Makro Flash: Zwiastun nadziei w przetwórstwie

Pobierz raport

 

  • Wskaźnik PMI w przetwórstwie w lipcu nieoczekiwanie wzrósł do 47,3 pkt. z 45,0 pkt., podczas gdy konsensus zakładał jego nieznaczny spadek (PKOe: 44,9 pkt., kons.: 44,9 pkt.). Dzisiejszy odczyt jest najwyższym w ostatnich 4 miesiącach, jednak od maja 2022 PMI pozostaje w obszarze recesyjnym, a okres negatywnych (poniżej 50 pkt.) odczytów jest najdłuższy w historii pomiarów.
  • Na poprawę wyniku w lipcu złożyły się słabsze niż w czerwcu pogorszenie nowych zamówienia, mniejszy spadek produkcji oraz mniejsza redukcja zatrudnienia. Spadek produkcji był niższy niż miesiąc wcześniej, jednak negatywny trend utrzymuje się już od rekordowych 27 miesięcy. Wskaźnik nowych zamówień (oraz sprzedaży eksportowej) już 29. miesiąc z rzędu utrzymuje się poniżej poziomu neutralnego – najdłużej w historii badania – jednak skala spadku w lipcu była niższa niż średnio w tym okresie. Za słaby popyt zewnętrzny odpowiada trudna sytuacja w przetwórstwie u zagranicznych partnerów handlowych – wskaźnik PMI w przetwórstwie w lipcu spadł w Niemczech, Francji, strefie euro ogółem i USA.
  • Zatrudnienie w przetwórstwie spada już od 26 miesięcy, choć tempo redukcji było niższe niż w czerwcu i odzwierciedlało nie tylko pogorszenie produkcji, ale również, co podkreślono w komentarzu, niezastępowanie pracowników odchodzących na emeryturę oraz zwalnianie pracowników tymczasowych. Wnioski z ankiety PMI są spójne z danymi GUS, które wskazują na spadek zatrudnienia w przemyśle (w tym w przetwórstwie przemysłowym) przy niskiej, spadającej stopie bezrobocia.
  • Aktywność zakupowa od 26 miesięcy pozostaje negatywna, jednak skala spadku była najniższa w tym okresie. Czasy dostaw w lipcu uległy wydłużeniu po poprawie w 2q24, a opóźnienia były większe od długookresowej średniej. Wśród pozytywnych sygnałów należy odnotować niską presję inflacyjną, a także utrzymanie pozytywnych oczekiwań na najbliższe 12 miesięcy mimo spadku względem maja i czerwca. Przedsiębiorstwa wiążą oczekiwany wzrost ze zdobyciem nowych klientów, wprowadzeniem nowych produktów, ogólną poprawą sytuacji gospodarczej i napływem funduszy z KPO.
  • Wzrost wskaźnika PMI daje nadzieję na poprawę sytuacji w przetwórstwie, co wpisuje się w wcześniejszy wynik koniunktury GUS oraz nasze średnioterminowe prognozy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl