Dziennik Ekonomiczny: „Brak postępu” na polu inflacji w USA

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Chociaż J.Powell zasugerował, że stopy w USA pozostaną wysokie przez dłuższy okres, to dla nastrojów rynkowych kluczowe było zapewnienie, że kolejnym ruchem raczej nie będzie podwyżka. W rezultacie indeksy giełdowe powróciły do wzrostów, a rentowności amerykańskich obligacji się obniżyły. Notowania EURUSD oscylowały wczoraj w okolicy 1,07. Jen w środę wieczorem ponownie umocnił się o ponad 1% wobec dolara, co wskazuje na przeprowadzenie przez Japonię kolejnej interwencji walutowej. Znacząco (o ok. 5%) spadły ceny ropy Brent, co wynika z zaskakująco wysokiego wzrostu zapasów w USA, co wygenerowało obawy o siłę popytu wobec prawdopodobnego opóźnienia rozpoczęcia cyklu obniżek stóp przez Fed. Na rynku złotego zmienność była ograniczona – EURPLN zakończył dzień na poziomie 4,33, a USDPLN 4,05. We wtorek rentowności krajowych papierów dłużnych znajdowały się pod wpływem globalnego sentymentu, rosły przede wszystkim na krótkim końcu krzywej.
  • Dzisiaj w kraju uwaga skoncentruje się na przemysłowym PMI za kwiecień, który zgodnie z oczekiwaniami powinien utrzymać się w okolicy poziomu z marca (48 pkt.). Mniejsze emocje wzbudzą rewizje wstępnych szacunków PMI ze strefy euro.
  • W USA najistotniejszymi publikacjami będą cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych oraz dane o zamówieniach fabrycznych – w obu przypadkach oczekiwane są wzrosty na poziomach zbliżonych do dotychczasowych.
  • Regionalnie znaczenie rynkowe będzie miała decyzja banku Czech, który najprawdopodobniej obniży stopy procentowe o 50 pb.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian, po raz 6. z kolei, na poziomie 5,25-5,50%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i została podjęta jednogłośnie. W komunikacie pojawiło się nowe sformułowanie, że „w ostatnich miesiącach nie odnotowano dalszych postępów w realizacji celu inflacyjnego”. J.Powell poinformował, że obniżki nastąpią dopiero, gdy FOMC nabierze pewności, że inflacja zmierza do 2% w średnim terminie i zapewne nastąpi to później niż oczekiwano. Dodał, że obniżki byłyby uzasadnione również w przypadku nieoczekiwanego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. W ocenie prezesa dane świadczące o powrocie inflacji w kierunku celu pojawią się jeszcze w tym roku, ale nie deklaruje, że obniżki stóp nastąpią w 2024. J.Powell nie obawia się stagflacji, zwracając uwagę na wysoki wzrost produktywności i potencjału gospodarki. Prezes ocenia, że polityka pieniężna jest restrykcyjna, a obecny poziom stóp jest właściwy dla gospodarki i nie widzi podstaw do ich podwyżek. J.Powell powtórzył, że kolejne decyzje będą zależne od napływających danych, które Fed ocenia kompleksowo. W komunikacie podano również, że Fed zamierza spowolnić tempo redukcji sumy bilansowej od czerwca zgodnie z wcześniejszym planem (miesięczny limit redukcji portfela obligacji skarbowych zostanie obniżony z 60 do 25 mld USD, przy pozostawieniu bez zmian limitu redukcji MBS na 35 mld USD).
  • POL: Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r (PKO: 2,5% r/r, kons.: 2,5% r/r) z 2,0% r/r w marcu. Zgodnie z oczekiwaniami, do wybicia inflacji z marcowego dołka najsilniej przyczyniły się ceny żywności i napojów bezalkoholowych ze względu na powrót od kwietnia 5-procentowej stawki VAT. Skala wzrostu cen w tej kategorii była jednak słabsza niż zakładaliśmy – w ujęciu m/m ceny wzrosły o „jedynie” 2,1%. W danych kwietniowych dostrzegamy pewne osłabienie impetu inflacji bazowej, szacujemy, że obniżyła się do ok. 4,0-4,1% r/r z 4,6% r/r w marcu. Więcej w Makro Flashu: „Efekt podwyżki VAT rozłożony w czasie”.
  • USA: Według ankiety JOTLS liczba nieobsadzonych etatów w marcu spadła do 8,488 mln z 8,813 mln odnotowanych miesiąc wcześniej i była niższa od oczekiwań oraz najniższa od 3 lat. Obok mniejszej liczby wakatów na schłodzenie na rynku wskazuje spadająca stopa odejść z pracy oraz stopa przyjęć do pracy. Odsetek pracowników, którzy dobrowolnie odeszli z pracy spadł do 2,1% i był najniższy od kwietnia 2020, co wskazuje na coraz mniejszą wiarę w możliwości znalezienia nowego, lepiej płatnego zajęcia. Stopa przyjęć do pracy obniżyła się do 3,5% i była najniższa od pandemii, jednocześnie liczba osób zwolnionych z pracy była najniższa od końca 2022.
  • USA: Indeks kosztów zatrudnienia wskazuje na przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń – dynamika płac z uwzględnieniem nagród przyspieszyła w 1q24 do 1,2% q/q z 0,9% q/q w 4q24. Większa skala przyspieszenia dotyczyła pracowników administracji państwowej i samorządowej niż przemysłu. Dane okazały się wyższe od oczekiwań, sugerując, że dobra koniunktura oraz korzystna z punktu widzenia pracowników sytuacja na rynku pracy mogą stanowić istotną przeszkodę w procesie dezinflacji.
  • USA: Liczba miejsc pracy wg ADP wzrosła w kwietniu o 192 tys., po zrewidowanym w górę wzroście o 208 tys. w marcu. Jednocześnie raport wskazuje na hamowanie presji płacowej w badanych firmach – wynagrodzenie osób, które zmieniały pracę rosło o 9,3% r/r (wobec 10,1% miesiąc wcześniej), a dynamika płacy osób pozostających w tej samej pracy spowolniła do 5,0% r/r z 5,1% r/r.
  • EUR: Inflacja HICP ustabilizowała się wg wstępnych danych na poziomie 2,4% r/r. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem cen w kwietniu była wciąż utrzymująca się presja inflacyjna w usługach (3,7% r/r, która jednak obniżyła się z 4% r/r w marcu). Jednocześnie nieco przyspieszył wzrost cen żywności (do 2,8% r/r z 2,6% r/r w marcu). Inflacja bazowa (po wyłączeniu energii, żywności, alkoholu i tytoniu) spadła do 2,7% r/r z 2,9% r/r w marcu. Zgodne z oczekiwaniami dane powinny wspierać scenariusz pierwszej obniżki EBC w czerwcu.
  • EUR/EU: Wstępny szacunek PKB strefy euro za 1q24 wskazuje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 0,4% r/r (z 0,1% r/r w 4q23). Dane zaskoczyły pozytywnie odchylając się o 0,2 pp powyżej konsensusu. W ujęciu q/q PKB (odsez.) zwiększył się w 1q24 o 0,3%, po spadku o 0,1% w 4q23. Powrót do wzrostu to zasługa odbicia aktywności w 4 największych gospodarkach strefy euro (Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii). We wszystkich tych krajach wzrost był wyższy niż oczekiwano.
  • W całej UE PKB w 1q24 również zwiększył się o 0,3% q/q, ale w ujęciu r/r wzrost był o 0,1pp większy niż w strefie euro i wyniósł 0,5%. Jedynym krajem UE (spośród państw, dla których dostępne są dane), który odnotował spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem (o -0,1%) była Szwecja. Spadki w skali roku były bardziej powszechne, doświadczyły ich poza Szwecją, Niemcy, Austria i Irlandia.
  • GER: Gospodarce niemieckiej udało się uniknąć technicznej recesji. PKB wzrósł w 1q24 o 0,2% q/q po spadku o 0,5% q/q w 4q23, a skala odbicia nieco przewyższyła oczekiwania (kons. 0,1% q/q). Niewielka pozytywna niespodzianka zwiększa nadzieje na umiarkowane ożywienie w Niemczech po dwóch latach niemal zerowego wzrostu PKB. Drobne sygnały poprawy oczekiwań na kolejne kwartały dostrzec można w ostatnich badaniach koniunktury (Ifo, PMI, nastrojach konsumenckich).
  • CZE: PKB w 1q24 wzrósł o 0,5% q/q i 0,4% r/r, przewyższając oczekiwania (o 0,1 pp w obu ujęciach). Wzrost na początku br. napędzany był głównie konsumpcją prywatną i inwestycjami, a ograniczał go eksport netto.
  • HUN: Wzrost gospodarczy w 1q24 przyspieszył do 1,1% r/r z 0,0% r/r w 4q23, co oznacza odbicie o 0,8% q/q (oczekiwano 0,5% q/q). Wzrost PKB wspierały usługi, a ograniczała go niska aktywność w przemyśle.
  • USA: Indeks nastrojów konsumentów wg Conference Board obniżył się 3. miesiąc z rzędu. Wskaźnik spadł do 97 pkt. z 103,1 pkt. (rewizja w dół) w marcu, tj. do poziomu najniższego od lipca 2022, pomimo oczekiwań na wzrost. Pogorszeniu uległa zarówno ocena sytuacji bieżącej, jak i oczekiwania na przyszłość, choć te pierwsze wciąż pozostają dość korzystne. W komentarzu do danych zwracano uwagę, że wśród konsumentów wzrosły obawy dotyczące sytuacji na rynku pracy oraz dochodów. Oczekiwania inflacyjne w perspektywie roku ustabilizowały się na poziomie 5,3%. W danych widoczna była utrzymująca się wrażliwość na wysokie stopy procentowe – plany dot. „dużych” zakupów (np. domy, wyposażenie mieszkań) osłabiały się.
  • USA: Wskaźnik ISM dla sektora przemysłowego spadł w kwietniu do 49,2 pkt. z 50,3 pkt. w marcu i był niższy od oczekiwań. Kwietniowe badanie wskazuje na spadek nowych zamówień oraz hamowanie wzrostu produkcji. Subindeks kosztu materiałów i komponentów wzrósł drugi miesiąc z rzędu i na poziomie 60,9 pkt. jest najwyższy od czerwca 2022, co sugeruje narastanie presji kosztowej w przetwórstwie. Na pogorszenie koniunktury w przetwórstwie wskazuje tez indeks PMI – ostateczne dane pokazały jego spadek do 50 pkt. z 51,9 pkt. w marcu, ale wynik był o 0,1pp wyższy niż wstępnie szacowano.
  • USA: Indeks cen domów w 20 największych amerykańskich miastach, wzrósł w lutym o 0,6% m/m i 7,3% r/r, przewyższając konsensus (6,7% r/r).
  • EUR: Holzmann (EBC, Bank Austrii) powiedział, że popiera obniżkę stóp procentowych w czerwcu, o ile inflacja nie okaże się bardziej lepka niż oczekiwano, sceptycznie odnosi się natomiast do obniżki w lipcu.
  • POL: Kotecki (RPP) powiedział, że wysoki poziom inflacji bazowej jest główną przeszkodą przed podjęciem decyzji o obniżkach.
  • POL: Wieloletni plan finansowy państwa na lata 2024-2027 zakłada wzrost gospodarczy odpowiednio o: 3,1% (w 2024), 3,7%., 3,4% i 3,0% (w 2027). Zgodnie z najnowszą prognozą MF w 2024 dynamika inwestycji wyraźnie spowolni do 2,9% r/r (za sprawą mniejszej dynamiki nakładów prywatnych przy utrzymaniu solidnego wzrostu inwestycji publicznych), by wzrosnąć do 10,2% r/r w 2025, a w latach 2026-2027 kształtować się na poziomie 6,7% i 4,6%. Konsumpcja prywatna w całym horyzoncie prognozy będzie rosnąć o ponad 3% rocznie, w tym o 3,5% w 2024 i 3,6% w 2025. Zakładany deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (GG) w 2024 powinien utrzymać się na poziomie 5,1% PKB i w kolejnych latach stopniowo obniżać się do 3,3% PKB w 2027 (przy czym od 2025 prognoza opiera się na założeniu corocznej poprawy wyniku strukturalnego o 0,5% PKB). Dług sektora GG ma wzrosnąć z 53,4% PKB w 2024 do ponad 60% PKB w latach 2026-2027. Jednocześnie MF wskazał, że bariera 60% PKB nie zostanie przekroczona, ponieważ jesienią przedstawi strategię konsolidacji w ramach wynikającego z nowych unijnych reguł fiskalnych planu strukturalnego. Realizacja planu ma pozwolić uniknąć tak znacznego wzrostu długu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl