Dziennik Ekonomiczny: Dekoniunktura w globalnym przemyśle

Pobierz raport

  • Wczoraj na amerykańskim rynku akcji przeważały spadki. Straty w sektorze technologicznym były wynikiem rozczarowujących prognoz zysków oraz wyników gigantów branży. Dodatkowo, nastroje inwestorów pogorszyły informacje o słabej koniunkturze w przemyśle. Japońskie akcje również znacząco spadły drugi dzień z rzędu, co wynikało z oczekiwań na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez BoJ. Rentowności obligacji, zarówno na rynkach bazowych, jak i w Polsce, lekko się obniżyły. Złoty pozostawał względnie stabilny wobec głównych walut, mimo niesprzyjającego walutom regionu umocnienia dolara.
  • Dziś opublikowany zostanie raport NFP z amerykańskiego rynku pracy za lipiec. Bazowy scenariusz to spowolnienie wzrostu wynagrodzeń do 3,7% r/r, stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,1% i hamowanie tempa wzrostu zatrudnienia. Taki obraz coraz mniej inflacjogennego rynku pracy w kluczowym dla Fed raporcie potwierdzałby diagnozę Prezesa J.Powella i wspierałby scenariusz obniżki stóp Fed we wrześniu, prawdopodobnie zwiększając rynkowe oczekiwania na szybką kontynuację cyklu na kolejnych posiedzeniach.
  • W tle danych z rynku pracy w USA znajdą się informacje o zamówieniach fabrycznych za czerwiec, które powinny powrócić do niewielkich wzrostów.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wskaźnik PMI w przetwórstwie w lipcu wzrósł do 47,3 pkt. z 45,0 pkt., podczas gdy konsensus zakładał jego nieznaczny spadek (PKOe: 44,9 pkt., kons.: 44,9 pkt.). Dzisiejszy odczyt jest najwyższym w ostatnich 4 miesiącach, jednak od maja 2022 PMI pozostaje w obszarze recesyjnym, a okres negatywnych (poniżej 50 pkt.) odczytów jest najdłuższy w historii pomiarów. Więcej w MakroFlash: Zwiastun nadziei w przetwórstwie.
  • UK: Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 5,00%. To pierwsza obniżka od 4 lat, przegłosowana stosunkiem głosów 5:4. Inflacja CPI w maju i czerwcu spadła do 2,0% r/r. Zaktualizowane prognozy BoE wskazują na jej wzrost w 2h24 do 2,7% r/r, głównie z powodu wygasających efektów bazowy w cenach energii. Ryzyko podwyższonej inflacji jest również generowane przez silniejszy popyt i wyższą stopę bezrobocia równowagi. Pomimo tych obaw zdecydowano o obniżeniu stopy, ponieważ wpływ wcześniejszych wstrząsów zewnętrznych zmalał, a wysoki poziom stóp nadal ogranicza aktywność gospodarczą i presję inflacyjną. Polityka pieniężna pozostanie restrykcyjna, dopóki nie zniknie ryzyko powrotu inflacji powyżej celu 2%. W tym roku przewidujemy jeszcze dwie obniżki stóp.
  • CZE: CNB obniżył stopy procentowe o 25pb, do poziomu 4,5%. Tym samym kontynuuje cykl obniżek, aczkolwiek, zgodnie z oczekiwaniami, w nieco wolniejszym tempie. Łącznie w tym roku obniżono stopy o 250pb. Zwiększona ostrożność banku może wynikać z prognozowanego wzrostu inflacji w dalszej części roku oraz z ryzyka związanego z osłabieniem korony. Wyhamowanie obniżek odbędzie się kosztem dla ożywienia gospodarczego, którego skala w 1h24 rozczarowała. W aktualniej prognozie CNB oczekuje niższego wzrostu PKB w 2h24 względem poprzedniej edycji. Niższa od wcześniejszych założeń ma też być inflacja, która na koniec tego roku osiągnie wg CNB 2,3% r/r. W  2024 odbędą się jeszcze trzy posiedzenia CNB, na których spodziewamy się dalszych obniżek stóp procentowych.
  • USA: Indeks PMI w przemyśle spadł w lipcu do 49,6 pkt. z 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Finalne dane okazały się o 0,1 pp wyższe od wstępnego szacunku (49,5 pkt.). Z kolei wskaźnik ISM dla przemysłu obniżył się do 46,8 pkt. wobec 48,5 pkt. w czerwcu i konsensusu 49 pkt.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 249 tys., poziomu najwyższego od niemal roku (wobec 235 tys. poprzednio). Zwiększyła się także liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku (do 1,877 mln w tygodniu kończącym się 20 lipca wobec notowanych poprzednio 1,844 mln). To kolejny (obok zmniejszonej liczby ofert i ograniczenia przepływów na rynku pracy) sygnał schodzenia koniunktury, wspierający nasz scenariusz obniżki stóp Fed we wrześniu.
  • EUR: Po nieznacznej rewizji w górę względem wstępnego odczytu, PMI przemysłowy ustabilizował się w lipcu na poziomie 45,8 pkt. Początek 2h24 w europejskim przemyśle wygląda słabo, przy głębszych spadkach produkcji i nowych zamówień oraz nasilającej się presji kosztowej. Produkcja była wspierana przede wszystkim przez realizację zaległych zamówień, co przełożyło się na ich spadek, najsilniejszy od lutego. Firmy kontynuowały redukcję zatrudnienia. Wzrost cen czynników produkcji był z kolei najszybszy od 1,5 roku, jednak w dużej mierze był absorbowany przez redukcję marż – ceny produktów gotowych nie zmieniły się istotnie względem czerwca. Pogorszenie nastrojów przemysłowych odnotowano w największych gospodarkach strefy euro - Niemczech i Francji. PMI obniżył się również w Grecji i Hiszpanii, gdzie przemysł dotychczas radził sobie dużo lepiej niż w gospodarkach Północy, choć indeksy nadal kształtują się tam powyżej granicy 50 pkt.
  • GER: Wskaźnik PMI dla przemysłu za lipiec został nieznacznie zrewidowany w górę, do 43,2 pkt. z 42,6 pkt., co ostatecznie oznacza niewielki spadek względem czerwca (43,5 pkt.). Tym samym niemiecki przemysł kontynuuje najdłuższą w historii danych serię odczytów poniżej 50 pkt. Obniżenie się indeksu PMI w lipcu było spowodowane przede wszystkim przyspieszającym spadkiem produkcji w ślad za najgłębszym od 3 miesięcy spadkiem nowych zamówień, przy nieznacznym wyhamowaniu spadku zamówień eksportowych. Słaby popyt przełożył się na dalszą redukcję zatrudnienia oraz zmniejszenie aktywności zakupowej firm (w przypadku subindeksu zakupów spadek był jednym z najsilniejszych od globalnego kryzysu finansowego). W warunkach wysokich kosztów finansowania oraz słabych perspektyw na ożywienie popytu przedsiębiorstwa nie widzą powodów do nadmiernego budowania zapasów (przezornościowy motyw zakupów wzmocniony po pandemicznych zakłóceniach w łańcuchach dostaw zdaje się tracić na znaczeniu). Po stronie procesów cenowych ankietowani wskazywali na wzrost cen frachtu, podczas gdy spadek cen surowców umożliwił kontynuację spadku cen czynników produkcji, choć w nieco wolniejszym tempie. Spadek cen gotowych produktów również spowolnił i był najsłabszy od stycznia.
  • EUR/UE: Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu wzrosła do 6,5% (wobec 6,4% w maju). W całej UE pozostała na poziomie 6%, a w Polsce wyniosła 3%, tak jak w maju. Niezmiennie jest to drugi najniższy wynik w UE po Czechach (2,7%).
  • CZE: Wskaźnik S&P PMI spadł do poziomu 43,8 pkt. z 45,3 pkt. Jest to najniższy wynik od stycznia tego roku. Oczekiwano spadku wskaźnika, lecz w mniejszej skali. Główne czynniki przyczyniające się do tego spadku to gwałtowne zmniejszenie produkcji i nowych zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych. Zaufanie biznesowe spadło do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, a firmy zredukowały zatrudnienie i zakupy surowców w odpowiedzi na spadek nowych zamówień. Pomimo trudnych warunków, przedsiębiorstwa wciąż oczekują wzrostu produkcji w nadchodzącym roku.
  • ROM: Wskaźnik BCR PMI spadł w lipcu do 47,8 pkt. z 50,0 pkt. w czerwcu, tym samym wraca do recesji po krótkim okresie wzrostu. Słaby popyt krajowy i zagraniczny ogranicza oczekiwania na poprawę. Rosnące koszty produkcji, w połączeniu z niechęcią do ich przenoszenia na klientów, zmniejszają marże i obniżają rentowność. Redukcje zatrudnienia wskazują na próbę firm dostosowania się do trudnych warunków rynkowych. Producenci liczą na nowych klientów i inwestycje, jednak niepewność gospodarcza pozostaje duża.
  • HUN: Wskaźnik PMI w lipcu nieznacznie wzrósł, osiągając 49,2 pkt. i wskazując na 2. miesiąc pogorszenia koniunktury w przemyśle. Wskaźnik wielkości produkcji wzrósł w porównaniu do poprzedniego miesiąca, przy spadkach wskaźników dla wielkości zapasów, zatrudnienia i nowych zamówień.
  • POL: Rząd podtrzymuje propozycję wzrostu płacy minimalnej w 2025 o 7,6% do 4.626 PLN brutto z 4.300 PLN na koniec 202 Według szacunków rządowych podwyżka obejmie ponad 3,1 mln osób.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl