Dziennik Ekonomiczny: Inflacja pod kontrolą

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Inwestorzy na Wall Street odczuli ulgę po wczorajszym raporcie dotyczącym inflacji, który okazał się zgodny z oczekiwaniami. Wcześniejszy wzrost cen konsumpcyjnych i producentów rozbudził obawy, że Rezerwa Federalna będzie zmuszona opóźnić obniżki stóp, a w skrajnym przypadku może nawet powrócić do zacieśniania polityki pieniężnej. Po publikacji deflatora PCE te obawy nieco osłabły - kontrakty swapowe nadal sugerują, że w czerwcu Fed obniży stopy procentowe. Giełdy w USA rosły, rentowności obligacji spadły, a EURUSD powrócił w okolice 1,08. Na krajowym rynku finansowym panował spokój. Złoty lekko umocnił się wobec euro – do 4,32 - i lekko osłabił względem dolara – do 4,00. Rentowności polskich obligacji delikatnie wzrosły na krótkim końcu krzywej.
  • Dziś kluczową publikacją będą wstępne dane o inflacji w strefie euro, która wg konsensusu w lutym obniżyła się do 2,5% r/r z 2,8% r/r w styczniu, a w ujęciu bazowym do 2,9% r/r z 3,3% r/r miesiąc wcześniej. Wczorajsze inflacyjne dane z Niemiec, Francji i Hiszpanii nie odbiegały znacząco od prognoz, co pozwala liczyć na to, że także wynik dla całej strefy wpisze się w oczekiwania. Będzie to wspierać prognozy wskazujące na coraz bliższą perspektywę obniżek stóp EBC (pierwszej oczekujemy w czerwcu).
  • Tradycyjnie pierwszego dnia miesiąca przyglądać się będziemy ocenom koniunktury formułowanym przez menadżerów logistyki (indeksy PMI za luty). Po porannych doniesieniach z Chin (opis poniżej), w pierwszej kolejności poznamy PMI w przetwórstwie dla krajowej gospodarki. Spodziewamy się delikatnego spadku, głównie wynikającego z wciąż widocznego osłabienia popytu zagranicznego. Podobne tendencje pokaże najpewniej PMI dla Czech. Wyjątkiem w regionie mogą być Węgry, gdzie przewiduje się wzrost indeksu, częściowo dzięki obniżkom stóp procentowych, a także na bazie planowanego przez rząd wsparcia finansowego dla firm. Mniej emocji wzbudzą finalne odczyty z Niemiec, strefy euro i USA, które raczej nie powinny się znacząco różnić od wstępnych wyników. Przypomnijmy, że wstępne dane pokazały pogłębiającą się dywergencję między strefą euro, gdzie indeksy spadają, a USA, gdzie indeks wzrósł, oddalając się w górę od neutralnego poziomu 50 pkt. Korzystne tendencje w amerykańskim przetwórstwie powinien także potwierdzić indeks ISM.
  • Dzień zwieńczy indeks Uniwersytetu Michigan, który we wstępnym odczycie wskazał na poprawę sytuacji gospodarstw domowych. Zakładamy, że finalny raport potwierdzi wstępne wnioski, łagodząc tym samym negatywną niespodziankę, którą sprawił ostatnio alternatywny indeks nastrojów konsumentów, Conference Board.
  • Poza publikacją danych dzień uatrakcyjnią liczne wypowiedzi bankierów centralnych z USA (m.in. Ch.Waller, L.Logan, R.Bostic, M.Daly, J.Schmid, A.Kugler).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Deflator PCE w styczniu spadł do 2,4% r/r z 2,6% r/r miesiąc wcześniej, co wpisywało się w oczekiwania. Inflacja bazowa PCE, z pominięciem cen żywności i energii, obniżyła się również zgodnie z oczekiwaniami, do 2,8% r/r z 2,9% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny bazowe wzrosły o 0,4% m/m. Miara ta jest postrzegana jako lepszy predyktor przyszłej inflacji, dlatego na jego podstawie Fed podejmuje decyzje o stopach procentowych. Jest to najwyższy wzrost tego wskaźnika od lutego 2023, co wskazuje na wyboistą drogę w walce z inflacją. Impet inflacji bazowej (zannualizowana średnia 3-miesięczna i 6-miesięczna dla zmiany m/m) wzrósł ponad przedział celu inflacyjnego Fed, gdzie powrócił w grudniu. Raport PCE nie zawiera jednak żadnych złych wieści, które by zaskakiwały. Ta publikacja nie zmieniła oczekiwań rynku dotyczących obniżek stóp procentowych w czerwcu 2024, z którymi się zgadzamy.
  • USA: Izba Reprezentantów uchwaliła nowe prowizorium budżetowe, które o tydzień przesuwa z dziś termin wygaśnięcia funduszy federalnych. To już czwarte prowizorium, które jedynie odsuwa w czasie, a nie rozwiązuje wyzwania w postaci braku ustaw budżetowych na ten rok. W nocy prowizorium zostało przegłosowane przez Senat i skierowane do podpisu Prezydenta. Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, ale wezwał Kongres do pilnego przegłosowania pakietu pomocowego dla Ukrainy.
  • USA: Początek roku przyniósł poprawę finansów gospodarstw domowych. Wydatki amerykańskich konsumentów w styczniu wzrosły o 0,2% m/m wobec wzrostu o 0,7% m/m w grudniu, co dokładnie wpisało się w konsensus. Konsumenci kupili jednak mniej towarów i wycofali się z zakupu niektórych usług, ponieważ po uwzględnieniu inflacji, wydatki spadły o 0,1%. Dochody wzrosły natomiast znacznie powyżej oczekiwań, bo o 1% m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5% m/m. Ograniczony wzrost wydatków, przy silnym wzroście dochodów oznacza, że Amerykanie zwiększyli swoje oszczędności. Wpisuje się to w obraz z ostatnich danych ankietowych z USA, w których widoczny jest wzrost niepewności co do przyszłości.
  • GER: W lutym wg wstępnego szacunku inflacja CPI obniżyła się do 2,5% r/r, nieco mocniej niż oczekiwano (kons.: 2,6% r/r, wobec 2,9% r/r w styczniu). Był to poziom najniższy od czerwca 2021. Dezinflacji sprzyjało obniżenie dynamiki cen towarów (przy wyraźnym spadku tempa wzrostu cen żywności) i obniżki (r/r) cen energii. Bardziej uporczywa pozostaje inflacja w usługach, która utrzymała się na poziomie 3,4% r/r. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) również nie zmieniła się w porównaniu do stycznia (3,4% r/r). Niższe od oczekiwań dane o niemieckiej inflacji CPI będą raczej neutralne dla EBC, tym bardziej że wyhamowały spadki inflacji bazowej, a publikowane również wczoraj dane z Francji i Hiszpanii pokazały mniejsze od prognoz postępy dezinflacyjne.
  • POL: PKB w 4q23 wzrósł o 1,0% r/r po wzroście o 0,5% r/r w 3q23, co jest zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem. W odsezonowanym ujęciu kwartalnym PKB znalazł się w stagnacji. Nowością są kwartalne dane o strukturze PKB, które potwierdziły spadek konsumpcji prywatnej w 4q23 o 0,1% r/r. Silnie wzrosła konsumpcja publiczna (5,7% r/r), a wzrost inwestycji, który wyniósł 8,7% r/r, był wyższy od oczekiwań. Wymiana handlowa w 4q23 stała pod znakiem wzrostu eksportu o 2,7% r/r oraz spadku importu o 2,8% r/r. W 2024 oczekujemy wzrostu PKB o 3,7% wobec 0,2% w 2023. Więcej w Makro Flashu: Konsumpcja w stagnacji, inwestycje i eksport przyspieszają.
  • USA: Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 215 tys., minimalnie silniej niż zakładał konsensus (210 tys.). Po serii pozytywnych niespodzianek liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła najmocniej od miesiąca, pozostając wciąż na poziomie bliskim historycznym minimom. Dane sygnalizują natomiast lekki wzrost trudności ze znalezieniem pracy przez osoby bezrobotne - liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła w poprzednim tygodniu (kończącym się 17 lutego) do poziomu najwyższego od listopada (1,91 mln wobec 1,86 mln tydzień wcześniej).
  • GER: Spowolnienie gospodarcze jest widoczne na rynku pracy. Stopa bezrobocia w lutym pozostała na poziomie sprzed miesiąca (5,9%), pomimo oczekiwanego spadku wynikającego z sezonowości. Liczba bezrobotnych wzrosła o 11 tys. (sa) m/m, a luty był 14. miesiącem ze wzrostem. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych zwiększyła się o 140 tys. Za słaby rynek pracy obwiniane jest spowolnienie gospodarcze w Niemczech, wobec którego obniżono prognozy wzrostu PKB w 2024 z 1,3% r/r do 0,2% r/r.
  • USA: Bostic (Atlanta Fed, głosujący członek FOMC), powtórzył iż jest przekonany, że amerykański bank centralny powinien rozpocząć obniżanie stóp procentowych latem, mając na uwadze prognozy dotyczące inflacji. Jego komentarze pojawiły się po opublikowaniu raportu, w którym wskazano, że preferowany przez Fed wskaźnik inflacji bazowej wzrósł w styczniu najszybciej od roku. R.Bostic zauważył, że ostatnie odczyty inflacji należy interpretować jako pewne nierówności na drodze do 2% celu. Wyraził przekonanie, że obniżka stóp procentowych będzie właściwa, o ile inflacja będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami. A.Goolsbee (Chicago Fed, bez prawa głosu w FOMC), określił rok 2023 jako "złoty rok" dla banku centralnego, biorąc pod uwagę stabilność cen i pełne zatrudnienie. Mimo że styczniowe dane o inflacji PCE pokazały oczekiwany wzrost, A.Goolsbee zalecił zachowanie ostrożności przy ich analizie. Jednocześnie zwrócił uwagę na znaczący postęp w zakresie inflacji w dłuższej perspektywie. J.Williams (New York Fed) powtórzył, że oczekuje obniżek stóp w dalszej części roku i powrotu parametrów polityki pieniężnej do „bardziej normalnych poziomów”.
  • POL: Urząd Regulacji Energetyki obniżył obowiązującą w 2024 taryfę na sprzedaż gazu do gospodarstw domowych o 8,54%. Obniżka taryfy odzwierciedla spadek cen na rynku hurtowym, gdzie w styczniu ceny w kontraktach na kolejny rok były o ok. 30% niższe od przeciętnych cen kontraktowanych w trakcie 2023. W 1h24 decyzja URE nie będzie miała wpływu na inflację, ponieważ ceny gazu dla gospodarstw domowych pozostają zamrożone (na poziomie 200,17 PLN/Wh vs nowa cena taryfowa  290,97 PLN/MWh). Niższa taryfa nieznacznie obniża prognozy dla inflacji na 2h24 w scenariuszu pełnego uwolnienia cen gazu (różnica wobec wyjściowego poziomu taryfy gazowej to ok. 0,2pp).
  • POL: Minister funduszy i polityki regionalnej K.Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że pierwsze środki z KPO, obejmujące 6,3 mld EUR, napłyną do Polski na początku kwietnia. Wcześniej KE wydała wstępną pozytywną ocenę wniosku o płatności z Funduszu Odbudowy. Ministra zaznaczyła, że pozostałe środki, w ramach tego projektu, będą napływały w ujęciu długoterminowym.
  • POL: Minister finansów A.Domański poinformował, że decyzja o stawce VAT na żywność (obecnie obniżonej z 5% do 0%) zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.
  • CHN: Wbrew oczekiwaniom na spadek indeks PMI dla przetwórstwa w lutym okazał się nieznacznie wyższy niż w styczniu (50,9 pkt. vs 50,8 pkt.), tym samym wskazując na wzrost aktywności w tym sektorze już 4. miesiąc z rzędu. Wyższe niż miesiąc wcześniej były subindeksy produkcji i nowych zamówień, w szczególności wskaźnik zamówień eksportowych był najwyższy od roku. Poprawa koniunktury nie przełożyła się jednak na lepszą sytuację na rynku pracy, a zatrudnienie skurczyło się 6. miesiąc z rzędu. Presja kosztowa osłabiła się, a rosnąca konkurencja skłaniała firmy do obniżania cen produktów gotowych (2. miesiąc z rzędu). Poprawie uległy oceny przyszłej produkcji na bazie oczekiwanego ożywienia w gospodarce globalnej, a w konsekwencji rosnącego popytu w kraju i za granicą.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl