Makro Flash: Konsumpcja w stagnacji, inwestycje i eksport przyspieszają

Pobierz raport

  • PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 4q23 wzrósł o 1,0% r/r, zgodnie z wcześniejszym szybkim szacunkiem. W ujęciu kwartalnym (po odsezonowaniu) poziom PKB nie zmienił się vs 3q23 (również zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS). Warto pamiętać o dużej wahliwości szeregów odsezonowanych i ich częstych rewizjach w kolejnych iteracjach (por. wykres na stronie 2.).
  • Dane o strukturze PKB potwierdziły stagnację konsumpcji prywatnej (-0,1% r/r w 4q23 po +0,8% r/r w 3q23). Stało się tak pomimo silnego wzrostu płac realnych (por. wykres), co naszym zdaniem wynika z odbudowywania przez konsumentów oszczędności, nadwątlonych przez okres pandemiczny (wsparcie ze strony nadal wysokich nominalnych stóp procentowych) oraz stopniowego odpływu uchodźców z Ukrainy. Oczekujemy, że to tylko powolny rozruch konsumentów, a kolejne kwartały przyniosą wyraźne ożywienie ich aktywności wydatkowej. W 4q23 solidnie wzrosła konsumpcja publiczna – o 5,7% r/r wobec 3,3% r/r w 3q23. Silniejsze niż można było szacować były inwestycje (8,7% r/r), których wzrost przyspieszył z 7,2% r/r w 3q23. Nie bez znaczenia dla tego wyniku była finalizacja projektów ze starej perspektywy finansowej UE, czego skutki widzieliśmy m.in. w bardzo silnym grudniowym wzroście produkcji budowlanej (14% r/r). W kolejnych kwartałach oczekujemy pewnego schłodzenia dynamiki inwestycji w okresie przejściowym między perspektywami unijnymi. Łagodząco oddziaływać będzie napływ środków z KPO, aczkolwiek w większej skali dostrzegalny on będzie dopiero pod koniec roku.
  • Popyt krajowy obniżał się przez cały rok, ale w 4q23 spadek był najpłytszy (-2,3% r/r), do czego przyczynił się mniejszy ujemny wkład zmiany zapasów (-5,3pp r/r vs
    -7,7 pp r/r w 3q23). Podobnie jak wcześniej był on w dużej mierze rekompensowany wzrostem eksportu netto (+3,3pp r/r vs +5,9pp r/r w 3q23). W samym 4q23 eksport (w cenach stałych z poprzedniego roku) wzrósł po raz pierwszy od 1q23 (o 2,7% r/r), a spadek importu był istotnie płytszy niż w 3q23 (-2,8% r/r vs -20,3% r/r).
  • Wartość dodana (VA) w 4q23 wzrosła o 1,4% r/r (dane nieodsezonowane, w cenach roku poprzedniego), m.in. za sprawą powrotu do wzrostów VA w przemyśle (1,1% r/r po trzech kwartałach spadków) i silniejszym wzrostom w budownictwie (5,3% r/r vs 2,8% r/r w 3q23). W 4q23 VA w finansach i ubezpieczeniach pogłębiła spadek, który sięgnął 7,1% r/r vs -2,9% r/r w 3q23, co wiążemy z obniżkami stóp NBP.
  • Oczekujemy, że 2024 będzie stał pod znakiem kontynuacji ożywienia gospodarczego – dynamika PKB pod koniec roku powinna wzrosnąć do prawie 5% r/r. Motorem odbicia będzie konsumpcja prywatna oraz inwestycje (wspierane KPO). W całym 2024 oczekujemy wzrostu PKB o 3,7% wobec 0,2% w 2023.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl