys.) i poprzedniego tygodnia (233 tys.). Po raz pierwszy od dwóch miesięcy obniżyła się też (w tyg. kończącym się 11 listopada) liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku. Dane przerwały obserwowane w ostatnich tygodniach tendencje sygnalizujące schłodzenie na amerykańskim rynku pracy. Wczorajsza publikacja nie zwiastuje przełomu (tym bardziej, że dane te podlegają rewizjom, a pod koniec roku w okresie okołoświątecznym są mocno zmienne), choć sygnalizuje, że przynajmniej przejściowo trudności ze znalezieniem pracy w USA mogły się zmniejszyć.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w październiku spadły o 5,4% m/m po wzroście o 4% m/m we wrześniu. Spadek był głębszy niż oczekiwano, ale negatywne zaskoczenie dotyczyło przede wszystkim zmiennych zamówień na środki transportu i miało związek ze strajkami w sektorze motoryzacyjnym. Z tych samych powodów w październiku obniżyła się produkcja przemysłowa (o 0,6% r/r). Zamówienia z wyłączeniem środków transportu w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się wobec września (niemal zgodnie z oczekiwaniami na poziomie +0,1% m/m).
  • USA: Finalny indeks koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan potwierdził pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów, choć było ono mniejsze niż sugerował pierwszy szacunek. Gorsze nastroje mają związek z oczekiwanym wzrostem inflacji – w horyzoncie roku gospodarstwa domowe oczekują wzrostu cen na poziomie 4,5% r/r (a więc nawet nieco mocniejszego niż na początku listopada, kiedy wskazywali na 4,4%). Oczekiwana inflacja w perspektywie 5-10 lat jest niższa, wynosi 3,2%.
  • EUR: Wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł w listopadzie mocniej niż oczekiwano i wyniósł -16,9 pkt. Wstępny szacunek KE wskazuje na poprawę nastrojów w strefie euro o 0,9 pkt i 1,1 pkt w całej UE. Zaufanie konsumentów nadal plasuje się znacznie poniżej średniej długoterminowej.
  • EUR: Półroczny Raport o Stabilności Finansowej wskazuje na podwyższony poziom wrażliwości europejskiego systemu finansowego na ryzyko (co jest podobną oceną jak w poprzedniej edycji raportu z maja br.). Obserwowany obecnie zwiększony poziom ryzyka wynika z powolnego wzrostu gospodarczego w warunkach podwyższonych stóp procentowych. Wiceprezes EBC, L. de Guindos, powiedział, że inwestorzy mogą przeceniać odporność gospodarki w obliczu podwyżek stóp procentowych i rosnących napięć politycznych. Jego zdaniem jest w tym trochę myślenia życzeniowego. Przy okazji wyraził opinię, że mówienie o obniżkach stóp procentowych na tym etapie jest przedwczesne, a EBC jasno komunikuje uzależnienie kolejnych decyzji od napływających danych. M.Centeno (EBC i Bank Portugalii) powiedział, że ostatnie miesiące utwierdzają go w przekonaniu, że oczekiwania inflacyjne są mocno zakotwiczone na poziomie celu inflacyjnego. Wypowiedź przedstawiciela EBC wpisuje się we wcześniej prezentowane przez niego stanowisko co do braku potrzeby dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.
  • GER: Rząd niemiecki zawiesił na czas nieokreślony głosowanie nad budżetem kraju na 2024. To konsekwencje kryzysu po wyroku Sądu, który stwierdził, że wykorzystanie 60 mld EUR funduszy pandemicznych na finansowanie transformacji klimatycznej jest niezgodne z konstytucją. Jeśli budżet nie zostanie przyjęty do końca 2023, od 1 stycznia zaczną obowiązywać automatyczne ograniczenia wydatków
  • POL: Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w październiku obniżyły się m/m po raz 9. w ciągu ostatnich 10 miesięcy i były o 17,7% r/r niższe niż przed rokiem. Z pewnym opóźnieniem zmiany te przenoszą się na detaliczne ceny żywności mierzone w CPI, co widzimy w postaci dezinflacji żywnościowej. Pomimo ujemnej dynamiki cen skupu, dynamika detalicznych cen żywności jest nadal dodatnia. To efekt m.in. wzrostu kosztów i energii, które mają istotny udział w strukturze kosztów przetwórców spożywczych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl